Haftalık DAEŞ Raporu 3-9 Ekim

3 Ekim:

 1. DAEŞ, Rakka’da gerçekleştirdiği saldırılarda 4 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü, 7’sini yaraladığını, Şedadi’de 1 ve Deyr ez Zor/Granic’te ise çok sayıda YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü iddia etti.
 2. Irak’ın birçok noktasında saldırı düzenleyen DAEŞ, Bağdat’ta 2 EYP ile gerçekleştirdiği saldırıda 47 Şii unsuru öldürdüğünü iddia etti.
 3. Refah’ın güneyindeki bir kontrol noktasında DAEŞ, 1 Mısır Ordusu askerini keskin nişancı saldırısı ile öldürdüğünü belirtti. Ayrıca bölgeden çatışma görüntüleri yayımladı.
 4. DAEŞ, Somali’nin Bosaso şehrinde Maliye Bakanlığında çalışan bir memuru öldürdüğünü açıkladı.
 5. Afganistan/Nangarhar’da DAEŞ,  canlı bomba saldırısı gerçekleştirdiğini ve çok sayıda kişinin öldüğü veya yaralandığını iddia etti.

4 Ekim:

 1. Ziban, Suluk, Bağhuz, Muzan ve Buseyra bölgelerinde DAEŞ, saldırılar gerçekleştirdiğini birkaç YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü veya yaraladığını belirtti.
 2. DAEŞ; Dakuk, Samarra, Mikdadiye, Felluce ve Kerkük’te gerçekleştirdiği saldırılarda Irak Güvenlik Güçlerinden ölü ve yaralıların olduğunu iddia etti.
 3. Deyr ez Zor/es Siyal köyünde DAEŞ, rejim pozisyonunu RPG ile hedef aldığı saldırıların görüntüsünü yayımladı.
 4. Afganistan/Kunar’da DAEŞ, gerçekleştirdiğini iddia ettiği saldırı neticesinde 2 Taliban üyesini öldürdüğünü 2’sini ise esir aldığını belirtti.

5 Ekim:

 1. DAEŞ, el Safa bölgesinde 7 rejim unsurunu, Mazun’da ise 3 YPG/SDG üyesini öldürdüğünü iddia etti.
 2. Diyala, Kerkük, Bağdat, Musul, Dakuk ve Latifiye bölgelerinde Irak Güvenlik Güçlerine karşı saldırılar gerçekleştirdiğini, ölü ve yaralılar olduğunu aktardı.
 3. Nangarhar’ın Hogyani ilçesinde DAEŞ, ABD’ye ait uluslararası kalkınma ajansına yönelik saldırısında 2 çalışanın öldüğünü 7’sinin ise yaralandığını iddia etti.
 4. DAEŞ, Nijerya/Çad gölü yakınlarında Çad ordusunun karargahını 5 havan topu ile hedef alındığını, 1 askerin öldüğünü ve 1’nin ise yaralandığını aktardı.
 5. Yemen/Beyda’nın Veld Rabi ilçesinde DAEŞ, Husi unsurlarının saldırılarını püskürttüğünü ve Husilerden ölü ve yaralılar bulunduğunu belirtti.

6 Ekim:

 1. Irak’ın Felluce ve Beiji kentlerindeki saldırılarda 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı. Saldırıları DAEŞ üstlendi.
 2. DAEŞ, Bağhuz bölgesinde 2 saldırıyı haber yaparken, Mazun köyündeki çatışmalardan görüntüler yayımladı. Ayrıca Özbek bir unsurunun öldüğünü duyurdu.
 3. Yemen’in Kifa bölgesinde DAEŞ, Husi unsurların saldırılarını püskürttüğünü ve Husi unsurlardan ölü ve yaralıların olduğunu belirtti.
 4. Rakka’nın Kerame ilçesinde DAEŞ, düzenlediği EYP saldırısı ile 6 YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.

7 Ekim:

 1. DAEŞ, Bağdat’ın Cakuk bölgesinde gerçekleştirdiği EYP saldırısında 12 Şii unsurun öldürüldüğünü veya yaralandığını aktardı.
 2. Yemen/Beyda’da DAEŞ, Yemen El Kaide’sine yönelik saldırı düzenlediğini ve çok sayıda unsuru öldürdüğünü veya yaraladığını belirtti.
 3. DAEŞ, Menbiç’in güneybatısında YPG/SDG unsurlarına ait bir aracı hedef aldığını belirtti ve aracın imha edilmiş görüntüsünü yayımladı.

8 Ekim:

 1. Somali/Mogadişu’da DAEŞ, bir Somali istihbarat mensubu ile 1 gümrük çalışanını suikast ile öldürdüğünü belirtti.
 2. DAEŞ, son 3 gün içerisinde YPG/SDG kontrolündeki (Rakka, el Ömer, Daşişa, Şedadi vb) birçok noktada saldırı gerçekleştirdiğini ve YPG/SDG unsurlarının çok sayıda kayıp verdiğini iddia etti.
 3. DAEŞ, son 3 gün içerisinde Irak’ın birçok noktasında Irak Güvenlik Güçlerine karşı saldırılar gerçekleştirdiğini aktardı.
 4. Afganistan/Kunar’da DAEŞ, Afgan Ordusu ile girdiği çatışmada 1 Afgan askerini öldürdüğünü aktardı.

9 Ekim:

 1. DAEŞ, Şedadi’de 3 YPG unsurunu öldürdüğünü, Rakka’da ise ABD konvoyunu hedef aldığını iddia etti.
 2. Nangarhar’ın Muhmandara ilçesinde DAEŞ, suikast saldırısı ile 3 Taliban üyesini öldürdüğünü belirtti.
 3. DAEŞ, Amak Ajansı üzerinden servis ettiği haberlerinde Bağdat’ın birçok noktasında saldırılar gerçekleştirdiğini ve çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını iddia etti.

Haftanın Değerlendirmesi:

DAEŞ, bu hafta da Fırat nehrinin doğusunda YPG/SDG’ye karşı alan hakimiyeti için savunma savaşı verirken, diğer bölgelerde hücre yapılanmaları aracılığı ile saldırılarına devam etti. DAEŞ, gerilla tipi saldırılarında özellikle Rakka’nın öne çıktığı görülürken, çok sayıda YPG unsurunu öldürdüğünü veya yaraladığını belirtti. Savaşın psikolojik ve yönetimsel sorun alanlarına dönüşmesini de hedefleyen DAEŞ, bu bağlamda Irak’ta sivilleri de hedef almaya devam ediyor. Bağdat’ta gerçekleştirilen birçok saldırı da bu husus görülüyor. Nijerya bölgesindeki saldırılarını belirli bir çizgiye oturtan DAEŞ, Sina’da ise Refah kentinde gözüktü. Mısır Ordusunun yıllardır süren mücadelesine rağmen bu görüntülerin ortaya çıkması DAEŞ’in bölgedeki varlığını göstermesi bakımından önemli. Yemen ve Somali’de kısıtlı varlık devam ederken, Afganistan’da ise siviller dahil olmak birçok unsuru hedefleyen saldırılar gözlemlendi.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.