Cumhuriyet Muhafızları (CM)
07 Kasım 2020

Suriye Devlet Başkanı Hafız Esed tarafından 1976’da kuruldu. İç savaşın patlak verdiği 2011’e kadar başkent Şam’ın içinde konuşlanılmasına izin verilen yegane mekanize askeri birliktir.

Olası iç ve dış saldırılara karşı başkent Şam’ı ve rejimin önemli isimlerini korumak bu birimin temel göreviydi. Başkanlık sarayı ve rejimin üst düzey yetkililerinin ikamet ettiği Malki bölgesi CM için öncelikli savunma alanlarıydı.

Rejimin en sadık elemanlarının görev alabildiği bu birlikler, savaş öncesi dönemde Deyr ez-Zor petrol sahalarının gelirlerinden de pay elde etmekteydi.

İç savaş ile birlikte faaliyetleri ülke sathına yayılan CM, bu süreçte hem genişledi hem de merkeziyetten uzaklaştı.

CM’ye bağlı toplam personel sayısına dair farklı iddialar mevcuttur. Rus kaynakların 60 bin olduğuna dair iddiaları bir yana en az 25 bin personele sahip oldukları bilinmektedir.

CM’ye bağlı mekanize birlikler, zırhlı birlikler, özel kuvvetler, hava indirme birlikleri, topçu birlikleri ve keşif birliği bulunmaktadır.

CM’yi 2016 Ocak’tan bu yana Tümgeneral Talal Şefik Mahluf komuta etmektedir. Talal Mahluf, rejimin finansörü ünlü Mahluf ailesinin bir üyesidir.

Savaşın ilk günlerinde başkente yakın Dera bölgesinde çatışmalara müdahil olan CM  unsurları, 2011’den bu yana şu bölgelerde görev almıştır: “Şam şehir merkezi, Doğu Guta, Vadi Barada, el-Tal, Deraya, Adra, Halep, Deyr ez-Zor, Şeyh Said, Harasta, Leyramun, Ayn el-Fica, Cubeyle, Deyr Kanun, Cobar, Rif Şam, Yebrud, Deyr ez-Zor Havaalanı, Merc el-Sultan, Han Tuman, Lazkiye kırsalı, Deyr Selman, Duma, Mahin, Bustan Paşa, Tamura Tepeleri, Halep 1070 Konutları bölgesi, Hanasir, Rakka, Halep kırsalı, Zahra, Tedmür, Suhne, Kabun, Ruseyfa, Ayn Terme, Rakka kırsalı, Yermuk, Kuneytra,  Hacer el-Esved, Elbukemal, Dera.”

Cumhuriyet Muhafızları birlikleri, Rusya’nın Suriye ordu birliklerini reform çabalarının bel kemiğini oluşturdu. Yeni birliklerin oluşturulması ve eğitiminde Cumhuriyet Muhafızlarına bağlı unsurlar katkıda bulundu.