Muhaliflerin Hava Saldırılarına Yanıtı: Bombalı Araçlar ve Dronelar
08 Kasım 2016

Analiz-Haber / Suriye Gündemi

Rejimin ve Rusyanın kullandığı hava saldırılarına karşı Suriyeli muhaliflerin bombalı araç saldırılarıyla yanıt vermeye çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra muhalifler zaman zaman drone saldırıları da gerçekleştirmektedir. Esasında bombalı araç saldırıları Suriye’de en çok DAİŞ tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra YPG’nin de bombalı araç saldırıları gerçekleştirdiği olmuştur. Muhaliflerin arasında ise bombalı araç saldırılarını Şam’ın Fetih Cephesi, Türkistan İslam Cemaati, Cund ul-Aksa (artık SFC’ye bağlı), Ahrar uş Şam, Ceys ul-İslam gibi gruplar kullanmaktadır.

Bir araç’ın içerisine yerleştirilen yoğun miktardaki patlayıcılar, düşman unsurların arasına vardığında patlatılmaktadır. Patlama’nın etkisi hava saldırılarına benzer bir düzeydedir. Bombalı araç saldırılarının hedefe varmadan önce vurulup patlamasını önlemek için genellikle zırhlı araçlar kullanılmaktadır. Tank ve zırhlı araçların yanı sıra diğer araçlara da zırhlar monte edilmektedir. Fakat istisnai durumda olsa da zırhsız araçlarında kullanıldığı görülmektedir. Genellikle zırhlı araçların zırhına ilaveten ekstra zırhlar monte edilmektedir. Ve özellikle ön cephelerine monte edilen demir ağlarla gelen füzeleri araç’a temas etmeden patlamasını sağlamaktadır.

Bombalı araçları durdurmak çok zor olsa da açık alanda YPG ve ÖSO birleşenleri DAİŞ’e karşı bu yönde etkili metotlar geliştirebilmişlerdir. Bununla beraber hedefe varmadan önce hava saldırısı ile patlatılan bombalı araçlarda olmuştur. Bombalı araçların ezici coğunluğu istişhad – intihar eylemidir. Araçları düşman unsurların arasına süren savaşçılar hedeflerine vardıklarında kendileri ile beraber araç’ı patlatmaktadırlar. Ender olarak rastlansa da sürücünün araçtan atladıktan sonra aracın uzaktan kumanda ile patlatıldığı görülmüştür. Bunun yanı sıra Ahrar uş-Şam ve Ceys ul-İslam’ın kullandıkları bombalı araçlar uzaktan kumanda ile sürücüsüz kullanılan araçlardır.

Rejim’in ve Rusya’nın hava saldırılarına karşı Suriyeli muhaliflerin kullandıkları bombalı araç saldırıların yanı sıra ayrıca kullandıkları drone saldırıları da bulunmaktadır. Son zamanlarda artan drone videolarıyla beraber ayrıca bu dronlara monte edilen küçük bombalar ile rejim yanlısı milislere karşı ufak hava saldırıları gerçekleştirilmektedir. Bu hava saldırıların fiziki etkileri çok büyük olmasa da psikolojik etkisi büyüktür. Normalde havadan saldırı beklemeyen rejim yanlısı milisler için önemli bir değişikliktir. Bu drone saldırılarına karşı rejim yanlısı milislerin yüksek binaların arasına ağlar kurduğu ve yine rejim unsurlarının cephe hatlarına monte ettiği jammerlarla (sinyal bozucu)  drone saldırılarını etkisizleştirmeye çalıştığı görülmektedir.. Muhalifler tarafından kullanılan drone saldırıları genellikle gizli tutulmaya çalışılmaktadır fakat Cund ul-Aksa’nın yayınladığı drone saldırısı videosu bulunmaktadır: