Şeyh’ül Akl Hikmet Selman el-Hicri:
14 Ekim 2021

Bölge Dürzilerinin dini lideridir (Şeyh’ül Akl). 1965’te Venezuela’da doğdu. Üniversite eğitimini Şam Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde aldı. Köklerinin dayandığı Suveyde ili Kanavat köyüne 1998’de tekrar dönmeden önce aralıklarla uzun yıllar Venezuela’da yaşadı.

Aynı aileden gelen Şeyh Ahmed el-Hicri’nin 2012’deki ölümünün ardından dini liderlik makamına çıktı.

Suveyde’de Hicri’ye bağlı adamlar bir başka Dürzi dini lider olan Şeyh Yusuf el-Cerbu ile birlikte Suveyde’de rejime bağlı milis güçlerinden olan Dir el-Vatan grubunun ortaya çıkışında etkin oldular. Hicri ve çevresindeki figürler doğrudan Esed rejimi tarafından fonlanmaktadırlar.

Hicri rejim adına muhaliflere karşı konulabilmesi için halkın silahlandırılmasına dair yaptığı çağrıyla da bilinmekte. Hicri ayrıca bölge gençlerine rejim ordusuna katılmalarına yönelik de çağrıda bulunmuştu. Gördüğü saygıya karşın Hicri’nin çağrısına olumlu şekilde karşılık veren Dürzi gençlerin sayısını birkaç yüzden fazla olmadığı düşünülmekte.

Hicri geçtiğimiz aylarda Suveyde bölgesinde yerel unsurlarla rejim unsurları arasındaki gerginliklerin sona ermesi adına Rus askeri yetkililer ile bizzat görüştü. Rejim üst düzey askeri unsurlarından Tuğgeneral Luay Ali’nin Hikmet el-Hicri’ye bir görüşme esnasında hakaret ettiği iddiası Suveyde’de büyük tepkiye yol açmıştı.

Hicri ayrıca 2021 yaz aylarında Dera’da yaşanan çatışmalarda itidal çağrısı yaparken Dera halkının yanında olduğunu vurgulamıştı.

Hicri Daeş tarafından alıkonulan Dürzi esirlerin kurtarılması, Daeş saldırıları başta olmak üzere Suveyde’de çatışma ve saldırılar sonucu hayatını kaybeden Dürzilerin ailelerine maddi yardımlar yapılması gibi sosyal meselelerde inisiyatif almıştır.