Ahrar el Şam'daki Krizin Kilit İsmi: Hasan Sufan
20 Ekim 2020

Ebu el Bera adıyla da tanınan Hasan Sufan, sünni bir ailenin çocuğu olarak 1979’da Lazkiye’de dünyaya geldi.
Lazkiye Tişrin Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olan Sufan, sonra Suudi Arabistan’a giderek Kral Abdulaziz Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı.


Suudi Arabistan tarafından Esed rejimine teslim edildiği belirtilen Hasan Sufan, işkence ve siyasi mahkumlarıyla meşhur Sednaya Hapishanesine götürüldü.


2008’de Sednaya Hapishanesinde çıkan isyanın ileri gelenlerinden olan Sufan, rejimle yürütülen müzakere delegasyonunda yer aldı.
Rejim 2011’de Zehran Alluş, Hasan Abbud ve Ebu İsa el Şeyh başta olmak üzere birçok İslamcı mahkumu serbest bırakırken Hasan Sufan’ı tutmaya devam etti.


Hasan Sufan, Ahrar el Şam Hareketi’nin kurucu lideri Hasan Abbud’a olan yakınlığı ve ilk dönemde grubun siyasi ofisinin başında yer alan Muhibbuddin Eş Şami’nin damadı olarak biliniyor.

 


2016’un Aralık ayında Ahrar el Şam Hareketi, 15 rejim askeriyle Hasan Sufan ve 1 kadını takas etti.


Bu şekilde serbest kalan Hasan Sufan, Ebu Ammar el Ömer’in istifasıyla 1 Ağustos 2017’de Ahrar el Şam Hareketi’nin liderliğine seçildi. Ağustos 2018’de seçimler sonucunda siyasi ofisten gelen Cabir Ali Paşa’ya liderliği devretti.


Cabir Ali Paşa liderliğinin Lazkiye cephesi komutanını görevden alması üzerine gelişen olayların ardından 20 Ekim 2020 tarihinde Ahrar el Şam Hareketi’nin birçok saha komutanları bir muhtıra yayınlayarak Hasan Sufan’ı lider olarak görmek istediklerini dile getirdiler.