Ketaib Humat el- Diyar
05 Ekim 2020

Rejim yanlısı Dürzi milislerden oluşan grup, Suveyde bölgesinde faaliyet göstermektedir. Örgüt adını Suriye ulusal marşı Humat el-Diyar’dan almaktadır.

2012’de ufak çaplı ve merkezden bağımsız olarak kurulan örgütün resmi kuruluş tarihi 2013’tür. Kurucusu Nezih Cerbo’dur.

Nezih Cerbo, Suriye Dürzilerinin önde gelen din adamlarından Şeyh Hüseyin Cerbo’nun oğludur. Amcası Şeyh Yusuf Cerbo, Suveyde bölgesinde rejim yanlısı milis yapılanmalara öncülük etmiş bir figürdür.

2000 civarı milise sahip olduklarına dair iddialar bulunmaktadır.

Dürzi kitle içerisinden çıkan bir milis yapısı olmasına karşın Esed rejimine oldukça yakındır. Bu sebeple Lübnan’daki Dürziler ile ilişkilerinde de “Canbulat” karşıtı ve Esed yanlısı Dürzi gruplarla daha yakın temaslar halindedirler.

Örgüt Suveyde bölgesindeki diğer Dürzi milis güçleriyle bölge hakimiyeti üzerine rekabet halindedir.

Rejim ordusu, YSG güçleri, SSMP’ye bağlı milis unsurlardan destek gören örgüt, bu gruplarla ortak çatışmalara da girmektedir. Örgüt milisleri cephe hattının gerisinde kimi bölgelerde kolluk kuvveti görevi ifa etmektedir.

Akaryakıt ve ilaç kaçakçılığına bulaştıklarına dair çeşitli iddialar mevcuttur. Bunun haricinde Suveyde bölgesi ve çevresinde fidye amaçlı adam kaçırdıklarına dair iddialar vardır.