Haftalık DAEŞ Raporu 10 – 16 Ekim

10 Ekim:

 1. Fırat’ın doğusu, Hecin kasabasında DAEŞ, YPG/SDG pozisyonlarını yaktığını ve 2 unsuru da öldürdüğünü belirtti. Ayrıca Muzan köyüne 42 havan atıldığı aktarıldı.
 2. Hadra ilçesi ve Beyci şehrinde DAEŞ, Haşdi Şabi’ye istihbarat sağladığını iddia ettiği 2 kişinin görüntüleri ile birlikte infaz edildiğini açıkladı.
 3. Kerkük’ün Dakuk ilçesinde ve Hit kentinde DAEŞ, gerçekleştirdiği saldırılar ile toplam 7 Haşdi Şabi ile Haşd el Aşair unsurunu öldürdüğünü iddia etti.
 4. DAEŞ’in Afganistan kolu, İlyas el Horasani isminde bir unsurunun öldüğünü duyurdu.

11 Ekim:

 1. El Safa bölgesinde DAEŞ, keskin nişancı saldırıları ile 9 rejim unsurunu, Fırat’ın doğusunda YPG/SDG noktalarına saldırılarda ise 7 unsuru öldürdüğünü iddia etti.
 2. DAEŞ, Selahaddin’e bağlı Tikrit kentinde 2 bombalı saldırı ile Irak Güvenlik Güçlerinden toplam 37 kişinin öldüğünü veya yaralandığını iddia etti.
 3. Afganistan’da DAEŞ, Afgan hükümeti ile ABD’ye casusluk yaptığını belirttiği 4 kişinin infaz görüntülerini yayımladı.
 4. DAEŞ, Somali’nin Bosaso şehrinde 1 gümrük polisini, Sina/Ariş’te ise 1 Mısır askerini öldürdüğünü belirtti.

12 Ekim:

 1. Fırat’ın doğusundaki cepte DAEŞ, YPG/SDG noktalarına gerçekleştirdiği saldırılarda en az 28 unsuru öldürdüğünü, 8’ini ise canlı olarak ele geçirdiğini açıkladı.
 2. El Safa bölgesinde DAEŞ, rejim noktalarına gerçekleştirdiği saldırılar ile çok sayıda rejim unsurunu öldürdüğünü iddia etti.
 3. Bağdat’ın el Belediyat bölgesinde DAEŞ, gerçekleştirdiği saldırı ile Haşdi Şabi unsurlarından 27 kişinin öldüğünü veya yaralandığını belirtti.
 4. Diyala’nın Mandali ilçesinde DAEŞ, 1 Haşdi Şabi unsurunu, el Akula köyünde ise Haşd el Aşair’in bir unsurunu öldürdüğünü aktardı.

13 Ekim:

 1. DAEŞ’in iddiasına göre, Şedadi kentinde EYP saldırısı sonucunda 10 YPG/SDG unsuru öldü veya yaralandı.
 2. Deyr ez Zor’un doğusunda Mayadin ve Ziban kasabalarında DAEŞ, gerçekleştirdiği saldırılar ile 3 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü 3’ünü ise yaraladığını belirtti.
 3. Kerkük’ün Dakuk ilçesinde DAEŞ, EYP saldırısı ile 2 Haşdi Şabi unsurunu öldürdüğünü, Selahaddin’de ise Haşdi Şabi’ye ait 2 aracı imha ettiğini iddia etti.

14 Ekim:

 1. Şedadi kentinde DAEŞ, 1 YPG/SDG unsurunu suikast ile öldürdüğünü, Buseyra kasabasında ise 1’ini öldürdüğünü ve 1 diğerini de ağır yaraladığını iddia etti.
 2. DAEŞ, Irak’ın birçok noktasında Irak Güvenlik Güçlerine yönelik gerçekleştirdiğini iddia ettiği saldırılarda maddi hasar, ölüm ve yaralanmalara sebebiyet verdi.
 3. DAEŞ, Paktika’da 1 Taliban unsurunu öldürdüğünü 1’ini yaraladığını, Nangarhar’da ise 1 Taliban liderini infaz ettiğini açıkladı.
 4. Sina/Ariş’de DAEŞ, Mısır Ordusuna ait 1 hummer aracı, Şeyh Zuveid’de 1 askeri araç ile 1 hummer aracı EYP saldırılarıyla imha ettiğini belirtti.
 5. Çad gölü yakınlarında DAEŞ, Nijerya Ordusuna ait bir karargaha gerçekleştirdiği saldırıda ordu unsurlarından ölen ve yaralananların olduğunu iddia etti.

15 Ekim:

 1. El Safa bölgesinde DAEŞ, rejim unsurlarının saldırısını püskürterek 1 rejim unsurunu öldürdüğünü iddia etti.
 2. DAEŞ; Selahaddin, Kerkük ve Diyala bölgelerinde gerçekleştirdiği saldırılar birçok askeri aracı imha ettiğini ve Irak Güvenlik Güçlerine zayiat verdirdiğini iddia etti.
 3. Mogadişu şehrinde DAEŞ, düzenlediği silah suikast sonucunda 1 Somali istihbarat unsurunu öldürdüğünü aktardı.
 4. DAEŞ, Çad gölü yakınlarında Nijerya Ordusuna ait toplamda 2 askeri aracı imha ettiğini ve ordu mensubu birkaç kişinin ise öldürüldüğünü belirtti.

16 Ekim:

 1. DAEŞ, el Safa volkanik arazisindeki rejimin ilerleme girişimlerinde toplam 46 rejim unsurunun öldüğünü veya yaralandığını belirtti.
 2. Beyci kentinde DAEŞ, EYP saldırısı ile 5, Diyala’daki saldırıda ise 6, Dakuk’taki saldırıda ise birkaç Haşdi Şabi unsurunu öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.
 3. Diyala Hanekin’de DAEŞ, gerçekleştirdiği EYP saldırısı ile “Ulusal Demokrat Partisi”nin 1 lideri ve 1 Irak polisinin yaralandığını belirtti.

Haftanın Değerlendirmesi:

DAEŞ, bu hafta da Fırat nehrinin doğusunda YPG/SDG’ye karşı alan hakimiyeti için savunma savaşı verirken, diğer bölgelerde hücre yapılanmaları aracılığı ile saldırılarına devam etti. Bu haftaki savunma savaşına, kum fırtınası ile baskınları ekleyen DAEŞ, çok sayıda YPG/SDG unsurunu öldürürken, 8’ini ise canlı ele geçirdi. YPG/SDG unsurlarının hücum hatlarının hava şartlarının hava saldırılarına elverişsiz duruma düşmesi ile işlevsiz hale gelmesi haftanın dikkat çeken noktası oldu. El Safa bölgesinde ise rejim unsurlarının ilerleme girişimleri DAEŞ’in iddialarına göre büyük kayıplara yol açmaya devam ediyor. Bu bölgede DAEŞ ile müzakere gerçekleştiği iddiaları ise dolaşımda. Afganistan’da saldırı bakımından nitelik ve nicelik olarak düşüş yaşayan DAEŞ, Sina bölgesinde de etkili saldırılar gerçekleştiremedi. Somali’de ise aylardır devam eden strateji üzerine suikast saldırıları devam etti. Irak’ta ise DAEŞ’in yıpratma savaşı Sünni bölgeler başta olmak üzere sürmeye devam ediyor. DAEŞ, özellikle Şii milis yapılanması olan Haşdi Şabi unsurlarını hedef alıyor. 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.