Haftalık Suriye Raporu 28 Eylül – 4 Ekim

28 Eylül:

 1. DAEŞ, Rakka/el Sukara ve Deyr ez Zor/el Ömer petrol sahalarında gerçekleştirdiği saldırılarda çok sayıda YPG/SDG unsurunu öldürüp yaraladığını iddia etti.
 2. Cuma namazının ardından muhalif bölgelerde rejimin elinde bulunan tutukluların serbest bırakılması için gösteri düzenlendi.
 3. El Safa bölgesinde rejimin DAEŞ’ten ele geçirdiği noktaların ve silahların görüntüleri yayımlandı.
 4. YPG’nin medya ofisi, Afrin bölgesinde 3 Türkiye destekli ÖSO üyesini öldürdüğünü iddia etti.

29 Eylül:

 1. Ürdün-Suriye arasındaki Nasib sınır kapısının resmen açıldığı belirtildi.
 2. Ceyş el İzze, bir açıklama yayınlayarak, Rus askeri varlığının muhalif bölgelere girişini ve silahsızlandırılmış bölgenin yalnızca muhalif alanda olmasını reddetti.
 3. DAEŞ, Bağhuz köyünde PKK’ya yönelik 2 canlı bomba saldırısı ve el Havaic köyünde ise 2 EYP saldırısı ile çok sayıda YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü belirtti.
 4. Milli Ordu’ya bağlı 3. Kolordu Genel Askeri Lideri, Ebu Hafs künyesi ile bilinen Ahmed Mücahid Hayyu’ya yönelik başarısız olan bir suikast girişimi düzenlendi. 

30 Eylül:

 1. Türk yetkililere göre, rejim unsurları da muhaliflere cephe noktalardan ağır silahları çekecek ve Rus unsurlar muhalif bölgelerde devriye faaliyetinde bulunmayacak.
 2. DAEŞ, Safa bölgesinde en az 10 rejim unsurunu öldürdüğünü, Bağhuz ve Susa bölgelerinde ise YPG/SDG unsurlarına havan, roket ve mayın saldırıları gerçekleştirdiğini iddia etti.
 3. DAEŞ, Bağhuz Fawkani’nin kuzeyindeki Muzan köyünde yeniden kontrolü ele geçirdiğini açıkladı.
 4. Birleşmiş Milletler, Deyr ez Zor’daki DAEŞ ve YPG/SDG arasındaki savaş dolayısıyla 30 bin kişinin yerlerini terk ettiğini açıkladı.

1 Ekim:

 1. Ahvaz’da gerçekleşen saldırı nedeniyle İran, Hajin bölgesindeki DAEŞ hedeflerini Kirmanşah’tan attığı füzeler ile vurdu.
 2. TSK’ya ait bir konvoyun Türkiye’den Suriye sınırına gittiği görüntülendi.
 3. Tel Rıfat’ın kuzeyi Cibrin aksinde Esed rejimi ile ÖSO arasında ağır silahlı çatışmalar yaşandı.
 4. DAEŞ, Tabka’da 3 YPG/SDG unsurunu suikast ile öldürdüğünü, Bağhuz’da ise havan ve RPG saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti.

2 Ekim:

 1. DAEŞ, Rakka/Kerame’de 1 YPG/SDG unsurunu suikast ile, Safa bölgesinde ise çatışma ve keskin nişancı saldırıları ile birkaç rejim askerini öldürdüğünü aktardı.
 2. Ebu Amara Tugayı, Hama Tayyibat al İmam’da bir askeri kontrol noktasına yönelik EYP saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu.
 3. Suriye Türkmen Meclisi’nin Çobanbey ofisi ve bir Türk vakfının fonlaması ile Çobanbey’de bir cami açıldı.
 4. SDG medyası, 11 DAEŞ unsurunun öldürüldüğünü ve 1 YPG/SDG üyesinin öldüğünü açıkladı

3 Ekim: 

 1. DAEŞ, Rakka’da 4 noktada YPG/SDG unsurlarına yönelik saldırı gerçekleştirdiğini toplamda en az 4 unsurun öldürüldüğünü ve yaralılarında olduğunu iddia etti.
 2. DAEŞ, Deyr ez Zor kırsalındaki Kharanij kasabasında bomba yüklü araç ile YPG/SDG unsurlarını hedef aldığını ve çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu belirtti.
 3. TSK’ya ait büyük bir konvoyun daha İdlib’e giriş yaptığı ve Cisr el Suğur bölgesinde yeni bir üs kurabileceği aktarıldı.
 4. Menbiç’te YPG/SDG unsurlarının bulunduğu araca yönelik saldırıda 1 YPG/SDG üyesinin öldüğü 3’ünün ise yaralandığı belirtildi.

4 Ekim:

 1. HTŞ, Lazkiye bölgesinde 1 rejim tankını antitank füzesi ile hedef aldığını açıkladı.
 2. Suveyda valilik binası önünde siviller DAEŞ’in elindeki esirlerin kurtarılması için eylem yaptı.
 3. YPG/PKK kaynakları, Hajin bölgesindeki YPG/SDG-DAEŞ savaşında onlarca DAEŞ unsurunun öldürüldüğünü belirtti.
 4. TSK, Fırat Kalkanı harekat alanı ile Münbiç hattında 55’inci devriye görevini yaptı.

Soçi anlaşmasının Rusya ve Türkiye arasında imzalanmasının ardından İdlib’te çatışma ve saldırıların azaldığı gözlemlenirken, Esed rejiminin bazı noktalarda topçu saldırıları gerçekleştirdiği ve bazı muhalif unsurlarında Esed rejimine yönelik saldırılar gerçekleştirdiği görüldü. İdlib bölgesinde tansiyon düzelirken, Deyr ez Zor kırsalındaki DAEŞ kontrolündeki cepte YPG/SDG ile DAEŞ arasındaki savaş ediyor. DAEŞ, bu savaşı YPG/SDG’nin hakimiyetindeki bölgelerde gerçekleştirdiği ‘gerilla’ saldırıları ile yaymaya çalışıyor. DAEŞ kaynaklarının aktardığına göre çok sayıda YPG/SDG unsuru hayatını kaybederken, YPG/SDG kaynaklarına göre ise DAEŞ’in kaybı oldukça yüksek. ABD’nin yoğun hava desteğini alan YPG/SDG’nin DAEŞ’in elindeki alanları ele geçirmesi muhtemel gözükse de ilerleme hızlarının oldukça yavaş olduğu belirtilebilir. DAEŞ, YPG/SDG ile savaşmaya devam ederken, el Safa volkanik arazisinde ise rejim unsurlarına karşı kayıp verdirici çatışmalar içerisine giriyor. TSK ise İdlib’e sevkiyatlarına ve Menbiç’teki devriyelerine devam ediyor. Bölge kaynaklarına göre TSK, İdlib’te yeni bir üs kurmak için keşif faaliyeti gerçekleştiriyor.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.