Ahrar’uş Şam’ın yeni lideri: Abu Yahya El Hamawi

FILE  In this Tuesday, Dec. 19, 2006 file photo Vladimir Putin, then Russian President, right, and his Syrian counterpart Bashar Assad smile as they shake hands in Moscow's Kremlin. Russia defied international efforts to end a crackdown on civilians by Assad regime, shielding it from the United Nations sanctions and providing it with weapons. (AP photo/RIA Novosti, Mikhail Klimentyev, Presidential Press service, file)
Rusya’nın Suriye Hamlesi
Eylül 27, 2015
nn
Fua-Keferya–Zebadani Ateşkesi
Ekim 9, 2015
Hepsini Göster
GG

HAMAWİ

Suriye’de rejim muhalifi en önemli gruplardan biri olan Ahrar’uş Şam’ın yeni seçilen lideri Abu Yahya El-Hamawi olarak bilenen Mühanned El-Mesri oldu. Ebu Yahya, önceki lider Ebu Cabir’in bir sene boyunca başkanlık koltuğunda oturduktan sonra devam etmeme talebi üzerine, Meclis Aş-Şura ‘Şura Meclisi’ tarafından 12 eylül tarihinde seçilmiştir.

Hama ilinde, Gab ovasında bulunan ‘Kalât El-Madik’ beldesinde 1981 yılında hayata gelen Abu Yahya , Tişryn Lazıkiye Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun olmuştur.

2007 yılında Suriye rejimi tarafından tutuklanmış ve 2011 yılına kadar meşhur Sednaya Cezaevi’nde Abu Abdullah El-Hamwi ve Abu Talha gibi Ahrar Eş-Şam kurucu liderleri ile beraber yatmıştır.

Serbest bırakıldıktan hemen sonra Suriye devrimine katılan Abu Yahya, Ahrar’uş Şam hareketinin kurucuları arasında yer almıştır. Ahrar’uş Şam’a bağlı olan ‘Ömer Ben El-Hattab Taburu’ başkanı, sonrası ‘Hattab Tugayı’ başkanı olarak görev yaptıktan sonra Ahrar’uş Şam Hareketi’nin önceki genel başkanı Abu Cabir’in yardımcılığına getirilmiştir. Hoşgörüsüyle bilenen Abu Yahya, diğer muhalif gruplar ile iyi ilişkilere sahiptir.

Başkan seçildikten sonra yayınlanan bir videoda Abu Yahya üç mesaj göndermiştir. Ahrar’uş Şam mensuplarına ‘beni güçlü bir şekilde destekleyin ve hikmetle nasihat edin’ diyen Abu Yahya, ikinci mesajında ise diğer muhalif gruplara koordineli ve ortak çalışma çağrısı yapmıştır. Üçüncü mesajını yurt içindeki ve yurt dışındaki Suriye halkına gönderen Abu Yahya, halkın ve isteklerinin önemini vurgulayarak rejimi devirme sözünü vermiştir. Ayrıca Abu Yahya, Ahrar’uş Şam olarak ‘Suriye rejiminin devrilmesini hızlandıran ve Suriye halkının haklarını muhafaza eden’ her anlaşmaya hazır olduklarını belirtmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir