Haftalık DAEŞ Raporu [13-19 Temmuz]
20 Temmuz 2018
Haftalık DAEŞ Raporu [13-19 Temmuz]

PDF formatında indirmek için:

Haftalık DAEŞ raporu 13-19 Temmuz[4764]

İdlib bölgesi:

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis görüntülerle birlikte 13 Temmuz’da Han Şeyhun kentinde gerçekleştirdiği IED saldırısı neticesinde 3 muhalif unsurun yaralandığını iddia etti.

DAEŞ, Amaq Agency servis ettiği bir habere göre 13 Temmuz’da Halep’in batısında bulunan Dar’et İzze yakınlarında 1 muhalif unsuru öldürdüğünü iddia etmiştir.

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre 13 Temmuz’da Sermin’de 1 HTŞ mensubunu öldürdüğünü iddia etmiştir.

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre 13 Temmuz’da Maarat al Numan’da 2 HTŞ mensubunu öldürdüğünü iddia etmiştir.

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre 13 Temmuz’da Serakib yakınlarında 1 HTŞ mensubunu öldürdüğünü iddia etmiştir

HTŞ, 13 Temmuz’da İba haber ajansı üzerinden yayınladığı görüntü ile DAEŞ’in İdlib istihbarat biriminin öne çıkan üyesi olduğunu belirttiği Ebu Bera es-Sahili’yi ele geçirdiğini iddia etti. Paylaşılan görüntü bu iddiayı doğrular nitelikte. Ayrıca 14 Temmuz günü HTŞ’ye bağlı emniyet birimlerinin İdlib’in güneyi Serakib’te gerçekleştirdikleri operasyon neticesinde Ebu Bera es-Sahili’nin yardımcısı Sa’d’ın yakalanmamak için kendisini 4.kattan aşağı atarak intihar ettiği İba haber ajansı üzerinden servis edilen görüntü ile birlikte iddia edildi. Görüntüler iddiayı doğrular nitelikte. Aynı zamanda Ebu Bera es-Sahili’ninde HTŞ tarafından infaz edildiği aktarılanlar arasında.

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere ve ardından görüntülere göre 14 Temmuz’da Sarmada’da HTŞ karargahına yönelik IED saldırısı gerçekleştirdiğini iddia etmiş ancak ölü veya yaralı ile ilgili bir bilgi vermemiştir.

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre 14 Temmuz’da Türkiye sınırına yakın al Dana bölgesinde üst kademe bir muhalifi öldürdüğünü iddia etti.

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği görüntülere göre 14 Temmuz’da İdlib’te bir HTŞ mensubunu öldürdüğünü iddia etti. Servis edilen görüntülerde DAEŞ üyesinin HTŞ mensubunu yakın mesafeden araç içerisinde iken hedef aldığı ve isabet ettirdiği net olarak görünüyor.

HTŞ, İba haber ajansı üzerinden servis ettiği görüntülerle birlikte 14 Temmuz’da İdlib’in batısında Sahl al Ruj’da bir DAEŞ hücresine baskın gerçekleştirdiğini ve birçok DAEŞ mensubunu canlı olarak ele geçirdiğini iddia etti. Servis edilen görüntülerde hücre evinden çıkan hafif silahlar, telefon, laptop ve birçok doküman yer alıyor.

15 Temmuz’da servis edilen görüntülerde HTŞ, 4 DAEŞ üyesini infaz etti, DAEŞ’te bu eyleme cevap olarak 2 HTŞ mensubunun infaz görüntülerini yayımladı. İnfazlar baş kesilerek gerçekleştirildiği bildirilmekte.

HTŞ, İba haber ajansı üzerinden servis ettiği görüntülerle birlikte 15 Temmuz’da Sermin bölgesinde bir DAEŞ hücresine yönelik baskın gerçekleştirdiğini iddia etti. Ardından ele geçirilen 8 DAEŞ mensubunun infaz edildiği görüntüleri yayımladı. Görüntülerde DAEŞ üyelerinin kurşuna dizildiği görülmekte. İba haber ajansının yayımladığı görüntülerle beraber açıklamada infaz edilen DAEŞ üyelerinin DAEŞ’in bölgedeki çeşitli idari kadrolarında yer aldığı ifade edilmekte. Ayrıca infazın gerçekleştirildiği mekanda geçmişte 3 HTŞ üyesi başları kesilerek infaz edilmişti. Bu anlamda gerçekleştirilen infazın sembolik de bir anlamı bulunuyor.

