Saha Raporu [3 – 9 Ağustos]
13 Ağustos 2018

Saha Raporu [3 – 9 Ağustos]

İdlib Bölgesi:

Geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi Esed rejimi topçu birlikleri İdlib’in batısında yer alan Cisr el Suğur ve çevresi, Gab ovası ve Hama kuzeyine yönelik topçu atışlarına devam etti. Bu hafta Gab ovasına yönelik atışlarda artış gözlemlendi. Gerçekleştirilen topçu saldırılarından sivillerinden de etkilendiği bölgeden aktarılanlar arasında.

4 Ağustos’ta El Kaide ile bağlantılı Hurras ed Din grubu İdlib’in batısı, Hama’da, rejim unsurlarına yönelik operasyon gerçekleştirdiğini ve operasyon neticesinde rejim saflarında ölü ve yaralıların olduğunu belirtti. Örgüt, kendine ait medya organları üzerinden gerçekleştirilen operasyona ait görüntüler de yayımladı.Hurras ed Din grubu, daha önce de bu yönde saldırılar gerçekleştirmiş ve kendi medya organlarına ait kanallardan bu operasyonları haberleştirmişti.

Ayrıca bu geçtiğimiz hafta içerisinde Ulusal Özgürleştirme Cephesine katılımlar gerçekleşmişti. Bu katılımlara ek olarak Ensaru’l Hak ve Ebna eş Şeria grupları da Hurras ed Din grubuna katılım sağladı. Bölge kaynakları oldukça küçük toplam hacimlerinin 200 savaşçı dolaylarında olduğunu belirtmekte. Hurras ed Din grubuna daha önce küçük gruplardan katılım gerçekleşmişti.

Bu hafta da Suriye’de İdlib üzerinde en çok konuşulan bölgelerin başında yer alıyor. Rejimin muhtemel İdlib operasyonuna karşılık muhalif örgütlenmelerden de açıklamalar geliyor. HTŞ yetkilileri HTŞ’nin silah bırakmasının ve dağıtılmasının İdlib’in rejime altın tepsi de sunulması olarak değerlendirirken, Ulusal Özgürleştirme Cephesi yetkilileri, rejimin İdlib’e yönelik muhtemel saldırılarına karşı hazırlık içerisinde olduklarını belirtti.

Türkmen dağı bölgesinde faaliyet gösteren İslam Dağı Taburu, 7 Ağustos’ta rejim mevzilerine yönelik sızma operasyonu gerçekleştirdi. Bu operasyon neticesinde yerel kaynaklar tarafından farklı rakamlar zikredilse rejim saflarında 15 ölü veya yaralının olduğu belirtilmekte. İslam Dağı Taburu, daha öncede bu ve benzeri şekilde operasyonlar gerçekleştirmiş ve genel olarak operasyona ait görüntüler yayımlamıştı. Bu operasyon için ise henüz bir operasyon görüntüsü söz konusu değil.

HTŞ’nin askeri ve siyasi mesajlarının yayımlandığı Emced medya bu hafta içerisinde bir video yayımlayarak gruba ait eğitim faaliyetlerini paylaştı. Eski Rus hava indirme birliklerinde yer almış olan kişilerden Malhama Tactical üyelerinin verdiği eğitimlerde görüntülerde yer alıyor. Malhama Tactical grubu, İdlib sahasında HTŞ’ye yakın olsa da diğer gruplara yönelik de eğitim faaliyetlerinde bulunuyor. Son dönemde grubun gerçekleştirdiği birçok eğitim videosu sosyal medya adresleri üzerinden servis edildi.

7 Ağustos’ta HTŞ’ye bağlı birlikler Güneydoğu İdlib’te rejim ile anlaşan muhaliflere ve DAEŞ hücrelerine karşı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında birçok unsur gözaltına alındığı belirtilirken, bir DAEŞ komutanının da öldürüldüğü aktarılanlar arasında.

8 Ağustos’ta ise Ulusal Özgürleştirme Cephesi, Maarat al Numan ve civar köylerinde rejim ile anlaşma yanlısı kişilere yönelik operasyon düzenlediğini bildiren bir açıklama yayımladı. HTŞ ve UÖC’nin düzenlemiş olduğu operasyonlarda toplamda 48 kişinin gözaltına alındığı bölge kaynaklarının aktardıkları arasında. 8 Ağustos tarihinde HTŞ, 30 uzlaşma yanlısı kişiyi gözaltına aldığını duyurmuştu.

Rusya ve İran destekli Esed rejimine karşı muhaliflerin uzlaşma yanlılarına karşı göstermiş olduğu mukavemet olası bir saldırıya karşı muhalif örgütlenmelerin direnme kararlılığını göstermesi bakımından değerli görülebilir.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Bölgesi:

Afrin’e bağlı Bülbül beldesi meclis üyesi Kürt kökenli Akash Haji Ahmed, YPG’ye bağlı birlikler tarafından infaz edildi. YPG’ye yakın kaynaklar Haji Ahmed’in öldürülmesine ilişkin görüntüler paylaştı.

