Haftalık DAEŞ Raporu 26 Eylül – 2 Ekim

26 Eylül:

 1. DAEŞ, Şam/Safa bölgesindeki çatışmalarda ve keskin nişancı saldırılarında 29 rejim unsurunun öldürüldüğünü iddia etti.
 2. DAEŞ, Şedadi ve Haseke’de 1’lider olmak üzere YPG/SDG unsurunu, Elbu Kemal’de ise 2 rejim askerini öldürdüğünü belirtti.
 3. Sina/Refah’ın güneyi Şebane köyünde DAEŞ, Mısır Ordusuna ait bir tankı roketatar ile imha ettiğini aktardı.
 4. Nijerya’nın kuzeydoğusunda, Çad Gölü’nün yakınlarındaki Abadam kasabasında DAEŞ, 7 Nijerya Ordusunu öldürdüğünü iddia etti.
 5. Yemen/Kifa’nın ez Zahra bölgesinde DAEŞ, Husi güçlerin ilerleme girişimlerini püskürttüğünü açıkladı.

27 Eylül:

 1. Mogadişu’nun Bakara bölgesinde DAEŞ, Somali polisini EYP ile hedef aldığını ve 3 polisi yaraladığını, 1’ini ise öldürdüğünü iddia etti.
 2. Afganistan Kunduz’da DAEŞ, Afgan güçlerini hedeflediği saldırıda 1 kişiyi öldürdüğünü 1’ini ise yaraladığını belirtti.
 3. El Ariş havaalanı batısında DAEŞ, Mısır güçlerine ait 4 buldozeri hedeflediğini 3’ünü imha ettiğini, 1’ini ise kullanılamaz hale getirdiğini aktardı.
 4. DAEŞ, Şam/Safa’da 2 rejim askerini, Şedadi’de ise 1 YPG unsurunu öldürdüğünü ve 5’ini yaraladığını belirtti.

28 Eylül:

 1. DAEŞ, Rakka/el Sukara ve Deyr ez Zor/el Ömer petrol sahalarında gerçekleştirdiği saldırılarda çok YPG/SDG unsurunu öldürüp yaraladığını iddia etti.
 2. DAEŞ, Selahaddin/Beyci’de 2 Haşdi Şabi unsurunu, Diyala/el Azim’de 1 Irak askerini ve Felluce’de 3 Irak polisini öldürdüğünü veya yaraladığını belirtti.
 3. Celalabad şehrinde DAEŞ, gerçekleştirdiği 2 EYP saldırısında 2 Afgan güçleri mensubunu öldürdüğünü ve 5’ini yaraladığını aktardı.
 4. Belucistan’da DAEŞ, Pakistan Ordusu ile çatışmaya girdiğini ve çok sayıda Pakistan askerini öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.

29 Eylül:

 1. DAEŞ, Bağhuz köyünde PKK’ya yönelik 2 canlı bomba saldırısı ve el Havaic köyünde ise 2 EYP saldırısı ile çok sayıda YPG/SDG unsurunu öldürdüğünü belirtti.
 2. Musul’un güneyi Hamam El Alil ilçesinde DAEŞ, gerçekleştirdiği 2 saldırıda 7 Irak güvenlik unsurunu öldürdüğünü, Felluce’de ise Irak polislerinin araçlarına yönelik saldırı gerçekleştirdiğini iddia etti.
 3. Nijerya’nın kuzeydoğusunda, Çad Gölü’nün yakınlarındaki Gaşigar kasabasında DAEŞ, düzenlediği saldırı ile birkaç Nijerya askeri öldürdüğünü iddia etti.
 4. Afganistan Kunduz’da DAEŞ, gerçekleştirdiği suikast sonucu Afgan Şii unsurlardan 1 kişiyi öldürdüğünü, 1’ini ise yaraladığını aktardı.

