Haftalık Suriye Raporu 5-11 Ekim

5 Ekim:

 1. Fursanu’l İman grubu, Lazkiye’de rejim unsurlarını Fagot füzesi ile hedef aldığı görüntüleri yayımladı.
 2. Cuma namazının ardından muhalif bölgelerde tutukluların serbest bırakılması ve müzakere komisyonlarının değiştirilmesi için gösteriler düzenlendi.
 3. DAEŞ, el Safa bölgesinde 7 rejim unsurunu, Mazun’da ise 3 YPG/SDG üyesini öldürdüğünü, Susah ve Hajin’de ise 38 DAEŞ mensubunun öldürüldüğü belirtildi.
 4. Rejim unsurlarının Deyr ez Zor’un doğusunda 38 sivili tutukladığı aktarıldı.

6 Ekim:

 1. Kefer Halep köyündeki HTŞ-Zenki çatışmalarının ardından HTŞ ve UKC arasında anlaşmaya varıldığı açıklandı.
 2. Azez’de bombalı aracın infilak etmesinin ardından 2’si çocuk 4 sivil öldü, 27 kişi yaralandı.
 3. Rakka’nın Kerame ilçesinde DAEŞ, düzenlediği EYP saldırısı ile 6 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.
 4. Türkiye’ye ait bir drone’un Suriye sınır bölgesinde uçtuğu rapor edildi.

7 Ekim:

 1. Beşar Esed, Türkiye ve Rusya arasındaki İdlib anlaşmasının geçici olduğunu açıkladı.
 2. DAEŞ, Menbiç’in güneybatısında YPG/SDG unsurlarına ait bir aracı hedef aldığını belirtti ve aracın imha edilmiş görüntüsünü yayımladı.
 3. İranlı milislerin el Mayadin kentinden çekilerek Rus unsurlara bıraktığı aktarıldı.
 4. PKK kaynakları, Marashdeh köyünde DAEŞ’ten ele geçirdikleri mühimmatlarla ilgili bir video yayınladı.

8 Ekim:

 1. Anadolu Ajansı, İdlib’te ağır silahların çekilme sürecinin tamamlandığını belirtti.
 2. DAEŞ tarafından kaçırılan siviller için eylemlerin sürdüğü Suveyda valilik binası önünde, el Karama örgütü üyeleri binaya ateş açtı.
 3. Rusya’dan Suriye’ye gönderilen s-300’lerin Humeymim hava üssüne nakilleri görüntülendi.
 4. DAEŞ, Suveyda/el Safa bölgesindeki öldürdüğü çok sayıda rejim unsurunun ceset görüntülerini yayımladı.

9 Ekim:

 1. DAEŞ, Şedadi’de 3 YPG unsurunu öldürdüğünü, Rakka’da ise ABD askerlerinin de yer aldığı bir konvoyu hedef aldığını iddia etti.
 2. Rus Ordusu askeri heyetinin sınır bölgelerini görüşmek üzere İranlı ve Iraklı Şii milislerin liderleri ile Elbu Kemal’de bir araya geldiği belirtildi.
 3. HTŞ lideri Cevlani’nin güvenlik danışmasını Suudi Arabistan kökenli Ebu Yusuf el Cezravi’nin suikaste uğrayarak öldürüldüğü aktarıldı.
 4. Suriye Milli Ordusu çatısı altında faaliyet gösteren Ahrar el Şarkiye grubu, 3 grup ile daha birleştiği aktarıldı.

10 Ekim:

 1. Menbiç Askeri Konseyi’nin Uluslararası Koalisyondan 2 zırhlı araç devraldığı görüntüler yayımlandı.
 2. UKC’nin bir parçası olan Ceyşu’l Ahrar’ın komutanı Hakim Ebu Munir’e suikast girişimi düzenlendi. Munir, hafif yaralandı.
 3. Deyr ez Zor’un doğusundaki Hacin kasabasında DAEŞ, 18 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü iddia etti.
 4. ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon 300’den fazla tır ile YPG/SDG güçlerine zırhlı araç gönderdi.

11 Ekim:

 1. DAEŞ, el Safa bölgesinde 9 rejim unsurunu keskin nişancı saldırıları ile öldürdüğünü belirtti. YPG/SDG ile çatışmalara ait de görüntüler yayımladı.
 2. YPG, son 2 günde Afrin’de 4 TSK destekli ÖSO unsurunu öldürdüklerini iddia etti.
 3. YPG/SDG’nin açıklamasına göre DAEŞ ile savaşta 38 DAEŞ unsuru öldürüldü. 2 Alman ve 1 Kanada kökenli DAEŞ unsurunun yakalandığı belirtildi.
 4. Kurtuluş Hükümetinin bir kararı ile ilgili Facebook’ta eleştiride bulunan aktivist Ahmed Ghajar HTŞ tarafından gözaltına alındı.

Haftanın Değerlendirmesi:

Suriye sahası, Soçi mutabakatının oluşturulmasının ardından Suriye muhalefeti ile rejim unsurları arasındaki askeri çatışma, asgari düzeye indirgenmiş durumda. Bu hafta itibariyle de ağır silahların söz konusu alanlardan çekildiği resmi kaynaklardan teyit edilmesinin ardından asgari askeri angajman gittikçe düşebilir. Buna karşın Fırat’ın doğusundaki DAEŞ’in kontrol ettiği kasaba ve köylere yönelik Uluslararası Koalisyon destekli YPG/SDG güçlerinin yoğun saldırıları devam etti. Bu hafta itibariyle ciddi bir ilerleme kaydedemeyen YPG unsurlarına, hava muhalefeti nedeniyle koalisyon unsurları da beklenilen desteği vermedi. DAEŞ’in YPG/SDG’nin kontrol ettiği diğer kentlerde gerilla tipi saldırıları ise devam etti. Ayrıca DAEŞ, Şam/Suveyda kırsalındaki el Safa volkanik arazisinde varlığını sürdürmeye ve rejim unsularına kayıp verdirmeye devam ediyor. DAEŞ’in kaçırdığı siviller için ise Suveyda valiliği önünde eylemler sürmekte. Tüm bunlara ek olarak ABD, YPG unsurlarına 300’den fazla tır ile zırhlı araç göndererek bölgedeki müttefikini silahlandırmayı sürdürüyor.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.