Fırat Kalkan Harekatı Alanında Askeri Grupların Birleşmesi
30 Eylül 2017

Haber – Analiz / Suriye Gündemi

Kuzey Halep’te Fırat Kalkan Harekâtı alanında etkinlik gösteren askeri gruplar bir araya geldikleri açıklanmıştı. Üç ana askeri blokta bulunan 26 irili ufaklı grup tek bir askeri komuta altında toplanmıştır.

Suriye Özgür Ordusu, Huvvar Kilis Operasyon Odası adı altında yayımlanan bildiride, muhalif askeri gruplar tek bir komuta ve askeri konseyi altında toplanacağını ifade edilmiştir. Askeri Konseyinin Başkanı Fehim İsa, Başkan Yardımcısı olarak ise İbrahim Hadi Neccar ve Askeri Komutanı olarak Üsteğmen Vael Musa olacağı söz edilmiştir. Askeri Konseyinin başkanı olarak atanan Fehim İsa daha önce Sultan Murat Tugayı komutanlığı yürütmüştür.

Kuzey Halep’te varlık gösteren askeri gruplar daha önce üç ana askeri blok altında toplanmışlardı, Sultan Murat Bloğu, Nasır Bloğu ve Milli Ordu Bloğu altında toplanan gruplar ise şöyle idi;

Sultan Murat Bloğu; Sultan Murat Fırkası, Hamza Fırkası, Süleyman Şah Fırkası, Sultan Osman Fırkası, 9. Fırka, Sukur’uş Şam Tugayı, Mu’tasem Tugayı, 23. Fırka, Sukur’uş Şamal, Liva eş-Şam, Liva El-Mağavir, Sevvar El-Cazire, Ceyş’ül Ehfad, ve bölgede bulunan Ahrar’uş Şam ve Ceyş’ul İslam grubu.

Nasır Bloğu; Safwa Fırkası, Ahrar’üş Şarkiyye, El-Fawj El-Ewwal, Asalet ve Tanmiye Cephesi.

Milli Ordu Bloğu; Samarkend Tugayı, Müntaserbillah Tugayı, Muhammed El-Fatih, Vakkas ve Üçüncü Tugayı.

Atanan bu adım, Suriye muhalif askeri grupları tek bir çata altında toplanma çabasının bir parçası olduğu yorumlanmıştır. Nitekim Suriye Muhalif Geçici Hükümeti ve askeri gruplar 4 Eylül 2017 tarihinde, Savunma Bakanlığı ve bakanlık altında milli ordu kurma kararı almıştır.