Rejim Yanlısı Hristiyan Milis Gücü: Quwat el-Ghadab (Gazap Kuvvetleri)
12 Ağustos 2020

Rum Ortodoks nüfusun yoğun olarak yaşadığı Hama’ya bağlı Sukaylabiye kasabası merkezli rejim yanlısı milis gücüdür. Mart 2013’te Sukaylabiye ve çevresini koruma amaçlı kurulmuştur.

Sukaylabiye kasabası Quwat el-Ghadab haricinde Ulusal Savunma Güçleri (USG) ve SSMP’ye bağlı unsurlara da ev sahipliği yapan rejime yakın bir Hristiyan kasabasıdır. Quwat el-Ghadab milisleri de çoğunlukla bu kasabasındandır.

Ulusal Savunma Güçleri, Cumhuriyet Muhafızları ve Suriye ordusu unsurlarının yanısıra rejimin hava istihbarat unsurları ile yakın ilişkilere sahiptirler. 2014’ten bu yana Quwat el-Asdiqa (Dost Kuvvetler) adı altında rejim güçleri ile koordineli olarak hareket etmektedirler.

Sukaylabiye haricinde Humus’a bağlı Hristiyan köyü Marmarita ve Lazkiye kırsalında da aktif görev yapmaktadırlar. Ayrıca 2015’te Tel Osman’daki, 2016’da Mharde’deki  ve 2019’da Kalaat el-Mudik’teki çatışmalarda muhaliflere karşı savaşmışlardır.

Rejimin 2015’te İdlib’de verdiği büyük kayıplar sonrası bölgedeki pek çok ufak çaplı milis güç gibi Quwat el-Ghadab da rejimin yaşadığı personel sıkıntısında yedek güç olarak rol almıştır. Mevcut kapasiteleri ile alakalı net bir bilgi yoktur.

Quwat el-Ghadab’ın lideri Philip Farid Süleyman 2015’te yakıt kaçakçılığı suçlamasıyla rejim tarafından gözaltına alındı. Sukaylabiye’deki protesto gösterilerinin etkisiyle kısa süre sonra serbest bırakıldı.  Süleyman’ın aynı zamanda savaşın ilk döneminde sivillere yönelik işkence uyguladığı iddia edilmektedir.