Suriye Genel Durum Haritası [01.06.2018]
01 Haziran 2018
Suriye Genel Durum Haritası [01.06.2018]

7. yılını geride bırakan Suriye savaşı askeri, siyasi, ekonomik, demografik ve benzeri alanlarda güç mücadelesine sahne olmaya devam etmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Şam sahasında hakimiyetini perçinleyen rejim, Doğu Ğuta ve Doğu Kalamun bölgelerini muhaliflerden ele geçirmeyi başarmıştır. Ek olarak Humus kuzeyinde bulunan geniş bir alanda da Rusya aracılığı ile muhalifler ile anlaşma sağlanarak tahliyeleri sağlanmış ve ardından bölge rejim kontrolüne geçmiştir.

Şam bölgesinde DAEŞ’in elinde bulundurduğu Yermük Kampı ve çevresine ise Rusya ve İran destekli rejim birlikleri askeri operasyon gerçekleştirmiş fakat sonunda DAEŞ ile anlaşarak DAEŞ militanlarının bölgeden Deyr ez Zor’a tahliyelerini gerçekleştirmişlerdir.

18 Mart itibari ile de TSK ve desteklediği ÖSO birlikleri Afrin merkezinde hakimiyet sağlamıştır. Afrin bölgesinde PKK/YPG hücre evlerine yönelik operasyonlar aralıksız devam etmektedir. Tel Rıfat bölgesi ise tam anlamı ile bir netlik kazanmamakla birlikte rejim-PYD/YPG ittifakının kontrolündedir.

Türkiye ve ABD arasında olası bir mutabakatın sağlanması durumunda Menbiç bölgesinden PKK/YPG güçleri çekilecek. Ardından da TSK’nın bölgeye girmesi planlanmaktadır.

Deyr ez Zor kırsalında ise ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon destekli olarak SDG/YPG/PKK güçlerinin DAEŞ’e karşı operasyonu sürmektedir. Bu operasyona Irak askeri uçakları da zaman zaman katılım sağlamaktadır. Fransa ise PKK/YPG’ye yönelik desteğini artırarak bölgede topçu bataryaları kurmuştur.