Ulusal Özgürleştirme Cephesi
31 Mayıs 2018
Ulusal Özgürleştirme Cephesi

28 Mayıs 2018 tarihinde İdlib ve çevresinde faaliyet gösteren 11 muhalif grubun birleştiklerini duyurması ile birlikte ‘Ulusal Özgürleştirme Cephesi’ kuruldu.

Ağırlık olarak İdlib ve çevresinde faaliyet gösteren gruplardan oluşan yeni oluşum içerisinde Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonuna katılan Feylak uş Şam ve Zeytin Dalı operasyonuna katılan Ceys el Nasr ve 23. Fırka (Tümen) da bulunmaktadır.

Yeni oluşum içerisinde yer alan 11 muhalif grup: Feylak uş Şam, Ceys el Nasr, Ceys İdlib Hür, 1. Sahil Tümeni, 2. Sahil Tümeni, Fevc el Evvel, Ceys el Sani, Ceys el Nukba, Şüheda el İslam Darayya, Fırka el Hurriye ve 23. Fırka’dır.

Yeni oluşumun içerisinde bulunan Ceys İdlib Hür 22 Eylül 2016’da 3. Fırka, Sukur el Cebel ve Fırka Şimaliyye adlı üç ÖSO grubunun birleşmesi ile oluşmuştu.Ulusal Özgürleştirme Cephesi’nin de güç ve ağırlık merkezi Feylak uş Şam, Ceys el Nasr ve Özgür İdlib Ordusu oluşturmaktadır. Bu durum liderlik kadrosuna da yansımıştır.

Ulusal Özgürleştirme Cephesi’nin lideri Feylak uş Şam grubunun komutanlarından Fadıl Allah El Hacci, yardımcısı ve askeri lider ise Ceys el Nasr ordusundan Suhayp Leyyüş ve Muhammed Mansur oldu.

Ulusal Özgürleştirme Cephesi’nin basın kaynaklarına verdiği ifadelere göre yeni oluşumun askeri kapasitesi yaklaşık 20.000’dir.

Ulusal Özgürleştirme Cephesi, sosyal medya üzerinden servis ettiği birleşme bildirisinde “Yeni oluşumun hedefi, Suriye’de İdlib ilindeki Özgür Suriye Ordusu’nun bileşenlerini tek çatı altında birleşmesidir.”ifadelerini kullandı.

‘Ulusal Özgürleştirme Cephesi’ne katılacağı yönünde basına haber olan Ceyşu’l İzze, Ceyşu’l Ahrar ve Şukur el Şam gibi İdlib’te faaliyet gösteren önemli muhalif grupların yeni oluşumda yer almaması dikkat çekti.

Kaynak: Anadolu Ajansı ve Suriye Gündemi

İnfografik Kutluhan Görücü‘nün çalışmaları sonucunda hazırlanmıştır.