Fransız Mahkemelerince Hapis Cezası Verilen Beşar Esed’in Amcası Rıfat Esed
10 Eylül 2021

Mevcut rejim lideri Beşar Esed’in amcası, eski lider Hafız Esed’in kardeşi olan Rıfat Esed 1937’de Lazkiye’ye bağlı Kardaha’da doğdu.

Şam Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümünden mezun oldu. 1963’te Baas askeri darbesine müteakip orduya katıldı. 1965’te Baas Partisi’nin asker kanadına yakın bir özel güvenlik biriminin başına geçti ve parti içindeki sivil-asker çatışmasında askeri kanadın darbe yapmasına katkı sağladı.

1960’lı yılların sonlarında Şam Kabun’daki tankçı birliklerinde görev aldı.

Hafız Esed’in Salah Cedid’e karşı gerçekleştirdiği rejim içi darbede ağabeyi Hafız’ın önemli yardımcılarından oldu.

Hafız Esed’in rejime tek başına hakimiyetinin ardından 1971’de Rıfat Esed Saraya el-Difa adlı rejim özel muhafız birliğinin başına geçti. Saraya el-Difa Lübnan İç Savaşı’nda ve Müslüman Kardeşler ayaklanmasının bastırılmasında rol aldı.

Hama katliamında rol oynadığına dair hakkında ciddi suçlamalar bulunan Rıfat Esed bu suçlamaları reddetmektedir. Saraya el-Difa 1980lerin ortasından itibaren Cumhuriyet Muhafızları ve 569.Birlik adı altında ikiye bölündü.

569.Birlik bugün faal olan 4.Zırhlı Tümen’in selefidir. 1984te Hafız Esed’in rejim içi siyasi tercihleri sebebiyle ağabeyi ile ters düşmüş ve komutasındaki güçlerin desteği ile darbe yapmaya kalkmıştır.

Hafız Esed destekçilerinin direnişi sonucu büyük bir çatışma yaşanmadan bu girişimin bertaraf edilmesinin ardından Hafız ile Rıfat arasında bir sulh sağlanmıştır. Yine de Rıfat Esed tüm askeri görevlerinden el çektirilmiş buna karşın sembolik bir görev olan Başkan Yardımcılığına getirilmiştir.

Buna ek olarak SSCB, İspanya ve Fransa’da fiili bir sürgün hayatı sürmeye zorlanmıştır.

Beşar Esed’in Hafız Esed’in ardından rejimin liderliğine aday olmasına pek çok sefer karşı çıkarak sesini yükseltse de rejimi ele geçirme arzusu sonuca ulaşmadı.

Halihazırda Fransız yargı makamlarıyla başı dertte olan Rıfat Esed kamu fonlarını zimmetine geçirme ve kara para aklama suçlamaları ile yargılandığı davada Fransız mahkemelerince hapis ve mal varlığına el koyulma cezasına çarptırıldı. Rıfat Esed’in itiraz ettiği bu karar Eylül 2021’de Temyiz Mahkemesi tarafından onaylandı.