HTŞ Lideri: Ebu Muhammed el Culani
10 Mart 2020

Ebu Muhammed el- Culani (Cevlani, Colani, Golani) adıyla bilinen iddiaya göre gerçek adı Usame el- Absi el-Vahidi, 1981’de Deyrizor’a bağlı Şuheyl kasabasında orta gelirli bir ailede dünyaya geldi. (Bu konuda Golan Tepeleri’nde bulunan El-Rafid köyünde doğduğu şeklinde farklı rivayetler de söz konusudur.)

Öğretmen bir anne ve şoför bir babanın oğlu olan Culani, Şam Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim almıştır.

2003’de Amerika’nın Irak’a müdahalesi sonrası, eğitimini yarıda bırakıp El-Kaide saflarında Amerika’ya karşı savaşmak için Irak’a geçmiştir.

Irak’ta Ebu Musab Zerkavi’nin liderliğini yaptığı El Kaide’nin Irak koluna katılarak, dönemin El Kaide lideri Usame bin Ladin’e ve Zerkavi’ye biat ettiğini açıkça duyurmuştur.

2006’da Irak’tan Lübnan’a geçerek El Kaide’yle bağlantılı Cunduş Şam grubuna eğitim verdiği bilinmektedir.

Lübnan’dan Irak’a dönen Culani’nin Amerika tarafından tutuklanıp ünlü Buka Cezaevinde 2008’e kadar hapis yattığı bilinmektedir.

Serbest bırakılmasına müteakip Ebu Ömer Bağdadi liderliğindeki Irak İslam Devleti (IİD) örgütü ile çalışmaya başlamış ve örgütün önde gelen komutanları arasına girmiştir.

2011’de Suriye devrimi başladığında IİD lideri Bağdadi tarafından Suriye’ye gönderildiği bilinmektedir. Aradan bir yıl geçmeden Culani tarafından Nusra Cephesi’nin kurulduğu açıklanmıştır.

2013’de Culani, Bağdadi’nin Nusra’yı feshederek DEAŞ’ı ilan etmesi üzerine, Bağdadi’nin kararını tanımadığını ve doğrudan El Kaide Lideri Zevahiri’ye biatlı olduğunu duyurmuştur.

Al Jaazera kanalına 2013 ve 2015’te mülakat veren Culani, DEAŞ’ın hilafet ilanının temelsiz olduğunu söyleyerek bunu reddetmiştir.

2016’da Nusra Cephesi’ni El Kaide’den ayrılarak örgütün adını “Şam’ın Fethi Cephesi” (ŞFC) olarak değiştirmiştir.

2017’de, ŞFC ile beraber Nureddin Zengi, Liva ul Hak, Ensaruddin Cephesi, Ceyşu’s Sünne ve Ahrar’dan ayrılan gruplar bir araya gelerek, HTŞ olarak bilinen “Heyet Tahrir el Şam” örgütünü kurmuştur.

ABD, Culani’nin yerini bildiren veya yakalanmasına yardımcı olacak bilgi verenlere 10 milyon dolara kadar ödül taahhüdünde bulunmuştur.