Haftalık DAEŞ Raporu 31 Ağustos  –  6 Eylül

İdlib Bölgesi:

3 Eylül’de HTŞ’ye bağlı İba Ajansının haberine göre, HTŞ emniyeti gerçekleştirdiği takip ve gözetlemelerin ardından tespit ettiği DAEŞ hücrelerine yönelik Sermede’de baskın gerçekleştirdi. Baskında DAEŞ’in istihbarat komutanlarından Ebu Muhammed İdari’yi ve “Şayib” lakaplı vali naibi Ebu Davud el-Iraki’yi ele geçirdi. Yakalanan DAEŞ unsurlarından edinilen bilgiler doğrultusunda önemli bir hafif silah, mühimmat ve TNT deposu da ele geçirildi. İba Ajansı bu depoya ait görüntüleri yayımladı.

6 Eylül’de İba Ajansının görüntülü şekilde servis ettiği haberine göre, Hey’et Tahriru’ş-Şam emniyet birimi DAEŞ’in komutanlarından Ebu Asım Reffe’yi Batı Haleb Kefer Taal köyünde düzenlediği pusu sonucu yakaladığı bilgisi paylaşıldı. Yakalanan ismin DAEŞ’in Hama ile ilişkiler sorumlusu olduğu da belirtilmekte.

Deyr ez Zor:

1 Eylül’de yerel kaynakların aktardığına göre, DAEŞ, Deyr ez Zor’un batısında Qariyah kasabasında rejim unsurlarına yönelik saldırı gerçekleştirdi. DAEŞ unsurlarının Deyr ez Zor’un batısındaki çöl arazisinden geldiği aktarılıyor.

3 Eylül’de Deyr ez Zor’un yerel ajanslarının aktardığına göre, uluslararası koalisyon DAEŞ kontrolünde bulunan al Şifa kasabasında bir evi bombaladı. Ve DAEŞ’e ait bir sığınağa da hava saldırısı gerçekleştirildiği aktarıldı.

3 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği görüntülerle birlikte Ebu Kemal kentinde 1 rejim unsurunu hedef aldığını iddia etti.

4 Eylül’de yerel kaynakların aktardığına göre, ABD-Koalisyon uçakları Deyr ez Zor’da DAEŞ kontrolündeki bölgelere sivilleri yaklaşan askeri operasyonla ilgili uyaran ve bölgeden ayrılmalarını isteyen broşürler dağıttı.

Rakka:

1 Eylül’de yerel insan hakları aktivstinin belirttiğine göre, Tabka’nın doğusu Al Safsaf köyünde bilinmeyen silahlı grup tarafından 3 SDG/YPG mensubuna suikast düzenlenerek öldürüldü ifadelerini kullandı. Ardından DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haber ile birlikte saldırıyı üstlendi.

2 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Rakka’da Malahi parkı bölgesinde gerçekleştirdikleri saldırıda 4 YPG/SDG üyesini öldürdüklerini ve onlara ait bir aracı imha ettiklerini iddia etti. Yerel YPG/SDG kaynakları tarafından da bu saldırı doğrulandı.

4 Eylül’de PKK yayın organlarının aktardığına göre, DAEŞ’in önemli bir ismi olan YPG/SDG güçleri Rakka’da Adil Musa Abdulcezar’ı yakaladı.

4 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Dariyya ve Firdevs ilçelerinde 2 YPG/SDG üyesine suikast düzenleyerek öldürdüğünü iddia etti.

Suveyda:

31 Ağustos’ta bölge kaynaklarının aktardığına göre Hizbullah kara komutanı Tarık Haydar, Suveyda’nın doğusunda DAEŞ ile girişilen çatışmalarda hayatını kaybetti.

Suveyda bölgesinde bu hafta içerisinde önemli bir gelişme yaşanmazken, Esed rejimi ve müzahir güçlerin bölgeye destek gönderdiği ve bazı noktalarda ilerleme sağlandığı bildirildi. Yerel kaynaklar Esed rejimi güçlerinin ilerlemesinin yavaşladığını belirtirken, aynı zamanda DAEŞ’in bir saldırı gerçekleştirmesini beklediğini aktaranlarda bulunmakta.

