Rusya Deyrezzor’da Aşiret Unsurlarıyla  Buluştu
28 Temmuz 2021

Deirezzor24’ün haberine göre Moskova bölgedeki etkisini arttırmak amacıyla Deyrezzor’daki aşiretlere yakınlaşmaya çalışmakta. Habere göre Hatla’da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen askeri toplantıda bölgedeki güvenlik komitesi unsurları ve yüksek rütbeli Rus askeri yetkililer YPG/SDG kontrolünde bulunan Deyrezzor batı kırsalından aşiret liderleri ve kanaat önderleriyle görüştüler.[1] Bu yerel unsurlar bölgedeki Amerikan – ve dolayısıyla YPG/SDG – varlığını reddetmeleriyle tanınan figürler. Deirezzor24’ün kaynaklarına göre bu toplantıda yerel aşiret liderleri ve kanaat önderleri YPG/SDG’nin bölgedeki tahakkümünden rahatsızlığın ileri boyutlara çıktığını ve YPG/SDG yönetiminin ciddi şekilde yolsuzluklarla anıldığını ileri sürerken rejim ordusunun bölgeye girişi ve rejim otoritesinin inşaası hususunda destekçi olmak istediklerini belirtmişlerdir.

Kaynaklara göre Ruslar halihazırda bölgede Amerikan unsurlarının çekilmesine yönelik protestoları rejim unsurları üzerinden destekleyerek kaotik bir zemin oluşturmakta. Protestoların ön saftaki aktörleri olan Şebbihalar ve rejim muhibbanları ayrıca Rusya’nın isteğiyle bölgede SDG karşıtı damarı besleyecek kaosu yaratmak için gizli hücre teşkilatlanmasında da başı çekmekteler. Deirezzor24’ün iddiasına göre Ruslar Hatla’da gerçekleşen toplantıya bölgedeki mutabakat merkezi üzerinden davet yollamak suretiyle Deyrezzor’daki çoğu aşiretin önde gelenlerini çağırdılar. YPG/SDG ile ters düşmemek adına çağrıyı reddedenlerin yanında kabul edip toplantıya katılan unsurların olması kimi aşiretlerin YPG/SDG etkisine karşın siyasi pozisyonlarını saklama gereği duymadıklarını göstermekte.

Geçtiğimiz aylarda Beşar Esed’in yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesine yönelik bölge aşiretlerinden gelen destekler[2] Şam’ın bölgede yerel kitle üzerinde halen etkisi ve kitleyle temasın olduğunu göstermekte. Askeri anlamda ise Rusya’nın haricinde yine Şam ve Tahran da bölgedeki aşiretler ile temasa büyük önem vermekteler. İran’ın bilhassa Mayadin’deki çabaları bölgede kökleşme hamlelerinin bir parçası olarak okunabilir[3].

Adeta bir suikastler coğrafyası haline gelen[4] Deyrezzor’da faili meçhuller[5], baskınlar ve dönemsel protestolar gerginliğin yükselmesine sebep olmakta. Bölgenin Sünni Arap nüfusu YPG/SDG’nin ciddi bir dirençle karşılaşmasına yol açmakta. Buna ek olarak aşiretlerin bölgenin sosyal hayatındaki büyük etkileri bölge siyasetinde aşiretlerin doğal ortaklar/ iş birlikçileri olmalarına alan açmakta. Lakin bu durum bir yandan YPG/SDG’nin aleyhine gibi gözükse de öte yandan muhtelif maddi ve siyasi tavizlerle bu aşiretlerin kolayca taraf değiştirebildiği gerçeği göz önüne alındığında mevcut ittifak ve denklemlerin sağlam bir temele dayanıp dayanmadığına dair soru işaretleri mevcut. Zira İran’ın bölgede hem milis güçleri hem de Bakara aşireti üzerinden oluşturmaya çalıştığı etki alanı aynı anda İsrail ve Rusya için tehdit oluşturmakta. Bunun sonucu olarak bölge dönem dönem ABD ve İsrail’in hava saldırılarına hedef olurken Rusya da nüfuzunu arttırmak için bölgenin çevresine kendisinin desteklediği milisleri ve kendi askeri unsurlarını göndermekte. Son tahlilde Deyrezzor aşiretleri üzerinden girilen rekabetin bölgedeki milisleşme hızının artmasına yol açarken istikrarsız ortamı daha da besleyeceğini beklemek mümkün.

 

[1] https://deirezzor24.net/en/russia-tries-to-attract-tribes-of-deir-ezzor-again/ , Erişim Tarihi: 26 Temmuz 2021.

[2] https://deirezzor24.net/en/tribal-dignitaries-hold-meeting-in-deir-ezzor-to-support-assads-standing-for-new-presidential-term/ , Erişim Tarihi: 26 Temmuz 2021.

[3] https://deirezzor24.net/en/irgc-militia-official-meets-tribal-elders-in-deir-ezzor/ , Erişim Tarihi: 26 Temmuz 2021.

[4] https://syrianobserver.com/news/59778/al-sharbein-tribe-invite-deir-ez-zor-clans-to-be-more-vigilant.html , Erişim Tarihi: 22 Temmuz 2021.

[5] https://syrianobserver.com/news/65908/unidentified-persons-assassinate-sdf-leader-in-syrias-deir-ez-zor.html , Erişim Tarihi: 20 Temmuz 2021.