Haftalık Suriye Raporu 31 Ağustos  –  6 Eylül

İdlib Bölgesi:

31 Ağustos’ta Cuma namazının ardından İdlib’te bazı bölgelerde sivil halk gösteri düzenleyerek TSK’nın korumasını talep etti. Maarat al Numan’da ise halk BM Suriye Temsilcisi De Mistura’yı protesto etti. Protestolarda İran ve Rusya’nın saldırganlığı da telin edildi.

31 Ağustos’ta Ulusal Kurtuluş Cephesi sözcüsü Sputnik’in kimyasal silah ile saldırı propagandasını yalanlayan bir açıklama yayımladı.

31 Ağustos’ta bölgeden haber yapan kaynaklar yayımladıkları görüntülerle birlikte TSK’ya ait kirpi tipi araçların Cisr el Suğur bölgesinde görüldüğünü aktardı.

31 Ağustos’ta bölge kaynaklarının görüntüler ile birlikte aktardığı habere göre, muhalifler Hama kuzeyi/Gab ovası bölgesinde rejim kontrolündeki toprakları muhaliflerin kontrolündeki topraklara bağlayan Şariya ve Karim köyleri arasındaki köprüyü patlayıcılarla yıktı.

1 Eylül’de Ahraru’ş Şam Hareketi Lideri, Ulusal Kurtuluş Cephesi olarak İdlib’i savunma hazırlıklarının tam olduğunu açıkladı.

1 Eylül’de bölgeden haber yapan kaynaklar, Türk Ordusuna ait bir konvoyun Hama’nın kuzeyindeki gözlem noktası Morek’e giriş yaptığını bildirdi.

1 Eylül’de UNİCEF yapmış olduğu açıklamada İdlib’e bir saldırı olması durumunda en az 700.000 insanın göç etmek durumunda kalacağını açıkladı.

31 Ağustos ve 1 Eylül tarihlerinde Rusya ve İran destekli Esed rejimi güçleri, Cisr el Suğur bölgesini ve Hama kuzeyindeki muhalif noktaları topçu atışları ile hedef aldı.

2 Eylül’de ise rejim bombardımanları nedeni ile Hama kuzeyinde yer alan Kafr Zita kasabasında okullar 2 hafta tatil edildi.

2 Eylül’de Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Aselsan tarafından modernize edilmiş çok sayıda M60 tankının Suriye sınırında bulunan Yayladağına gitti.

3 Eylül’de bölge ajanslarının aktardığına TSK’ya ait destek birlikte Hama’nın kuzeyindeki Morek gözlem noktasına ulaştı. Bir başka yerel ajans ise 30 araçlık destek birlik konvoyuna Özel Kuvvetler eşlik ettiğini bildirdi.

3 Eylül’de Şehit Ahmed el Abdo güçleri (ÖSO), İdlib’i savunmak için ÖSO grupları ile birlikte hareket etmeye hazır olduklarını bildiren bir açıklama yayınladı.

4 Eylül’de yerel kaynakların görüntülerle birlikte aktardığına göre, TSK’ya ait prefabrik kulübe ve beton duvarlar Hama’nın kuzeyinde yer alan Morek gözlem noktasına getirildi.

4 Eylül tarihinde sabahın erken saatlerinden itibaren Rus ve Esed uçakları Cisr el Suğur ve çevresi başta olmak üzere İdlib’te birçok noktaya hava saldırısı düzenledi. Bölgeden saldırılara ilişkin birçok görüntü yayımlandı. Bu hava saldırılarına müteakip olarak Hama kuzeyinde yönelik topçu saldırıları da devam etti. Ayrıca savaş uçakları ile beraber Esed rejimine ait topçu birlikleri de Hama kuzeyi, Gab ovası ve Cisr el Suğur çevresini vurmaya devam etti. Hava ve topçu saldırıları neticesinde birçok sivil hayatını kaybetti veya yaralandı.

5 Eylül’de Rusya ve Esed rejiminin saldırılarına karşılık olarak muhalifler Curin kampını hedef aldı, Curin kampından birçok görüntü yayımlandı. Ayrıca UKC, Curin kampı bölgesinde rejime ait bir T-72 tankını hedef aldığı görüntüleri yayınladı. Muhalifler ayrıca Salma bölgesinde rejim mevzilerini bombaladı.

