Şam Müftüsü Şeyh Muhammed Adnan el Afyuni
23 Ekim 2020

1954 Şam doğumlu Sünni din adamı Afyuni, ayaklanma sürecinde Esed rejiminin yanında pozisyon aldı.

2013’den bu yana Şam ve Şam Kırsalı Müftüsü olarak görev yaptı. Rejimin din adamı yetiştiren kurumlarından “Aşırılığa Karşı Uluslararası İslam Merkezi”nin genel müdürüydü. Afyuni, bu merkezde rejim adına “terörizm ve aşırıcılık karşıtı” çalışmalara yöneticilik yapmaktaydı.

Vakıflar Bakanlığı Fıkıh İlmi Meclis üyeliği de yapan Afyuni, Şam ve kırsalında rejim ile bir kısım muhalifler arasındaki “uzlaşı” anlaşmalarında aracı rol oynadı.

Bölgede muhalif saflarda bulunan ve ayaklanma öncesi rejim tarafından atanmış imamların rejimle tekrar birleşmeye ikna edilmesi sürecinde Afyuni, rejim adına verdiği garantilerle ön planda yer aldı.

Doğu Guta ve Deraya’daki sivillerin bölgeden tehcirinde de etkisi olan Afyuni, Esed’in Şam cephesindeki askeri kazanımlarını desteklemiştir. Öyle ki Deraya’nın rejim güçleri tarafından ele geçirilmesinin ardından Beşar Esed ve kurmayları Deraya’daki Saad bin Muaz Camii’nde Afyuni’nin imamlığında namaz kılmışlardır.

22 Ekim 2020 akşam saatlerinde Şam’ın Kudsaya bölgesinde aracını hedef alan bir bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Cenazesi 23 Ekim 2020’de Şam’ın Emevi Camii’nden kaldırıldı.