Saha Raporu [20-26 Temmuz]
30 Temmuz 2018

Saha Raporu [20-26 Temmuz]

İdlib Bölgesi:

Kuneytra bölgesinde muhalifler ile Rusya arasında yapılan anlaşma neticesinde bölgeden İdlib’e tahliyeler gerçekleşmekte idi. 21 Temmuz tarihinde de yaklaşık 2500 kişi Kuzey Hama bölgesine vardı. Bölge kaynakları 1500 kişinin muhalif unsur olduğunu belirtmekte.

HTŞ’ye bağlı İba Haber Ajansı, 22 Temmuz’da yayımladığı görseller ile birlikte Fua Keferya bölgelerinde mayın temizleme işlemlerinin devam ettiğini bildirdi.

23 Temmuz’da Bab al Hawa sınır kapısında TSK’nın oluşturduğu gözlem noktalarında kullanılmak üzere güvenlik duvarlarının İdlib bölgesine giriş yaptığı belirtildi. Bölge kaynakları bu güvenlik duvarlarının Halep batısındaki TSK gözlem noktalarına götürüldüğü bildirmekte. Rusya ve İran destekli Esed rejiminin İdlib bölgesine yönelik operasyonlar gerçekleştireceği yönünde yoğun haber ve açıklamaların olduğu bir dönemde TSK’nın gözlem noktalarındaki güvenliği arttırmak amaçlı bu girişimi dikkat çekti.

HTŞ’ye bağlı İba Haber Ajansının da 23 Temmuz’da belirttiği gibi Lazkiye bölgesinde muhalif noktalara yönelik Esed rejimi tarafından gerçekleştirilen topçu atışları 24 Temmuz ve 25 Temmuz tarihinde de devam ettiği bölge kaynaklarının aktardıkları arasında.

Yerel kaynakların aktardığına göre Hama’nın kuzeyinde yer alan Kafr Nabudah bölgesine Esed rejimi topçu atışları gerçekleştirdi. Hama kuzeyine yönelik topçu atışları geçtiğimiz haftadan beri belirli aralıklar devam etmekte.

25 Temmuz akşam saatlerinde Cisr El Suğur’da TSK’nın gözlem noktasının bulunduğu bölgenin yakınlarında büyük bir patlama geldiği bildirilirken devam eden gece saatlerinde Türk savaş uçakları bölgede faaliyet gösterdiği belirtildi.

26 Temmuz tarihinde ise yerel kaynaklar rejim unsurlarının Ebu Zuhur havaalanına destek birlikler gönderdiğini aktarmakta.

Bu hafta içerisinde, geçtiğimiz haftalarda olduğu gibi İdlib’te HTŞ ve DAEŞ hücreleri arasında mücadele devam etti. DAEŞ hücreleri bu hafta başarıya ulaşan bir saldırı gerçekleştiremez iken, HTŞ birçok noktada DAEŞ üye ve hücrelerine yönelik baskın gerçekleştirdi. Ayrıntılı bilgi için bknz: http://www.suriyegundemi.com/2018/07/27/haftalik-daes-raporu-20-26-temmuz/

Golan Bölgesi:

22 Temmuz tarihinde 800 Beyaz Miğfer üyesi ve aileleri, Kuneytra bölgesinden Golan’a ardından İsrail’in desteği Ürdün’e geçirildiği resmi makamlar tarafından onaylandı.

Yerel kaynaklar 23 Temmuz tarihinde Esed rejimine ait 2 İHA’nın İsrail tarafından patriot füzeleri ile düşürüldüğünü belirtti.

İsrail Ordusu, Twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamayla Suriye’den Golan bölgesine füzelerin atıldığını ve bunun üzerine sirenlerin çalıştığını belirtti.