4 Eylül’de Cisr el Suğur’u hedef alan savaş uçakları, 5 Eylül’de Hama kuzeyinde bulunan muhalif noktalara yöneldi. Birçok hava saldırısı gerçekleşirken Esed rejiminin topçu saldırıları da sıklaştı. Bu ağır saldırılara karşı muhalifler Hama bölgesinde rejim noktalarına grad füzeleri ve toplar ile saldırı gerçekleştirdi. Rusya, İran ve Esed rejiminin saldırılarında birçok sivil de hayatını kaybetti.

6 Eylül’de ise yerel kaynaklar tarafından yüzlerce Hama sakininin Rusya ve Esed rejimi saldırıları sonucunda İdlib’in kuzeyine doğru göç etmeye başladığı bildirildi.

Bölge kaynaklarının aktardığına göre Rusya ve İran destekli Esed rejiminin saldırıları 6 Eylül’de de söz konusu bölgelerde devam etti.

6 Eylül’de bölge kaynaklarının aktardığına göre TSK İdlib sınırına çok sayıda tank, obüs ve komando birlik sevk etti.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Bölgesi:

1 Eylül’de Esed rejimine yakın olan SOHR’un aktardığına göre Afrin’de Ahrar al Şarkiyye içinde bir çatışma çıktı. Çatışma neticesinde 1 Ahrar Al Şarkiyye mensubunun hayatını kaybettiği bildirildi.

1 Eylül’de yerel kaynakların aktardığına göre Halep’in kuzeyi Azez kentinde bir bombalı araç saldırısı gerçekleşti. Saldırı neticesinde 1 kişinin yaralandığı bilgisi bulunuyor.

2 Eylül’de PKK kaynaklarının paylaştığı YPG açıklamasına göre 30–1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen saldırılarda en az 6 ÖSO mensubunun öldürüldüğü ve 6 ÖSO mensubunun da yaralandığı bildirildi.

4 Eylül’de rejime yakın bir kaynağın haberine göre, Afrin’ün güneyinde YPG ile ÖSO arasında yaşanan çatışmalarda 5 ÖSO mensubunun öldürüldüğü belirtildi.

4 Eylül’de Anadolu Ajansının paylaştığı bir habere göre, TSK’ya ait tank, obüs ve personel taşıyıcı zırhlı taşıyan askeri konvoy Suriye sınırı, Kilis’e ulaştı.

5 Eylül’de bölge kaynaklarının aktardığına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait insansız hava aracı, Afrin’in doğusunda uçuş gerçekleştirdi.

Menbiç:

1 Eylül’de yerel ajansların aktardığına göre, Menbiç merkezinde 1 bombalı motosikletlin patlaması neticesinde 2 çocuk yaralandı ve maddi hasar meydana geldi.

2 Eylül’de PKK kaynaklarının aktardığına göre, uluslararası koalisyona ait 150 tırdan fazla askeri ekipman ve araç SDG/YPG güçlerince kullanılmak üzere Menbiç kentine geldi.

2 Eylül’de yerel kaynakların aktardığına göre Menbiç’in batısında ABD üssüne Fransa Ordusuna ait bir askeri konvoy giriş yaptı. Daha önce Menbiç’te Fransız askeri birlikler ile ABD’li birlikler birlikte görülmüştü.

Deyr ez Zor:

1 Eylül’de yerel kaynakların aktardığına göre, DAEŞ, Deyr ez Zor’un batısında Qariyah kasabasında rejim unsurlarına yönelik saldırı gerçekleştirdi. DAEŞ unsurlarının Deyr ez Zor’un batısındaki çöl arazisinden geldiği aktarılıyor.

3 Eylül’de Deyr ez Zor’un yerel ajanslarının aktardığına göre, uluslararası koalisyon DAEŞ kontrolünde bulunan al Şifa kasabasında bir evi bombaladı. Ve DAEŞ’e ait bir sığınağa da hava saldırısı gerçekleştirildiği aktarıldı.

3 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği görüntülerle birlikte Ebu Kemal kentinde 1 rejim unsurunu hedef aldığını iddia etti.

