Wagner Grubu Kurucusu ve Lideri: Dimitry Valeriyeviç Utkin
10 Aralık 2019

Wagner Grubu Kurucusu ve Lideri: Dimitry Valeriyeviç Utkin

Dimitry Valeriyeviç Utkin 1970 yılında, dönemin Soyvet Ukrayna’sında bulunan Kirovohrad Oblast’ta doğmuştur.

Wagner PMC’nin (Özel Askeri Şirket) kurucusu olarak bilinmektedir.

Üçüncü Reich tarihine olan ilgisiyle tanınan Utkin’in çağrı işareti, Hitler’in en sevdiği bestecilerden biri olan Richard Wagner’in adını andırmaktadır.

2013 yılına kadar 1992 yılında kurulan Rusya Silahlı Kuvvetler Genelkurmaylığına bağlı Rus Askeri İstihbarat Servisi’nde (GRU) Özel Kuvvetler Birimi’nde teğmen, yarbay, albay ve tugay komutanı olarak görev yapmıştır.

2013 yılında GRU’dan emekli olduktan sonra Morgan Güvenlik Grubu (Özel Güvenlik Şirketi) ve Slav Birliği (Özel Askeri Şirket) için çalışmaya başlamıştır. Morgan Güvenlik Grubu dünya çapında korsanlığa karşı çalışan ve buna yönelik tecrübeli askerler tarafından eğitim verilen bir özel güvenlik şirketidir. Slav Birliği ya da bilinen adıyla Slavic Corps ise, Tajik Sivil Savaşı ve İkinci Çeçen Savaşında fazlasıyla tecrübe kazanmıştır. Ardından 2013 yılında Suriye iç savaşına müdahil olmuşlardır.

2014 yılında günümüzde de çatışmaların sürdüğü Ukrayna’nın Luhansk Bölgesinde Wagner Grubu ile birlikte görüntülenmiştir. (Wagner Grubunun ilk görüntülenmesi/ortaya çıkışı)

2016 yılında, Dmitry Utkin, Kremlin’de Anavatan Günü Kahramanları kutlamalarına katılımış ve Cesaret Emri ile ödüllendirilmiştir. Bu toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüntülenmiştir.

Utkin 2017 yılında, Evgeny Prigozhin’in de pay sahibi olduğu Putin ile yakın bağlantıları olan Concord Danışmanlık ve Yönetim Şirketi’nin (LLC Concord Management and Consulting) CEO’su olarak atanmıştır.

Haziran 2017’de ABD Hazine Bakanlığı Tarafından, Concord Danışmanlık ve Yönetim Şirketi, Kırım ve Ukrayna’daki askeri müdahalelerden ötürü yaptırım kapsamına dâhil edilmiştir ve bu bağlamda Dmitry Utkin’e de yaptırımlar uygulanmıştır.
Ukrayna Güvenlik Güçlerinin 2017 yılında yaptığı açıklamaya göre Utkin bir dönem Ukrayna vatandaşlığında da bulunmuştur

Kurulduğu yıldan beri aktif olarak Wagner Grubunun yöneticiliğini yapmaktadır.