24 Temmuz tarihinde İsrail Ordusu, Golan tepelerine 2 km içeri giren Suriye Ordusuna ait Suokhi uçağını patriot füzeleri ile birlikte düşürdüklerini duyurdu. Uçağın parçalarının ve pilotunun yanmış cesedinin görüntülerini DAEŞ servis etmişti. Bazı kaynaklar, Suriye Ordusuna ait uçağın DAEŞ’in kontrolünde olan Yermük Basin’e girdiğini belirtmişlerdi. Ancak İsrail Ordusu kaynakları uçağın Golan’a düştüğünü iddia etti.

Deyr ez-Zor:

Uluslararası koalisyon öncülüğünde SDG/YPG/PKK’nın Deyr ez Zor’un doğu kırsalında devam ettirdiği operasyonda DAEŞ’e karşı ciddi ilerlemeler kaydettiği bölge kaynaklarının aktardıkları arasında. Nitekim DAEŞ’in resmi yayın organı Amaq Agency de 21 Temmuz itibari ile Baraqah ve Rakka gibi vilayetlerinin ismini kullanmayı bırakarak, Vilayet Şam ve Vilayet Irak olarak nitelendirmelere başladı. Bu durum, DAEŞ’in söz konusu bölgelerde hakimiyetini yitirdiğini kabullendiğinin bir göstergesi olarak da okunabilir.

Geçtiğimiz hafta DAEŞ’i Irak sınırına doğru gerileten PYD/YPG, 26 Temmuz itibari ile Irak sınırına kadar olan bölgede hakimiyeti ele aldı. 23 Temmuz itibari ile yerel kaynaklar DAEŞ’in saldırıları yükselttiğini aktarsa da uluslararası koalisyonun yoğun hava ve lojistik desteği karşısında bölgede tutunamadığı görülüyor. Rawdah kasabası başta olmak YPG, birçok köyde kontrolü sağladığı da aktarılanlar arasında. DAEŞ’in Fırat nehrine kıyıdaş doğu tarafında oldukça küçük bir yerleşim bölgesinde ise kontrolü hala devam etmekte.

26 Temmuz’da yerel ve rejim kaynaklarının aktardığına göre de, Esed rejimi destekçisi el-Kudüs Tugayına bağlı 4 militan, Deyr ez Zor’un batısındaki kırsal alanda DAEŞ’in saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Dera-Kuneytra:

Geçtiğimiz hafta Esed rejiminin nihai hedefi, Kuneytra ve Dera’nın batısındaki muhalifler bölgeleri ele geçirmekti. Bu noktada Rusya’nın aracılığı ile gerçekleştirilen anlaşma sonucunda Kuneytra ve Dera’nın batısı muhaliflerin tahliyesi ve teslim olması ile beraber rejim güçlerinin kontrolüne geçti. Bu tahliye ve teslim sırasında Ürdün sınırında yer alan DAEŞ unsurları kuzeye doğru ilerleyerek muhaliflerin elinde bulunan birçok köyde hakimiyet sağladı. Rejim unsurları ise muhaliflerden sonra hedefini DAEŞ olarak belirledi ve başta muhaliflerden ele geçirilen köyler olmak üzere bölgede ilerleme girişimlerinde bulundu ve birçok noktada başarılı oldu.

DAEŞ ile birlikte oldukça yoğun çatışmaların yaşandığı bölgede DAEŞ, bölgeden birçok yayın yaptı. 21 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden Suriyeli muhaliflerden ele geçirdiği köylerle ilgili detaylı bir açıklama yayımladı. Yayımlanan diğer bir açıklamada ele geçirilen köy sayısı 16 olarak ilan edildi. 21 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis edilen haberde rejime ait bir tankın ATGM ile birlikte imha edildiğini iddia etti. Yine 21 Temmuz’da servis edilen haber rejim saldırısının püskürtüldüğü iddia edilirken birkaç rejim unsurunun öldürüldüğü veya yaralandığı belirtildi. Ayrıca aynı gün içerisinde rejime ait bir Şilka aracının imha edildiği iddiası yer aldı. 21 Temmuz’da servis edilen haberler, Kuneytra’da ele geçirilen köylerin görüntüleri ile devam etti. Bununla birlikte 1 tankın daha imha edildiği ve Tall Jamu bölgesinde yaklaşık 25 rejim unsurunun öldürüldüğü iddia edildi.

