PKK’nın Gençlik Örgütü: Devrimci Gençlik Hareketi (Tewgera Ciwanên Şoreşger)
31 Aralık 2020

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H), Türkiye içerisinde PKK’nın şehirlerde kurduğu gençlik örgütlenmesinin adıdır. 2013’te yapılandığı tahmin edilmektedir.

2016 yılında örgütün ismi Devrimci Gençlik Hareketi olarak değişti.  Yapının Kürtçe ismi Tevgera Ciwanên Şoreşger’dir.

Söz konusu yapının bir paraleli de Suriye’de kurulmuştur. Tewgera Ciwanen Soreşger, YPG’nin Afrin, Kobani ve Kamışlı gibi kentlerde hakimiyet kurmasının ardından Suriye’ye gelen PKK üyelerinden oluşmaktadır.

DGH’nin çeşitli ülke veya şehirler adına kurulan sosyal medya hesaplarında yer alan logolarında 2018 yılında kurulduğu yazmaktadır. Bu ilintinin Suriye yapılanmasıyla ilişkili olduklarını düşündürmektedir.

DGH, yalnızca Türkiye’de veya Suriye’de değil, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere PKK üyesi ve sempatizanlarının bulunduğu birçok ülkede faaliyet göstermektedir.

Özellikle örgüt, Avrupa’da PKK’nın kurucu lideri Abdullah Öcalan lehine ve PKK’nın kuruluş yıldönümüne ilişkin çok sayıda yürüyüş düzenledi.

Örgütlenmenin Suriye yapılanması da Avrupa ile benzeşen faaliyetlerinin yanı sıra yıllar içerisinde çok sayıda Kürt gencinin PKK saflarına katılmaya zorladı. İsimleri çocuk kaçırma, öldürme veya sabotaj gibi eylemlerle anıldı.

Son dönemde ENKS bürolarının yakılmasıyla suçlanan DGH, Rus askeri araçlarının yanı sıra ABD askerlerini de taşlayarak gözleri yeniden üzerine çekti.

DGH’nin ABD askerlerini taşlama eylemi, Kandil’deki KCK üst yönetiminin ABD’ye olan bir mesajı olarak okunmaktadır.