Ulusal Savunma Güçleri (USG) Suveyde
13 Ekim 2020

Ulusal Savunma Güçleri’nin (USG) Suveyde bölgesindeki koludur. Suveyde’deki en geniş kapasiteli milis yapı oldukları düşünülmektedir. Milisleri ekseriyetle bölgede yaşayan rejim yanlısı Dürzilerden oluşmaktadır.

Suriye rejiminde baş gösteren askeri insan kaynağı sıkıntısı ve güvenlik zaafiyetlerini engellemek amacıyla 2012’nin son aylarında kuruldu.

Tel Fara, Harbat Sa’ad, Bir el-Rasi, Dama, Dir Dama, Taa’ra, Duveyra ve Busra Şam gibi Suveyde ve çevresindeki bölgelerde çatışmalara katılmışlardır.

Suveyde’deki yerel diğer milis unsurların aksine Suriye’nin farklı bölgelerinde de çatışmalarda yer aldılar. El-Şaar petrol sahası, T-4 askeri havaalanı, Halep kırsalı, Lazkiye’nin kuzey kırsalı, Dera ve Kuneytra cepheleri ile Şam kırsalı, Suveyde USG’nin yer aldığı önemli çatışma alanlarıdır.

USG Suveyde, tüm bu çatışmalarda şimdiye kadar 250’den fazla milisini kaybetmiştir. USG Suveyde’nin askeri kapasitesinin sınırları net olmamakla birlikte en az 3000 milise sahip oldukları düşünülmektedir.

Çatışma dönemleri hariç Esed rejiminin Suveyde ve kırsalındaki kolluk gücü olarak görev yapmaktadırlar. Suveyde kırsalında çok sayıda kontrol noktası ve karargaha sahiptirler.

Eylül ayının son günlerinde Suveyde’de yerel unsurlar ile 5.Kolordu’ya bağlı 8.Alay arasında çıkan çatışmalarda yerel unsurlar ile birlikte hareket etmişlerdir.

Bölgede 5.Kolordu’nun faaliyetlerine karşı Hizbullah ve İran ile yoğun temas halindeler.

USG Suveyde’nin bölgede 5. Kolordu faaliyetlerine karşı durmak adına Hizbullah tarafından fonlandığına dair iddialar bulunmaktadır. Ayrıca USG Suveyde, bazı çatışmalarda Hizbullah komutası altında görev almıştır.