22 Temmuz’da Amaq Agency’nin yayınına göre DAEŞ, Tall Jamu bölgesinde rejimin saldırısını geri püskürttüğünü iddia etti.

24 Temmuz’da ise Amaq Agency üzerinden bölgedeki DAEŞ unsurlarının savaşa olan hazırlıklarını, savaş durumunu ve rejim unsurları ile çatışmaları içeren birçok görüntü yayımlandı.

24 Temmuz’da DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, rejim unsurlarına yönelik bombalı araç saldırısı gerçekleştirdiğini iddia etti. Haberde ölü ve yaralı olduğu bilgisi verilirken sayı belirtilmedi.

25 Temmuz’da DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği görüntülerde, İsrail tarafından vurulan rejim uçağının parçaları ve rejim pilotunun yanmış cesedine yer verdi.

25 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden yayımlanan haberlerde ise Jasim bölgesinde 2 rejim istihbarat görevlisinin öldürüldüğü bildirilirken, Ain Dhakr bölgesinde 2 rejim tankının bombalı araç saldırısı ile imha edildiği iddia edildi.

DAEŞ’in Amaq Agency üzerinden tüm yayınları bu hafta içerisinde bu şekilde gerçekleşirken rejim unsurları, DAEŞ’in muhaliflerden ele geçirdiği birçok köyde kontrolü sağladı. DAEŞ’in hakimiyetinde bulunan cebin doğusundaki Hayt köyü dahil olmak üzere. Hatırlanacağı gibi Suriyeli muhaliflerin Dera’da rejim ile anlaşmasına müteakip olarak DAEŞ unsurları köyü ele geçirmişti.

Bölge kaynaklarının bölgeden aktardıklarına göre rejime teslim olan eski ÖSO birlikleri Ürdün sınırında bulunan DAEŞ’e yönelik operasyonlara rejim saflarında katılım sağladı.

Suveyda:

Şüphesiz bu haftanın en önemli saldırısı Süveyda’da DAEŞ’in gerçekleştirdiği saldırılar oldu. Bombalı araç saldırılar ile birlikte silahlı saldırıların da gerçekleştiği saldırıda 221 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, saldırıda hayatını kaybedenlerin yarısından fazlasının sivil olduğu aktarılanlar arasında. Özellikle Dürzilerin bulunduğu bir ortamda gerçekleştirilen saldırıda onlarca Dürzi sivil hayatını kaybetti. DAEŞ ise Amaq Agency üzerinden birçok haber servis ederek saldırıların gidişatına göre ölü ve yaralı sayısını güncelledi. Son açıklamalarında iddia edilen ölü ve yaralı sayısını 435 olarak belirtildi.

Suriyeli muhalif yapılanmalar gerçekleştirilen bu saldırıdan Esed rejimini sorumlu tutarken, Hizbullah kaynakları ise ABD’yi sorumlu tuttu.

Rakka:

DAEŞ, Rakka vilayetinde hakimiyetini kaybetmiş olsa da hücre yapılanmaları vasıtası ile bölgede faaliyet yürütmeye devam ediyor. Bu kapsamda 19 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre Rakka’nın batısında 2 YPG/SDG’ye ait aracı 2 IED saldırısı ile hasar verdiğini iddia etti. 21 Temmuz’da ise Rakka yakınlarında 1 YPG/SDG ait aracı imha ettiğini iddia etti. 26 Temmuz’da da Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde Rakka yakınlarında bulunan Ratla kasabasında YPG/SDG üyesi 1 kişiyi infaz ettiğini iddia etti.