30 Eylül:

 1. DAEŞ, Safa bölgesinde en az 10 rejim unsurunu öldürdüğünü, Bağhuz ve Susa bölgelerinde ise YPG/SDG unsurlarına havan, roket ve mayın saldırıları gerçekleştirdiğini iddia etti.
 2. DAEŞ, Anbar/Hit’te 7 Haşdi Şabi unsurunu öldürdüğünü veya yaraladığını, Eski Musul’da 5 Irak Ordusu askerini öldürdüğünü iddia etti. Irak’ın muhtelif noktalarında ise havan ve EYP saldırıları gerçekleştirdiğini aktardı.
 3. Celalabad kentinde DAEŞ, 1 Afgan polisini suikast ile öldürdüğünü, Pakistan/Quetta’da ise 3 sufi vatandaşı öldürdüğünü iddia etti.
 4. Sina/Şeyh Zuveid’in güneyinde DAEŞ, Mısır Ordusuna ait bir aracı imha ettiğini belirtti. Ayrıca Ebu Hamza El-Makdisi künyesi ile bir üyesinin öldüğünü duyurdu.

1 Ekim:

 1. DAEŞ, Tabka’da 3 YPG/SDG unsurunu suikast ile öldürdüğünü, Bağhuz’da ise havan ve RPG saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti.
 2. Anbar/Rutbah’da DAEŞ, EYP saldırısı ile 5 Irak Askerini öldürdüğünü, Bağdat’taki saldırılarda ise 5 kişinin öldüğünü ve 10 kişinin yaralandığını iddia etti.
 3. Somali/Bosaso şehrinde DAEŞ, 3 Etiyopya unsurunu öldürdüğünü belirtirken, 2’sinin ise yaralandığını aktardı.
 4. Sina/Ariş’te DAEŞ, 1 Mısır polis departmanı çalışanını suikast ile öldürdüğünü iddia etti.

2 Ekim:

 1. DAEŞ, Rakka/Kerame’de 1 YPG/SDG unsurunu suikast ile, Safa bölgesinde ise çatışma ve keskin nişancı saldırıları ile birkaç rejim askerini öldürdüğünü aktardı.
 2. DAEŞ, Kerkük’te gerçekleştirdiği saldırılarda 3 Irak Polisini ve 2 Haşdi Şabi üyesini öldürdüğünü, 2 askeri aracı ise imha ettiğini belirtti.
 3. Sina/Refah’ın güneyinde DAEŞ, EYP ve keskin nişancı saldırıları ile 4 Mısır Ordusu askerini öldürdüğünü iddia etti.
 4. Nangarhar’da DAEŞ’in gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında en az 13 kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığı aktarıldı.

Haftanın Değerlendirmesi:

DAEŞ, bu hafta Fırat nehrinin doğusunda YPG/SDG’ye karşı savaşını sürdürürken, YPG/SDG’nin kontrol ettiği bölgelerde ise ‘gerilla tipi’ saldırılarına devam etti. Oldukça dar ve kısıtlı bir alanda savaş veren DAEŞ’in onlarca kayıp verdiği belirtilirken, DAEŞ’in iddia ettiği saldırılara bakıldığında ise YPG/SDG’nin de yüksek oranda kayıp verdiği belirtilebilir. Bu açıdan DAEŞ’in kontrol manasında bölgedeki varlığına son verilse de hücre yapılanmalarını bitirebilmek kısa vadede zor gözükmekte. Şam/Safa volkanik arazisinde de DAEŞ varlığı hala devam ederken rejim unsurlarının ilerleme girişimleri yavaş ve oldukça kayıp verici bir şekilde devam ettiği gözlemleniyor. Bunun dışında DAEŞ’in Nijerya/Çad gölü bölgesindeki saldırı ve faaliyetleri de son haftaların dikkat çeken bir konusu. Somali’de ise DAEŞ unsurlarının suikast saldırıları sürerken, Irak’ın birçok noktasında çeşitli saldırı tipleri ile DAEŞ, Irak’taki yüksek yoğunluklu varlığını sürdürüyor. Bu haftada Afganistan’da sivil ve askeri noktalar hedeflendi. Pakistan’da ise sufi kişilerin hedef alınması ve dikkat çekici bir şekilde Pakistan Ordusu ile çatışmaların yaşandığı aktarıldı. Sina bölgesinde ise tipik saldırıların sürdüğü gözlemlendi.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.