4 Eylül’de yerel kaynakların aktardığına göre, ABD-Koalisyon uçakları Deyr ez Zor’da DAEŞ kontrolündeki bölgelere sivilleri yaklaşan askeri operasyonla ilgili uyaran ve bölgeden ayrılmalarını isteyen broşürler dağıttı.

4 Eylül’de Deyr ez Zor’dan haber yapan yerel ajansların aktardığına göre, Sha’fa bölgesindeki sivil aileler bölgeden ayrılarak al Bağhuz ve Susa kasabalarına gitti.

5 Eylül’de yerel ajansların aktardığına göre, SDG/YPG güçleri Esed rejimi ile olan tüm nehir geçişlerini kapattı.

6 Eylül’de İran destekli Şii Milisler, Irak’tan Deyr ez Zor’un güneyinde Ebu Kemal kentine geldiklerini konvoyun görüntülerini yayınladı.

Rakka:

1 Eylül’de yerel insan hakları aktivstinin belirttiğine göre, Tabka’nın doğusu Al Safsaf köyünde bilinmeyen silahlı grup tarafından 3 SDG/YPG mensubuna suikast düzenlenerek öldürüldü ifadelerini kullandı. Ardından DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haber ile birlikte saldırıyı üstlendi.

2 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Rakka’da Malahi parkı bölgesinde gerçekleştirdikleri saldırıda 4 YPG/SDG üyesini öldürdüklerini ve onlara ait bir aracı imha ettiklerini iddia etti. Yerel YPG/SDG kaynakları tarafından da bu saldırı doğrulandı.

3 Eylül’de PKK/YPG kaynaklarının aktardığına göre, uluslararası koalisyona ait lojistik destek ve ekipman taşıyan 200’den fazla araçlık bir konvoy Rakka’ya vardığı belirtildi.

4 Eylül’de PKK yayın organlarının aktardığına göre, DAEŞ’in önemli bir ismi olan YPG/SDG güçleri Rakka’da Adil Musa Abdulcezar’ı yakaladı.

4 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Dariyya ve Firdevs ilçelerinde 2 YPG/SDG üyesine suikast düzenleyerek öldürdüğünü iddia etti.

5 Eylül’de PKK kaynaklarının aktardığına göre ABD/uluslararası koalisyon 200 tır/kamyonluk askeri ekipman ve araç taşıyan konvoyu Ayn el Arab’a getirmişti. Yerel kaynakların aktardığına göre, bu konvoyun bir bölümü 6 Eylül’de Ayn İsa’ya getirildi.

6 Eylül’de uluslararası koalisyonun resmi hesabından da duyurduğu üzere ABD’li askeri yetkililer Ayn el Arab’a gelerek Türkiye’nin kırmızı bülten ile aradığı Ferhad Abdi Şahin/Şahin Cilo ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Suveyda:

31 Ağustos’ta bölge kaynaklarının aktardığına göre Hizbullah kara komutanı Tarık Haydar, Suveyda’nın doğusunda DAEŞ ile girişilen çatışmalarda hayatını kaybetti.

Suveyda bölgesinde bu hafta içerisinde önemli bir gelişme yaşanmazken, Esed rejimi ve müzahir güçlerin bölgeye destek gönderdiği ve bazı noktalarda ilerleme sağlandığı bildirildi. Yerel kaynaklar Esed rejimi güçlerinin ilerlemesinin yavaşladığını belirtirken, aynı zamanda DAEŞ’in bir saldırı gerçekleştirmesini beklediğini aktaranlarda bulunmakta.

Haseke:

SDG eş genel başkanı İlham Ahmed, Türkiye’nin Halep kırsalında yeni operasyon gerçekleştirebilme ihtimali bulunduğu ve İdlib’in karışık durumda olduğunu ve Afrin’in öncelikleri olduğu açıklamasında bulundu.

2 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Haseke’nin güneyi Şeddadi bölgesinde SDG/YPG birliklerine yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 5 YPG/SDG unsurunun öldürüldüğünü 7’sinin ise yaralandığını iddia etti.

6 Eylül’de YPG kaynaklarına göre, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Suriye’nin kuzeyinde ‘Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ ilan etti. Bu ilan ile birlikte tüm baraj yönetimlerinin tek bir yönetim kurulu üzerinde birleştiği de açıklandı.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.