7 Ağustos’ta YPG kaynaklarının servis ettikleri görüntülere göre YPG, Afrin’de bir ÖSO mensubunu infaz etti.

8 Ağustos’te yerel kaynakların belirttiğine göre Türk topçuları Şeyh Hadid bölgesinde YPG’ye ait unsurları hedefledi.

Suriye’den yayın yapan Step News Agency’e göre Menbiç’in kuzeyi Cerablus’un güneyindeki bir bölgede 4 ÖSO mensubu YPG tarafından öldürüldü. YPG kaynakları konuya ilişkin bir video da yayımladı. Görüntüler 1 kişinin cesedi görünürken 3 kişi ise esir alınmış izlenimi veriyor.

9 Ağustos’ta ise YPG basın ofisi üzerinden yaptığı açıklamada Afrin’de gerçekleştirdikleri operasyonlar neticesinde 6 ÖSO mensubunu öldürdüklerini iddia etti. Açıklamada gerçekleştirilen saldırılara ilişkin detay bilgilerde yer aldı.

Menbiç:

9 Ağustos itibariyle TSK ve ABD Menbiç kuzeyinde bağımsız ve koordineli 27. Devriyeyi tamamladıkları bildirildi.

YPG’nin desteklediği belirtilen Suriye’nin Geleceği Partisi, Menbiç’te ofis açtığı belirtildi. Açılış merasimine ilişkin görüntüler servis edildi. Suriye’nin Geleceği Partisi hakkında ayrıntılı bilgi için; http://www.suriyegundemi.com/2018/04/02/suriyenin-gelecegi-partisi/

Deyr ez-Zor:

4 Ağustos’ta SDG’nin resmi organları, Irak ve Suriye sınırında güvenliğin tamamen sağlandığını belirttiler.

PKK/YPG’ye bağlı yayın organı ANF’nin haberine göre YPG unsurları Deyr ez Zor’un doğusunda 3 DAEŞ mensubunu yakaladı.

4 Ağustos’ta PKK/YPG’ye yakın kaynakların servis ettikleri görüntü ve habere göre koalisyon güçleri de DAEŞ’e karşı yürütülen operasyonlarda karada da yer alıyor.

5 Ağustos’ta bir yerel kaynağın haberine göre Esed rejimi destekçisi güçler al Mayadin’deDAEŞ’e ait silah deposu buldu.

Deyr ez Zor’daDAEŞ’in kontrolünde bulunan dar bir alana yönelik uluslararası koalisyonun hava saldırıları devam ederken yerel kaynaklar sivillerinde bu saldırılardan etkilendiği belirtiyor.

8 Ağustos’ta yerel kaynakların aktardıklarına göre,Deyr ez Zor’un doğusunda yer alan Hawaj kasabasında 3 YPG unsuru kimliği belirsiz kişilerin saldırısı sonucunda öldürüldü.

Yerel kaynakların belirttiğine göre ABD unsurları SDG/YPG’nin kontrol ettiği alanlarda askeri altyapı oluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda Deyr ez Zor’un doğusu al Tabni kentinin kuzeyinde bir askeri tesis kuruluyor.

9 Ağustos’ta bölgeden haber yapan ajansların aktardığına göre DAEŞ, Ebu alKamal kenti yakınlarında rejim unsularına yönelik saldırı başlattı.

9 Ağustos’ta YPG/PKK kaynakları, Deyr ez Zor’un doğusunda DAEŞ’e ait bir silah deposunun ele geçirildiğini görüntülerle birlikte duyurdu.

Rakka:

YPG/PYD kaynaklarının resmi organlarından yaptıkları açıklamaya göre SDG’ye katılacak 2 takım asker (21’i mayın temizleme, 33’ü de keskin nişancı olmak üzere) Ayn İsa’daki eğitim kampından mezun oldu.

Yerel kaynakların aktardığına göre Rakka’nın kuzeyinde Türkiye sınırına yakın Artawaziya köyünde DAEŞ’in saldırısı sonucu 5 YPG mensubu öldü.

8 Ağustos’ta YPG/PKK kaynaklarının aktardıklarına göre Rakka Sivil Konseyi, Rakka’daki eski köprünün restorasyon çalışmalarına başladı.

Suveyda:

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, Dera ve Kuneytra’dan sonra DAEŞ’in alan hakimiyetinde bulunan Suveyda kırsalına yönelik askeri harekata başladı. 4 Ağustos itibariyle topçu ve hava saldırılarının yoğunluk kazandığı bölgede rejim güçleri ilerleme sağladı.

Bölge kaynaklarının aktardıklarına göre yaklaşık 200 muhalif de rejimin DAEŞ’e karşı Doğu Suveyda’da gerçekleştirdiği operasyona katılım sağlıyor. Eski muhalif unsurlar daha önce de Yermük Basin bölgesinde rejim ile birlikte DAEŞ’e karşı savaşmışlardı.

Suveyda’da gerçekleştirilen operasyona karşı DAEŞ canlı bomba saldırısı gerçekleştirdiği, saldırı sonucunda rejim unsurlarından 4 ölü ve 5 yaralı olduğu aktarılanlar arasında. Rejim unsurları kuşatmaya alınmış Suveyda’daki DAEŞ varlığına karşı 3 cephe açmış durumda. Ve rejim kaynaklarına göre ilerleme sağlanıyor.