Şam:

Bazı kaynaklara göre DAEŞ, 13 Temmuz’da Süveyda’nın kuzeydoğusu/Şam eyaletinin sınırına yakın bir bölgede 10. Tugaya bağlı rejim güçlerine karşı saldırı gerçekleştirdiği rapor edilirken, ölü veya yaralılar hakkında herhangi bir bilgi bulunmamakta. Ancak bir takım ‘ganimet’ ele geçirildiği iddia edilmekte. Geçtiğimiz hafta bölgeden görüntüler yayınlayan DAEŞ’in Şam/Süveyda kırsalında etkinlik sahibi olduğu anlaşılıyor. Bununla birlikte DAEŞ’in bölgede yerleştirdiği mayınlara binaen rejimin Süveyda’nın doğusu için yeni yollar oluşturduğu bildiriliyor.

16 Temmuz’da ise bazı kaynaklar tarafından DAEŞ’in Filistin Özgürleştirme Ordusu albayı Hussein Mohamed’i 2 askeri ile birlikte pusuya düşürerek öldürdüğü bildirilmekte. DAEŞ’in bölgede gerçekleştirdiği iddia edilen faaliyetler ile ilgili Amaq Agency üzerinden yayın yapmadığı görülmekte. Bu durumda saldırıların yalnızca bir iddia olarak nitelenebileceği düşünülebilir iken, diğer yandan çöl ve kırsalda yer alan örgüt üyelerinin yeterli teknik olanaklara sahip olmadığı yorumu da yapılabilir.

Afrin:

Feylaku’ş Şam grubunun Afrin’deki hapishanesinde 17 DAEŞ üyesinin kaçtığı birçok kaynak tarafından belirtilirken, 8’inin yürütülen operasyonlar neticesinde ele geçirildiği bildiriliyor. Aktaran kaynağa göre ÖSO, konuyla ilgili yüksek alarm seviyesine geçti. 14 Temmuz’da medyaya yansıyan olayın ardından henüz bir gelişme bildirilmiş değil.

Dera:

Geçtiğimiz hafta DAEŞ, Hayt köyünü muhaliflerden ele geçirmişti. 15 Temmuz’da tarihinde ise bölgeden birçok görüntü yayımladı. Görüntülerde çatışmalarda kullanılan silahların öne çıkarıldığı görülürken, gerçekleştirilen bombalı araç saldırıları da yer alıyor. 16 Temmuz’da yayımladığı birçok görüntüde ise Hayt köyünün mevcut durumu yer alıyor.

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre 16 Temmuz’da Kuneytra bölgesinde rejimin muhaliflerden ele geçirdiği al Hara’da rejim ordusuna yönelik bombalı araç saldırısı gerçekleştirdiğini ve bu saldırı neticesinde rejim birliklerinden 100 ölü veya yaralı olduğunu iddia etmiştir. DAEŞ’in hakimiyetinde olmayan al Hara’da, örgütün hücre yapılanması vasıtası ile gerçekleştirdiği bir saldırı olması muhtemel gözükmekte.

19 Temmuz’da rejim kaynaklarına göre Ürdün sınırında DAEŞ’in kontrol alanına yönelik Esed rejiminin operasyonlara başladığı ve birkaç köyde ilerleme kaydettiği ifade edilmekte.

Deyr ez-Zor:

Uluslararası koalisyon öncülüğünde SDG/YPG/PKK’nın Deyr ez Zor’un doğu kırsalında devam ettirdiği operasyonda DAEŞ’e karşı birkaç köyde ilerleme sağladı. Çatışmaların devam ettiği ortam DAEŞ’in Subaykhan bölgesine yönelik taarruz gerçekleştirdiği de aktarılanlar arasında. Bununla birlikte DAEŞ’e yönelik hava saldırıları devam ediyor.

Irak:

Irak Özel Kuvvetleri’nin 13 Temmuz’da Meteibaja’da 4 DAEŞ üyesini etkisiz hale getirdiği yerel kaynaklar tarafından iddia edildi. Aynı gün Irak Ordusunun 15 ve 16 numaralı Tugayları Ninova’da hava harekatı eşliğinde imha operasyonu başlattılar. DAEŞ’e ait olduğu iddia edilen 12 tünel ve 1 silah deposunun patlatıldığı belirtildi.

Irak güvenlik güçlerinin belirttiğine göre 16 Temmuz’da Anbar vilayetinde DAEŞ’e ait 4 tünel Irak Güvenlik Güçleri tarafından imha edildi.

16 Temmuz’da ABD ile Peşmergenin Karaçok dağında (Mahmur yakınlarında) DAEŞ’e karşı operasyonlara devam ettiği ve ABD savaş uçaklarının DAEŞ pozisyonlarını vurduğu belirtildi.

DAEŞ, 16 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği Diyala vilayetinden görüntülerde havan atışı ile birlikte askeri teçhizatın restorasyon ve tamiri yer alıyor.

