Esed’in Yeni Siyaset ve Medya Danışmanı: Luna el-Şibl
25 Kasım 2020

Dürzi asıllı gazeteci Şibl, 1975’de Suveyde’de doğdu.

Gazetecilik alanında yüksek lisansının ardından, Suriye Devlet Televizyonunda çalışmaya başladı. Buradaki başarılı performansının ardından 2003’te el-Cezire televizyonuna geçiş yaptı.

2006’daki İsrail-Hizbullah Savaşındaki yayınlarındaki başarılı performansıyla alanında ünlendi.

2011’deki ayaklanmaya paralel olarak Suriye Devlet Televizyonuna  döndü. Haber sunuculuğunun yanısıra politika yorumculuğu da yapan Şibl, Esed yanlısı ekran yüzleri arasında başarısı ile sivrildi.

Hızlı yükselişi Beşar Esed’in basın sözcülüğü görevine gelmesini sağladı. Nihayet Kasım 2020’de Buseyna Şaban’ın yürüttüğü Beşar Esed’in “Siyaset ve Medya Danışmanlığı” görevine Şibl atandı.

Beşar Esed ile röportaj yapmak isteyen uluslararası medya kuruluşlarına onay veya ret kararları doğrudan Şibl’in yetki alanında. Şibl’in görev tanımında, Esed’in ülke içerisindeki ziyaret edeceği yerlerini ve programlarını belirleme de var.

 Şibl’in Esed’deki kredisinin yüksek olduğu, askeri konular da dahil olmak üzere fikir ve önerilerini Esed’e iletip ikna edebildiğine dair iddialar mevcut. Esed ile bu yakınlığının Esma Esed tarafından rahatsızlığa sebep olduğu da iddia edilmektedir.

Özel yaşamı da siyasi pozisyonuna paralel ilerleyen Şibl, Lübnanlı Dürzi gazeteci Sami Kleib ile dört sene evli kaldıktan sonra boşandı. Hizbullah yanlısı el-Mayadin televizyonunda görevli Kleib’in ardından Esed yanlısı Öğrenciler Birliği’nin Başkanı Ammar Saati ile evlendi.

Saati, Öğrenciler Birliği Başkanlığı’nın yanısıra Baas Partisi Merkez Komitesi başta olmak üzere Baas Partisi içerisinde önemli görevlerde bulunmuş ve “Baas Tugayları” adlı milis yapının kuruluşuna öncülük etmiştir.

Şibl’in rejim içerisindeki en güçlü destekçisi olarak Ali Memlük gösterilmektedir.

Şibl ve eşi Saati, Ağustos’tan beri ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım listesindedir.