Tuğgeneral Vafık Nasır
09 Ağustos 2021

1964 Ceble/Lazkiye doğumlu Tuğgeneral Vafık Nasır ayaklanmanın iç savaşa döndüğü 2011’de önce Cumhuriyet Muhafızları bünyesinde Dera’da gösterilerin şiddetle bastırılmasında rol aldı.

Ardından Askeri İstihbarat Direktörlüğünün Suveyde şubesinin başına geçti. Suveyde’de görevde bulunduğu süre zarfında çok sayıda adam kaçırma, cinayet ve suikastin  azmettiricisi oldu ve etkisi sebebiyle “Suveyde Valisi” olarak bilindi.

HRW tarafından gerçekleştirilen 2011 tarihli bir soruşturmada Dera’daki hukuksuz gözaltılar ve işkencelerde önemli paya sahip olduğu vurgulanan Nasır bu suçlamalara istinaden AB tarafından yaptırımlara hedef oldu.

Suveyde’deki Askeri İstihbarat Direktörlüğü ve devamında atandığı Güney Bölgesi Askeri Güvenlik Komitesi başkanlığı görevlerinde Suveyde ve çevresindeki bölgede rejime bağlı milis güçlerin hukuksuzluklarına arka çıkmıştır. Pek çok hükümlünün rejim yanlısı milis güçlere katılmak için hapisten salınmasına ön ayak olan Nasır güney Suriye’deki rejim yanlısı illegal milis yapıların gelişip büyümesinde önemli rol oynamıştır. Rami Mahluf tarafından fonlanan el-Bostan milisleri de Nasır’ın koruma ve yönlendirmesi altına faal olmuştur.

Bölgedeki görevi esnasında Dürziler ile Bedevi kitle arasında mezhebi gerginliklerin artması yönünde çabaladığı iddia edilen Nasır aynı zamanda organ ticareti ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi bölgedeki illegal suç hareketliliğinde pay sahibi oldu.

Suveyde’deki görevi esnasında suikastler başta olmak üzere çeşitli suçlarla anılan Nasır 2018’den itibaren görevde bulunduğu Hama’da da benzer şekilde illegal faaliyetlerini sürdürmekte. Savaşın ilk yıllarında AB tarafından yaptırım listesine alınan Nasır son olarak 2021 Temmuz ayında ABD yaptırımlarının hedefi oldu