Esed Rejiminin Dış Yüzü: Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim
22 Nisan 2020

Velid Muhi Edine el Muallim, sünni bir ailenin çocuğu olarak, 17 Temmuz 1941’de Suriye’nin başkenti Şam’ın Mezzah kentinde dünyaya geldi.

1948 yılında başladığı eğitim hayatına 1960 yılına değin Suriye’de devam etti. Daha sonra Kahire Üniversitesi’nde iktisat alanında lisans eğitimini tamamlayarak Suriye’ye döndü.

1964 yılında Dışişleri Bakanlığı’nda göreve başlayan Velid Muallim, Suriye’nin Tanzanya, Suudi Arabistan, İspanya ve İngiltere temsilciliklerinde görev yaptı.

Velid el Muallim, ilk büyükelçilik görevini 1975 yılında Suriye’nin Romanya Büyükelçisi olarak icra etti. 1980 yılına kadar burada görevde bulundu.

1990 yılında ABD büyükelçiliğine görevinde bulunana kadar Dışişleri Bakanlığı’nda muhtelif görevlerde çalıştı.

2000 yılına değin sürdürdüğü ABD büyükelçiliği görevinin ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı.

9 Ocak 2005 tarihinde yeniden atandığı Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevine Cumhurbaşkanı Beşar Esed tarafından Lübnan dosyası ile ilgilenme görevi verildi.

11 Şubat 2006 yılında selefi Faruk el Şara’nın yerine Dışişleri Bakanı olarak seçildi. 14 yılı aşkın bir süredir devam ettirdiği bu görevini sürdürmektedir.

Evli ve 3 çocuk sahibi olan Velid el Muallim’in, ayrıca 4 kitabı bulunmaktadır.

2011 halk ayaklanmasından bu yana, Esed rejiminin en büyük savunucularından biri olan Velid el Muallim, uluslararası birçok platformda rejim savunusu gerçekleştirmiştir.

14 Nisan 2011’de gerçekleştirilen değişiklik sonrası yalnızca Dışişleri Bakanı olarak değil, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı olarak kabinede görev almıştır.

Velid el Maullim, 23 Haziran 2012’de kurulan kabinede Dışişleri Bakanlığı görevinin yanı sıra Başbakan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Kabine değişikliklerine rağmen bu görevini sürdürmektedir.