Haftalık DAEŞ Raporu 17-23 Ekim

17 Ekim:

 1. DAEŞ, el Safa bölgesinde 4 rejim unsurunu öldürdüğünü, Rakka’da ise EYP saldırısı ile 5 YPG/SDG mensubunu öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.
 2. Deyr ez Zor bölgesinde DAEŞ, YPG/SDG’ye casusluk yaptığı gerekçesi ile 5 kişinin infazını ve bölgedeki çatışmalardan ölen 2 üyesinin görüntülerini yayımladı.
 3. Selahaddin, Kerkük, Diyala ve Felluce’de DAEŞ, Irak Güvenlik Güçlerine ve  IGG’ye ait araçlara yönelik çok sayıda EYP saldırısı gerçekleştirdiğini iddia etti.
 4. DAEŞ, Kaim kentinde gerçekleştirdiği 2 EYP’li saldırıda 10 kişinin öldüğünü veya yaralandığını, Hit kentinde ise 2 Haşd el Aşair unsurunun öldürüldüğünü belirtti.

18 Ekim:

 1. DAEŞ, Deyr ez Zor’da gerçekleştirdiği saldırılarda 1’i muhtar olmak üzere, 7 YPG unsurunun öldürüldüğünü, Tabka’da ise 1 YPG mensubunu öldürüldüğünü aktardı.
 2. Selahaddin’in doğusu Amerli ilçesinde DAEŞ, 3 Irak askerini öldürdüğünü, Mahmur’da ise 5 Federal Polis’i öldürdüğünü ve yaraladığını iddia etti.
 3. Kerkük’ün Zab ilçesinde DAEŞ, 1 Federal Polis amirini öldürdüğünü, Beyci ve Celem Samarra’da ise birkaç Federal Polisi öldürdüğünü veya yaraladığını belirtti.
 4. Afganistan/Nangarhar’da DAEŞ, bir seçim merkezini koruyan Afgan polislere EYP ile saldırdığını ve 2’sini yaraladığını aktardı.

19 Ekim:

 1. Fırat’ın doğusundaki Susse kasabasında DAEŞ, YPG/SDG’ye ait bir noktayı RPG ile hedef alması sonucu 1 unsurun öldüğünü ve yaralananlar olduğunu belirtti.
 2. DAEŞ, Kunar bölgesinde Afgan Ordusundan esir aldığı bir askerin infaz görüntülerini paylaştı.
 3. Şeyh Zuveid’in güneyinde bir kontrol noktasında DAEŞ, Mısır Ordusunun 1 unsurunu keskin nişancı saldırısı ile öldürdüğünü iddia etti.
 4. DAEŞ, Musul’un güneyindeki saldırısında 12 ölü, 8 yaralı olduğunu, Beyci’de 2 Haşdi Şabi mensubunu öldürdüğünü, Kerkük’te ise 2 Polisi öldürdüğünü iddia etti.

20 Ekim:

 1. Deyr ez Zor’un Ziban kasabasında DAEŞ,  gerçekleştirdiği saldırı ile 1 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü iddia etti.
 2. Kerkük’ün güneyinde Allas petrol sahasında DAEŞ, tesis korumalarını taşıyan bir aracı EYP ile imha ettiklerini belirtti.
 3. DAEŞ, Nangarhar/Çaparhar ilçesinin Manu köyünde EYP saldırısı ile bir Afgan askerini öldürdüğünü, 1’ini yaraladığını ve 1 hummer aracı imha ettiğini açıkladı.
 4. Şeyh Zuveid’in güneyindeki bir kontrol noktasında DAEŞ, Mısır Ordusuna yönelik saldırısında 2 askerin yaralandığını aktardı.