DAEŞ, 16 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği Selahaddin vilayetine ilişkin görüntülere göre Samarra kırsalında hala etkiye alanına sahip. Görüntülerde kullanılamaz durumda bir pick-up yer alıyor.

DAEŞ, 17 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği görüntü ile birlikte Irak Ordusunun bir komutanını pusuya düşürdüğünü ve öldürdüğünü iddia etti. Yayımladığı görüntüde öldürülen Irak Ordusu komutanının cesedi tespit edilecek bir durumda değil iken, eski bir fotoğrafı da mevcut görüntüye eklenmiş.

Rudaw’ın aktardığına göre Irak Güvenlik Güçleri, Doğu Musul, Zuhara ve Qahira çevrelerinde 4 DAEŞ mensubunu yakaladı.

Yerel kaynakların aktardığına göre 18 Temmuz’da Kerkük’ün dışında Irak Ordusu ile DAEŞ arasında çatışmalar çıktığı ve RPG de dahil olmak üzere ağır silah seslerinin duyulduğu bildirilmekte.

Yerel kaynaklara göre, DAEŞ, Baiji yakınlarında K2 petrol tesisindeki askeri birliklere saldırdı ve 6 intihar bombacısı kendini polis güçlerinin arasında patlattı.

Sina (Mısır):

DAEŞ, 14 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği görüntüde el Ariş kentinde gerçekleştirdiği saldırı sonrası ele geçirdiği mühimmatları sergiledi. Ele geçirilen mühimmatlara bakıldığında özel kuvvetlere ait olduğu düşünülebilir.

DAEŞ, 15 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere Rafah kenti yakınlarında Mısır Ordusuna ait Humvee aracı imha ettiğini iddia etti.

DAEŞ, 17 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği video raporunda Mısır Ordusunun Sina-Gazze sınırında gerçekleştirdiği yıkım faaliyetlerini göstermekte.

Afganistan:

DAEŞ, 15 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği açıklamaya göre Kabil’de Taşra İyileştirme ve Kalkınma bakanlığına yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırıyı üstlendi. Yapılan açıklamada 60 kişinin öldüğü ve yaralandığı ifade edilirken Fransız bir bakanlık çalışanının da yaralandığı iddia edilmekte. DAEŞ, ayrıca saldırıyı gerçekleştiren kişiyi künyesi ile birlikte yayımladı: Abu Yazid al-Khorasani. Geçtiğimiz ay aynı yer DAEŞ tarafından saldırıya uğramıştı.

17 Temmuz’da yerel kaynakların aktardığına göre Taliban lideri Shir Mohammad Ghazanfar’ın cenaze törenine DAEŞ üyesi bir intihar bombacısı saldırı gerçekleştirdi. 20 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilirken olay Zevcan vilayeti/Sayad/Sarepol mevkiinde gerçekleşti.

DAEŞ, Afganistan’ın kuzeyindeki Cevzcan iline bağlı Kuştepe bölgesinde esir aldığını açıkladığı Taliban yöneticisi ve korumasını infaz ettiğini iddia ederek, infaza ilişkin Amaq Agency aracılığı ile görüntüler paylaştı.

18 Temmuz’da yayımlanan habere göre, Afgan emniyet güçleri 2 DAEŞ komutanını göz altına aldı.

18 Temmuz’da Kabil merkezli haber ajansına göre DAEŞ, mayın temizleme çalışanı 12 kişiyi kaçırdı.

Pakistan:

13 Temmuz’da Pakistan’da gerçekleştirilen saldırıyı DAEŞ üstlenmiş ve saldırıyı gerçekleştirdiğini iddia ettiği intihar bombacısının Amaq Agency üzerinden görüntüsünü paylaşmıştı. Son açıklanan rakamlara göre saldırı neticesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 149’a ulaştı.

Yemen:

DAEŞ, Amaq Agency üzerinde yayımladığı görüntüler ile Yemen El Kaidesine (AQAP) mensup 12 kişiyi esir aldığını açıkladı. Ayrıca konuya ilişkin bir açıklama yayımladı.

Filipinler:

16 Temmuz’da Reuters’in de aralarında bulunduğu birçok ajansa göre DAEŞ’in Güney Asya lideri Human Abdul Najib’in (Abu Dar) eşi Nafisa Pundog, Filipinler/General Santos kentinde Filipin emniyetinin operasyonu neticesinde yakalandı. Bu haberin kaynağını Filipinler Ordu Sözcüsü teşkil etmekte. Bu nedenle doğruluk oranı oldukça yüksek.

Somali:

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere Mogadişu’da bir istihbarat görevlisine suikast düzenlediğini iddia etti. Örgüt geçtiğimiz hafta da bu tür suikast gerçekleştirdiğini iddia etmiş ve bu yönde görüntü paylaşmıştı.