Türkistan İslam Partisi
06 Kasım 2020

Türkistan İslam Partisi, 1988 yılından bu yana faaliyet göstermektedir.

Grubun kurucusu Zeyiddin Yusuf, örgütü Doğu Türkistan İslam partisi oalrak Doğu Türkistan’da kurmuştur.

Çin’de yaşanan zorluklar nedeniyle örgüt 1996 yılında Afganistan-Pakistan sınırından bulunan Veziristan bölgesine taşınmıştır.

Türkistan İslam partisi savaşçılarının bir bölümü 2012 ylınında Suriye Savaşına dahil olsa da hala Afganistan’da etkinlikleri bulunmaktadır. Türkistan İslam Partisi, medyaya ilişkin açıklamalarını “İslam Awazi” kanalı aracılığıyla gerçekleştirmektedir.

Türkistan El İslamiyye adıyla bir dergi yayınlasa da etkin medya gücünü çeşitli aralıklarla yayınladığı video ve görüntüler oluşturmaktadır. Afganistan’da El Kaide ve Taliban ile yakın ilişkiler içinde olan örgüt, Suriye’de ise Küresel Cihad fikrini benimsemiş gruplarla birlikte hareket etmektedir.

Bu grupların başında eski adı Nusra Cephesi olan ve şimdi birçok grubun koalisyonu ile oluşturulan Heyet Tahrir el Şam bulunmaktadır. Türkistan İslam Partisi, Suriye’de savaşın seyrine etki eden birçok savaşta bulunmuştur.

Bunların başlıcaları; İdlib, Ebu Zuhur, Cisr el Şuğur, Gab Ovası, Zeyzun, Tahıl Siloları, Mensure, Karakur, Harbut, Nakkuş, Han Tuman ve Fua Zuvag bölgelerine gerçekleştirilen operasyonlardır.

Türkistan İslam Partisi'nin bağlı olduğu Doğu Türkistan İslam Hareketi, 6 Kasım 2020 tarihinde ABD tarafından terör örgütleri listesinden çıkarılmıştır.