21 Ekim:

 1. Hajin ilçesinin el Bahra köyünde, DAEŞ, YPG/SDG’ye ait bir otomatik silahı hedef aldığı saldırının görüntülerini yayımladı.
 2. Diyala’nın Hanekin ilçesinde DAEŞ, Federal Polislere ait bir aracı imha ettiğini ve Komünist Parti üyesi bir kişiyi öldürdüğünü iddia etti.
 3. DAEŞ, Nangarhar’da gerçekleştirdiği 2 saldırıda toplam 2 Afgan askerini öldürdüğünü 6’sının ise yaralandığını belirtti.
 4. Ariş ve Refah kentlerinde, DAEŞ, Mısır Ordusuna ait 2 aracı imha ettiğini belirtirken, Ariş’teki saldırıda ölenler olduğunu belirtti.
 5. Beyda’nın kuzeybatısında DAEŞ, Yemen el Kaide’sine ait 2 aracı imha ettiğini açıkladı.

22 Ekim:

 1. Deyr ez Zor bölgesindeki saldırılarda DAEŞ, 3 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü, havan ve RPG saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti.
 2. DAEŞ’in Irak’ta iddia ettiği saldırılarda; Ramadi’de 7, Anbar’da 3, Mahmur’da 2 ve Suudi Arabistan sınırında 4 Güvenlik unsurunu öldürüldü veya yaralandı.
 3. DAEŞ, Sina bölgesinde iddia ettiği saldırılarda, Zuveid’de 1 askeri öldürdüğünü, Ariş ve Zuveid’in çeşitli noktalarında ise 1’i tank olmak üzere 5 aracı imha ettiğini aktardı.
 4. Nijerya’nın Çad gölü bölgesinde DAEŞ, gerçekleştirdiği saldırı ile Nijerya Ordusundan ölen ve yaralananların olduğunu iddia etti.

23 Ekim:

 1. Deyr ez Zor’da DAEŞ, YPG/SDG unsurlarına karşı 1 bombalı araç saldırısı gerçekleştirdiğini, çatışmalarda ise en az 5 unsuru öldürdüğünü belirtti.
 2. Kerkük’ün Dakuk ilçesinde DAEŞ 3 Irak polisini öldürdüğünü, Felluce’de ise 2 EYP saldırısı sonucu Irak polisinden ölen ve yaralananlar olduğunu aktardı.
 3. Yemen/Beyda’nın kuzeybatısında DAEŞ, Yemen El Kaide’sinin bir unsurunu keskin nişancı saldırısı ile öldürdüğünü açıkladı.
 4. Şeyh Zuveid’in güneyinde DAEŞ, Mısır Ordusunun saldırısını püskürttüğünü ve Mısır Ordusundan yaralananlar olduğunu belirtti.
 5. Somali’nin Mogadişu şehri Bakara pazarında DAEŞ, 2 Somali polisini suikast saldırısı ile öldürdüğünü iddia etti.

Haftanın Değerlendirmesi:

DAEŞ, bu hafta da Fırat nehrinin doğusunda YPG/SDG unsurlarına karşı savunma savaşı vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalara göre SDG unsurları bölgede ilerleme sağladı. DAEŞ’in de Rakka’da yeniden saldırı düzenlediği görülürken geçtiğimiz haftalarda nazaran YPG/SDG bölgelerindeki hücre yapılanmaları aracılığı ile gerçekleştirdiği saldırılarda azalma gözlemlendi. Irak’ta ise yıpratma savaşını sürdüren DAEŞ, geniş bir coğrafi alana yayılmış hücre yapılanmaları vasıtası ile etkili saldırılar yapabilme kapasitesini gösteriyor. Somali’de suikast saldırısı serisine devam eden örgüt, bu haftaki saldırılarında da Yemen’de El Kaide’yi hedef aldı. Mısır Ordusunun operasyonlarına rağmen Sina’daki varlığını sürdüren ve genellikle EYP ile orduya ait araçları hedef alan yapılanma bu tür saldırılarına devam etti. Afganistan’daki saldırılarında ise son haftalarda nitelik ve nicelik bakımından düşüş yaşayan DAEŞ’in bu bölgedeki varlığı güvenlik sektöründeki zayıf durumun yaygınlığı üzerinden sürmeye devam ediyor.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.