Nubar Ozanyan Taburu
29 Eylül 2020

Nisan 2019’da Suriye’nin kuzeyinde YPG kontrolündeki Tel Temr’de kuruldu. Örgüt adını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı terörist Nubar Ozanyan’dan almaktadır.

Nubar Ozanyan, 1990’lı yıllarda Dağlık Karabağ’da Azerbaycan güçlerine karşı savaştı. Ardından  terör örgütü TİKKO saflarında Tunceli ve çevresinde Türk güvenlik güçlerine karşı çatışmalarda yer aldı. Suriye’de ise YPG’ye yakın Enternasyonalist Özgürlük Taburu çatısı altında faaliyet gösteren Ozanyan, 2017’de Rakka’da DEAŞ ile çatışırken öldürüldü.

Nubar Ozanyan Taburu, aşırı sol ideolojiye sahip farklı ülkelerin Ermeni asıllı vatandaşlarından oluşmaktadır. Örgütün Ermeni milliyetçiliği ve Türkiye karşıtı söylemi dikkati çekmektedir. Özellikle Türkiye’deki aşırı sol gruplarla söylemsel benzerlikleri bulunmaktadır.

Terör örgütü YPG’nin liderlik ettiği SDG güçleri çatısı altında savaşmaktadırlar. Askeri kapasitelerine dair net bir bilgi bulunmamaktadır.

 Haseke kırsalında Abdülaziz Dağı ve Tel Temr bölgelerinde aktif olan örgüt ayrıca Barış Pınarı Harekatı esnasında TSK ve SMO’ya karşı çatışmalarda yer almıştır.

Ozanyan Taburuna mensup yüzlerce militanın, Ermenistan’a destek vermek amacıyla Azerbaycan’la savaşmak için işgal altındaki Karabağ'a götürüldüğü iddia edilmektedir.

Örgüt milislerinin Dağlık Karabağ’da Azerbaycan güçlerine karşı savaşmak adına Ermenistan’a intikal ettiklerine dair iddialar bulunmaktadır.