Haftalık Suriye Raporu 12-18 Ekim

12 Ekim:

 1. Muhalif bölgelerde Cuma namazı çıkışında Esed rejimi karşıtı gösteriler düzenlendi.
 2. Fırat’ın doğusundaki cepte DAEŞ, YPG/SDG noktalarına gerçekleştirdiği saldırılarda en az 28 unsuru öldürdüğünü, 8’ini ise canlı olarak ele geçirdiğini açıkladı.
 3. El Safa bölgesinde DAEŞ, rejim noktalarına gerçekleştirdiği saldırılar ile çok sayıda rejim unsurunu öldürdüğünü iddia etti.
 4. TSK’nın Ayn el Arap (Kobani) batısındaki sınır köylerinde YPG unsurlarını vurduğu aktarıldı. Tel Abyad ve Ayn el Arap sınır bölgelerine askeri sevkiyat yaptığı belirtildi.

13 Ekim:

 1. DAEŞ’in iddiasına göre, Şedadi kentinde EYP saldırısı sonucunda 10 YPG/SDG unsuru öldü veya yaralandı.
 2. Deyr ez Zor’un doğusunda Mayadin ve Ziban kasabalarında DAEŞ, gerçekleştirdiği saldırılar ile 3 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü 3’ünü ise yaraladığını belirtti.
 3. Fua ve Keferya’dan çıkan Şii milisler ile Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar 3. gününe girdi. Nubl ve Zahra’dan Şii milislere destek amacı ile konvoylar geldi.
 4. Menbiç’te gerçekleştirilecek ortak devriye için 9 Ekim’de başlayan TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri’nin ortak eğitimlerine dair görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

14 Ekim:

 1. Şedadi kentinde DAEŞ, 1 YPG/SDG unsurunu suikast ile öldürdüğünü, Buseyra kasabasında ise 1’ini öldürdüğünü ve 1 diğerini de ağır yaraladığını iddia etti.
 2. Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi, Şam’a ziyaret gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkiler ile sınır konularının gündeme geldiği aktarıldı.
 3. Soçi anlaşmasından sonra beyanat yayınlayan HTŞ, Soçi’yi hedef alan bir açıklama da bulunmadı. Bu açıklama grubun anlaşmayı kabul ettiği şeklinde yorumlandı.
 4. HTŞ emniyet birimlerinin MaaratMisrin’de DAEŞ hücrelerine gerçekleştirdiği baskında çok sayıda tuzaklama envanteriele geçirildi.

15 Ekim:

 1. Ürdün, Suriye ile önemli sınır kapısı olan Nasib’in resmen açıldığını duyurdu.
 2. Suriye/Kuneytra ile İsrail (Golan bölgesi) arasındaki sınır kapısının yeniden açıldığı açıklandı.
 3. Hurrased Din, Ensar el Tevhid, Ensar ed Din ve Ensar el İslam Cemaati’nin bir araya gelerekİdlib’te yeni bir operasyon odası kurulduğunu açıkladı.
 4. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İdlib’ten sonra hedeflerinin Fırat’ın doğusu olacağını açıkladı.

16 Ekim:

 1. DAEŞ, el Safa volkanik arazisindeki rejimin ilerleme girişimlerinde toplam 46 rejim unsurunun öldüğünü veya yaralandığını belirtti.
 2. YPG/PKK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki Mare bölgesinde çatışmalar yaşandı.
 3. TSK’ya ait 5 askeri aracın Bab el Hava sınır kapısını geçerek İdlib’e girdiği aktarıldı.
 4. MSB Akar: Münbiç Yol Haritası ve Güvenlik Prensipleri doğrultusunda TSK ile ABD’nin yapacağı ortak devriyelerin yakın zamanda başlayacağını açıkladı.

17 Ekim:

 1. DAEŞ, Rakka’da gerçekleştirdiği EYP saldırısında 5 YPG/SDG mensubunu öldürdüğünü, Deyr ez Zor’da ise 5 YPG/SDG casusunu infaz ettiğini belirtti.
 2. PKK kaynakları, 12 DAEŞ unsurunu Fırat’ın doğusunda öldürüldüğünü, DAEŞ ise el Safa bölgesinde 4 rejim unsurunu öldürdüğünü iddia etti.
 3. Ürdün, Suriye Sivil Savunma örgütü Beyaz Baretliler üyesi 300 kişinin Batı ülkelerine yerleştirilmek üzere gönderildiğini açıkladı.
 4. BM kaynakları, rejimin Rukban mülteci kampına yardımların girişine izin verdiğini aktardı.

18 Ekim:

 1. YPG, 16 ve 17 Ekim’de Afrin’de gerçekleştirdiği 2 saldırıda 6 ÖSO mensubunu öldürdüğünü 5’ini ise yaraladığını iddia etti.
 2. Deyr ez Zor’da DAEŞ, toplam 7 YPG/SDG üyesini öldürdüğünü, Rakka’da ise 1 YPG/SDG unsurunu suikast ile öldürdüğünü iddia etti.
 3. HTŞ emniyet birimlerinin İdlib’in Missibin köyünde DAEŞ’e ait bir hücre evine gerçekleştirdiği baskında bombalı araç, patlayıcı madde ve kemerler ele geçirildi.
 4. Esed rejiminin, Kuzey Halep’te Kefer Hamra ve Leyramun bölgelerini top atışı ile hedef aldığı aktarıldı.

Soçi mutabakatının oluşturulmasının ardından Suriye rejimi ile Suriye muhalefeti arasında çatışmaların asgari düzeye indiği gözlemlenirken, HTŞ’nin yaptığı açıklama ile birlikte Soçi sürecine uyum göstereceği yorumları yapıldı. Buna karşı El Kaide bağlantılı Hurras ed Din grubu ile birlikte 3 grup daha bir askeri operasyon odası kurduğu belirtildi. Fırat’ın doğusundaki DAEŞ kontrolündeki cepte ise ABD öncülüğündeki koalisyon destekli YPG/SDG’nin DAEŞ’e karşı yönelik operasyonları sürerken, olumsuz hava şartlarıyla koalisyonun hava saldırısı gerçekleştirememesi DAEŞ’e avantaj sağladı. DAEŞ’in baskınlarında çok sayıda YPG/SDG mensubunun öldürüldüğü belirtildi. Bununla birlikte DAEŞ’in el Safa volkanik arazisinde rejim unsurlar ile girdiği çatışmalarda çok sayıda rejim unsurunu öldürdüğü aktarıldı. Ayrıca YPG/PKK’nın Afrin’deki eylemleri devam ederken, HTŞ emniyet birimleri de İdlib bölgesinde DAEŞ hücrelerine operasyonlarına devam etti. TSK ile ABD Silahlı Kuvvetleri arasında Gaziantep’te ortak eğitimleri devam ederken, müşterek devriyelerin yakın zamanda başlayacağı belirtildi. Önümüzdeki haftalarda Menbiç konusu yeniden gündeme geleceğe benzemekte.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.