Haftalık Suriye Raporu 19-25 Ekim

19 Ekim:

 1. Muhalif bölgelerin birçok noktasında Rusya’yı ve rejim unsurlarını protesto eden gösteriler düzenlendi.
 2. Yerel kaynaklar, Fransa’nın Rakka’nın kuzeyinde yeni bir askeri üs inşa etmeye başladığını aktardı.
 3. HTŞ, geçtiğimiz dönemde Beyaz Baretliler’e yönelik eylemlerin faillerini ele geçirdiğini açıkladı.
 4. Fırat’ın doğusundaki Susse kasabasında DAEŞ, YPG/SDG’ye ait bir noktayı RPG ile hedef alması sonucu 1 unsurun öldüğünü ve yaralananlar olduğunu belirtti.

20 Ekim:

 1. İdlib’in güneyinde EYP saldırısı sonucu 3 Feylak’uş Şam unsurunun öldüğü bildirildi.
 2. Suveyda Valisi yaptığı açıklamada Suveyda’daki DAEŞ’e karşı savaşta 55’i rütbeli 600 rejim unsurunun öldüğün veya yaralandığını açıkladı.
 3. Uluslararası Koalisyon/ABD’nin Susah kasabasında gerçekleştirdiği hava saldırısında onlarca sivilin hayatını kaybettiği aktarıldı.
 4. SDG basın ofisi, son 24 saatte 31 DAEŞ unsurunun öldürüldüğünü açıkladı.

21 Ekim:

 1. Uluslararası Koalisyon’dan üst düzey yetkililer, son gelişmeleri değerlendirmek üzere Menbiç kentini ziyaret etti.
 2. İdlib kentinde bombalı aracın patlatılması sonucu 1’i çocuk, 4 sivil hayatını kaybetti, 11’i de yaralandı.
 3. Yerel kaynaklar, Deyr ez Zor’daki rejim hücrelerinin SDG’nin bir liderine suikast düzenlediğini aktardı.
 4. Hajin ilçesinin el Bahra köyünde, DAEŞ, YPG/SDG’ye ait bir otomatik silahı hedef aldığı saldırının görüntülerini yayımladı.

22 Ekim:

 1. SDG medya ofisinin yaptığı açıklamaya göre, SDG unsurları Susah bölgesinde DAEŞ’e karşı ilerleme girişimi sağladı ve 14 DAEŞ unsurunu öldürdü.
 2. TSK destekli ÖSO unsurları ile rejim arasında Tadif bölgesinde çatışmalar yaşandığı aktarıldı.
 3. Deyr ez Zor bölgesindeki saldırılarda DAEŞ, 3 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü, havan ve RPG saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti.
 4. SMDK heyeti, Halep’in kuzey kırsalındaki muhalif bölgelere ziyaret gerçekleştirerek yerel meclis ve askeri grupların temsilcileri ile görüştü.

23 Ekim:

 1. 3 yıldır Suriye’de esir bulunan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, Suriye’den Türkiye getirildi.
 2. Deyr ez Zor’da DAEŞ, YPG/SDG unsurlarına karşı 1 bombalı araç saldırısı gerçekleştirdiğini, çatışmalarda ise en az 5 YPG/SDG unsuru öldürdüğünü belirtti.
 3. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Suriye’nin güneydoğusundaki Tanf Üssü’nü ziyaret etti.
 4. Kimliği belirsiz kişiler tarafından HTŞ saha komutanlarından Muhammed Ebu Abdülaziz’e İdlib’in güneyinde suikast düzenlendi.

24 Ekim:

 1. Rakka’nın doğusundaki Elbu Hamid köyünün yakınlarında DAEŞ, EYP saldırısı ile 20 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü veya yaraladığını aktardı.
 2. DAEŞ, Deyr ez Zor’daki saldırılarında en az 22 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü veya yaralandığını, 3 unsuru ise esir aldığını belirtti.
 3. PKK kaynakları, Menbiç’in kuzeyinde devriye faaliyeti icra eden TSK unsurlarının görüntülerini yayımladı.
 4. DAEŞ’in Temmuz ayında Suveyda’dan kaçırdığı Dürzi sivillerden 10’nun daha kurtarıldığı belirtildi.

25 Ekim:

 1. Kefer Hamra’da rejim unsurlarının topçu atışı gerçekleştirmesi ile 1 sivil öldü, 3’ü de yaralandı. Muhalifler de bu saldırılara karşılık verdi.
 2. DAEŞ’in Rakka ve çevresindeki saldırılarında 3 YPG/SDG unsuru öldürüldü, 2’si de yaralandı.
 3. Uluslararası Koalisyon’un yoğun hava desteği ile YPG/SDG’nin Susah kasabasının büyük bir bölümünü DAEŞ’ten ele geçirdiği aktarıldı.
 4. Rejim unsurlarının ağır silahlar ile Bab ilçesindeki muhalif noktaları hedef alması sonucu 1 sivil yaralandı.

Suriye sahası, Fırat’ın doğusunda DAEŞ’in savunması ile Uluslararası Koalisyon’un yoğun hava desteğini alan YPG/SDG’nin ilerleme girişimlerine tanıklık etmeye devam ediyor. Hava şartları hava saldırısına elverişsiz olduğunda DAEŞ’in baskınlarına şahit olduğumuz bölgede, bu hafta YPG/SDG’nin ilerleme kat ettiği görüldü. Yaşanan çatışmalarda iki taraftan da onlarca ölü ve yaralı olduğu aktarılırken, DAEŞ, Rakka’daki hücreleri aracılığı ile de saldırılar gerçekleştiriyor. Muhalif bölgelerde ise rejimin ağır topçu atışları gerçekleştirdiği ve bunun karşılığında da muhalif unsurların cevap verdiği görüldü. Bu durumun Rusya ile Türkiye arasındaki Soçi mutabakatına nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Ayrıca muhalif unsurların kendi içlerinde de zaman zaman çatışmaların yaşandığı aktarıldı. HTŞ ile UKC bileşenleri arasında yaşanan çatışmaların nereye evrileceği veya nerede duracağını kestirmek güç ancak şuan için büyüyecek bir durum gözlemlenmiyor.     

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.