‘Selefi’ İslam Ordusu’nun ‘Sufi’ Rakibi: Feylak El-Rahman

saharaporu
Saha Raporu [4-10 Mayıs 2016]
Mayıs 11, 2016
Yakınlaştırmak için tıklayınız.
Muhaliflerden Sürpriz Kuzey Humus Hamlesi
Mayıs 13, 2016
Hepsini Göster
feylakkurrahman

Kim kimdir? / Suriye Gündemi

Doğu Guta’da aktif olan Feylak el-Rahman, bölgedeki –İslam Ordusu’nun ardından- en büyük ikinci silahlı muhalif grup olarak biliniyor.

Feylak el-Rahman, 2014 yılı başlarında Doğu Guta’da küçük çaplı ve bölgede var olan silahlı muhalif grupların (Bera Tugayı, Ebu Musa el-Eşari Tugayı, Şuheda Duma Tugayı, Sa’d bin Ubade Tugayı, Usud Allah Tugayı ve Muğayr el-Guta Tugayı) bir araya gelmesiyle kuruldu. Şubat 2016 yılında Ecnad el-Şam(Şam çevresindeki) da Feylak el-Rahman’a katıldığını duyurdu. Feylak el-Rahman liderliğini yürüten isimse, halk ayaklanmasının ilk aylarında rejimden ayrılan Yüzbaşı Abdulnasır Şemir (Ebu Nasır).

Toplam gücünün 5 bin kişiden fazla olduğu tahmin edilen Feylak el-Rahman’ın, Şam ve Guta’daki din adamlarından (özellikle Sufi ağırlıklı) destek gördüğü biliniyor. Bu ilişki, daha çok selefi görüşü benimseyen İslam Ordusu’yla yaşanan çatışmaların sebeplerinden biri olarak değerlendiriliyor.

faylaq

2014 yılından bu yana Cobar gibi rejime karşı cephe hatlarında yer almakla birlikte, 2015 yılında İslam Ordusu’yla birlikte Doğu Guta’dan IŞİD’in çıkarılmasında aktif olarak rol aldı. 2015 Şubat ayında meydana gelen çatışmalarda IŞİD’in Guta lideri Feylak el-Rahman grubu tarafından öldürüldü). 9 Eylül 2015’e gelindiğindeyse, grup İslam Ordusu’yla birlikte ortak bir operasyon odası kurdu.

Feylak el-Rahman grubunun siyasi yönünden çok, askeri ağırlığının daha fazla olduğu biliniyor. Grup sahada aktif olmasına karşın, siyasi arenada daha zayıf kalıyor.

Kurulduğu günden bu yana Guta’daki en güçlü grup olan Selefi İslam Ordusu’yla sorun yaşayan Feylak el-Rahman arasında, mevcut gerginlik son günlerde sıcak çatışmaya dönüştü. İki grup arasında aracılar yoluyla yürütülen uzlaşma çabalarıysa sürüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir