TSK’nın Suriye’ye Gerçekleştirdiği Harekatlar Sonrasında Türkiye’den Suriye’ye Dönüşler

24 Ağustos 2016 tarihi itibariyle Türkiye’nin güneyinde yer alan terör örgütlerine yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye’nin Cerablus, El-Bab ve Azez ilçelerinin alınmasıyla ‘güvenli bölge’ ilan edilen yerlere Türkiye’den geri dönüşler başlamıştır.

29 Mart 2017 tarihinde harekatın sonlandığı bilgisinin bildirilmesinin hemen akabinde yaşanan geri dönüşleri gösteren Tablo1’de mart ayıyla birlikte güvenli bölgelere doğru yoğun bir geri dönüş yaşanmıştır. Nisan-mayıs aylarında geri dönüşlere devam edilmekle birlikte olayları takip eden ilk bayramda(Ramazan Bayramı) dönüşler artışa geçmiştir. Yine temmuz-ağustos aylarında devam eden dönüşleri izleyen ikinci bayramda(Kurban Bayramı) dönüşlerde artış olmuş ve daha da kalıcı hale gelmiştir.

20 Ocak 2018 tarihinde başlayan Zeytin Dalı Harekatı, Fırat Kalkanı Harekatını tamamlayıcı nitelikte olup; 18 Mart 2018 tarihi itibariyle Afrin bölgesinin de ele geçirilmesiyle harekat başarılı kılınmıştır. Ocak ayı itibariyle artışa geçen geri dönüşler yıl içerisinde devam etmesinin yanı sıra Ramazan ve Kurban Bayramlarında bu dönüşler zirve noktasına ulaşmıştır.

Eylül 2018 tarihi itibariyle İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamalara göre Fırat Kalkanı Harekatı’ndan bugüne yaşanan geri dönüşler totalde 270 bini bulmuştur.

Bu çalışma Feyza Toprak tarafından hazırlanmıştır

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.