Örgütün bu bölgede gerçekleştirdiği saldırıların seyrekliğine ve etkisinin düşüklüğüne bakılırsa, güçlü bir hücre yapılanmasını henüz oluşturamadığı ya da uygun zemini aradığı yorumunda bulunulabilir.

SDG/YPG’ye yakın kaynakların aktardığına göre DAEŞ destekçisi 2 ABD vatandaşını FBI’ya teslim etti.

Ayn el Arab:

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri, YPG/PKK’nın kontrolünde bulunan Kobani’ye askeri araç, ekipman, mühimmat ve mühimmat taşıdı. YPG/PKK’ya yakın kaynaklar uluslararası koalisyonun taşıdığı konvoyun görüntülerini yayımladı. Görüntülerde uzun bir araç – tır konvoyu gözükmekte.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Bölgesi:

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile terörden arındırılan bölgelerde Türkiye destekli muhalifler istikrar ve güvenliği sağlamak için çalışmalarına devam ederken, oluşturulan mahalli meclislerde altyapı problemlerine yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda söz konusu bölgelerde belediye hizmetleri icra ediliyor. Gerçekleştirilen belediye hizmetleri, mahalli meclislerin sosyal medya hesapları aracılığı ile kamuoyu ile paylaşılıyor.

22 Temmuz tarihinde yapılan açıklamaya göre Suriye Milli Ordusu Genelkurmay Başkanlığı Azez’de askeri inzibat gücü karargahı oluşturdu. Muhalif kaynaklar inzibat güçlerinin görüntülerini paylaştı.

23 Temmuz tarihinde Akhtarin’de bilinmeyen bir aracın mahalli meclisi binası önünde infilak etmesi sonucunda bir sivilin hayatını kaybettiği ve 10 kişinin de yaralı olduğu öğrenildi.

23 Temmuz’da yerel kaynaklar Menbiç’te Arap Beni Said aşiretinden iki kişinin YPG/PKK’ya bağlı askeri meclisi tarafından öldürülmesi üzerine şehirde genel grev ilan etti.

23 Temmuz’da Fırat Kalkanı Harekatı alanında Bab’ı Limon köyünde gerçekleşen bir başka patlamada 2 sivilin hayatını kaybettiği ve 7 yaralı olduğu aktarılanlar arasında.

23 Temmuz tarihinde Yeni Şafak’ın aktardığı habere göre Azez’de bir otomobilin infilak etmesi sonucunda 1 kişinin öldüğü 23 kişinin yaralandığı belirtildi.

24 Temmuz’da ÖSO’ya bağlı askeri polisler Fırat Kalkanı harekatıyla kurtarılmış olan bölgede iki bomba yüklü aracı şoförleriyle birlikte ele geçirdi.

25 Temmuz tarihinde Afrin yakınlarındaki Kefer Cenne’de Suriye Milli Ordusu’na bağlı 3.Kolordu, tespit ettikleri patlayıcı unsurları imha ettiler. Aynı tarihte YPG’ye karşı Afrin kırsalındaki Ümranlı dağlarında operasyon gerçekleştirdiler.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Halep’e bağlı Cerablus, Bab, Azez ilçeleri ve Çobanbey beldesinde son 15 ayda 108 camiyi restore ettirdi.

Menbiç:

20 Temmuz tarihinde uluslararası koalisyon unsurlarına ait devriyeler güvenliği ve istikrarı sağlamak amacıyla Menbiç sınırına konuşlandıklarını belirttiler.

TSK, ABD ile varılan uzlaşma neticesinde Menbiç kuzeyinde devriye faaliyetlerine devam ediyor. 26 Temmuz itibariyle 20. devriye görevini gerçekleştirdi.

26 Temmuz tarihinde uluslararası koalisyona bağlı bir heyet Menbiç Askeri Meclisini ziyaret ederek bölgedeki istikrar ve güvenliği gözlemlediği belirtildi.