SİHA Operasyonuyla Etkisiz Hale Getirilen “Leyla Agiri” Kod Adlı PKK Mensubu: Filiz Aslan
30 Haziran 2020

Leyla Agiri kod adlı Filiz Aslan, 1973 yılında Van’ın Özalp ilçesinde doğmuştur.

1993’te PKK saflarına katılan Agiri, 1994-1995 yılları arasında PKK’nın Suriye yapılanması içerisinde ideolojik ve silahlı eğitim almıştır.

Eğitim süresince PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakın ekibinde olduğu belirlenen Leyla Agiri, Irak’ın kuzeyinde yıllarca terör faaliyetinde bulunmuştur.

HPG saflarındayken Bahoz Erdal’a karşı örgütlendiği gerekçesiyle örgüt tarafından tutuklanarak silahlı faaliyetlerden bir süre ayrı kaldığı belirtilmektedir.

Leyla Agiri’nin PKK’nın lider kadrosuyla dağda çekilmiş fotoğrafları bulunmaktadır. Bu fotoğraflardan dikkat çekici olanı ise Paris’te öldürülen PKK üyesi Sakine Cansız’la olanıdır.

Agiri’nin abisi Orhan Aslan da PKK yanlısı bir yayın organında gazetecilik faaliyeti yürütmektedir. Leyla Agiri’nin abisi Orhan Aslan ile birlikte terör örgütü kamuflajları ile dağda çekilmiş fotoğrafları bulunmaktadır.

PKK’nın kadın örgütlenmeleri içerisinde üst düzey görevlerde bulunan Agiri, 2015-2016’dan beri de Suriye’de faaliyet gösterdiği belirtilmektedir. Leyla Agiri’nin 36 kişinin hayatını kaybettiği Ankara Güvenpark saldırısının planlayıcıları arasında olduğu iddia edilmektedir.

Komalen Jinen Kürdistan (KJK) “Kürdistan Kadın Özgürlük Hareketi”ne bağlı  KJB (Yüce Kadınlar Topluluğu) Yürütme Konseyi üyesi olan ve Ayn el Arap’ta YPG’nin kentteki kadın örgütlenmelerden sorumlu olduğu belirtilen Leyla Agiri, 23 Haziran’da gerçekleştirilen SİHA saldırısı sonucunda, Ayn el Arap’ın Helince köyünde, PKK üyeleri Zehra Barkal, Emine Veysi ve Mizgin Halil ile birlikte öldürüldü.

Leyla Agiri’nin öldürülmesi, PYD ve YPG’nin PKK’nın uzantısı olduğu gerçeğini ve YPG ile PKK arasındaki derin, yapısal ve hiyerarşik ilişkiyi gözler önüne seren diğer bir örnek olarak karşımıza çıkarmaktadır.