Haseke:

2 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Haseke’nin güneyi Şeddadi bölgesinde SDG/YPG birliklerine yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 5 YPG/SDG unsurunun öldürüldüğünü 7’sinin ise yaralandığını iddia etti.

Irak:

31 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Bağdat yakınlarında 6 Irak Özel Kuvvetler askerini öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.

2 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği görüntülü habere göre, Tigris’e bağlı Shurah bölgesinde bir baba ile oğlunun evine baskın düzenleyerek 2’sini de evin önünde infaz etti.

3 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Bağdat’ın kuzeyinde gerçekleştirdiği 2 EYP saldırısında 23 Şii milisi öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.

4 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği görüntülü habere göre, Diyala’ya bağlı Celavla bölgesinde 1 PMU üyesini infaz ettiğini iddia etti. Görüntülü kişinin infaz anı yer alıyor.

4 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, 2 gün içerisinde Kerkük’te gerçekleştirdiği küçük çaplı saldırılar hakkında malumat vererek birçok Irak polisini öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.

4 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, 2 gün önce Baiji’nin güneyinde Mazra köyünde koalisyon güçlerinden 5 personeli öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.

4 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, 2 gün önce Tikrit’in kuzeyinde Hajjaj köyünde 9 PMU mensubunu öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti. Örgüt, söz konusu haberde saldırıyı katyuşa füzesi ile yaptığını belirtiyor.

Filipinler:

3 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, İsulan köyü, Sultan Qadrat ilçesi, Mindanao İsland’da gerçekleştirdiği saldırı neticesinde 4 Filipin askerini öldürdüğünü, 16’sını da yaraladığını iddia etti.

Sina (Mısır):

1 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Sina’nın merkezinde Jabel Halal bölgesinde Mısır Ordusuna ait MRAP aracını EYP saldırısı ile hedef aldığını iddia etti. Örgüt 23 Ağustos’ta da Jabel Halal bölgesinde böyle bir saldırı gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

2 Eylül’de Mısır kaynaklarının aktardığına göre, Ariş kent merkezinde 2 silahlı kişinin ateş açması üzerine 1 Mısır Ordusu askerinin hayatını kaybettiği bildirildi.

6 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Jabel Halal bölgesinde Mısır Ordusuna yönelik gerçekleştirdiği saldırı 1’i subay olmak üzere 3 askeri öldürdüğünü, 3 askeri yaraladığını ve 2 askeri aracı imha ettiğini iddia etti.

6 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Ariş kenti Rifai yakınlarında bir kavşakta 2 Mısır polisine suikast düzenleyerek öldürdüğünü iddia etti.

Afganistan:

2 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Kunar vilayetine bağlı Watapor ilçesinin Jampir köyünde 1 Taliban mensubunu üyesini öldürdüğünü iddia etti.

2 Eylül’de ABD Ordusu, DAEŞ’in Horasan/Afganistan emiri Ebu Sayeed Bajaur’un 25 Ağustos’ta öldürüldüğü açıklandı. Ebu Sayeed ile birlikte 2016 Temmuz’dan bu yana DAEŞ’in 3 Afganistan/Horasan emiri öldürülmüş oldu.

5 Eylül’de DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Kabil’de bombalı saldırı gerçekleştirdiğini 150 kişinin öldüğünü veya yaralandığını belirtti. Afgan makamları, 20 kişinin öldüğünü en az 60 kişinin yaralandığını açıkladı. DAEŞ, Sabir el Horasani’nin saldırıyı gerçekleştirdiğini belirtti ve faile ilişkin görüntü paylaştı. Saldırıda toplam 2 patlamanın gerçekleştirdiği birinin park halindeki bir araçtan kaynaklandığı DAEŞ’in servis ettiği haberde belirtiliyor. DAEŞ, her hafta başkent Kabil’de bu yönde saldırılar gerçekleştiriyor.

Nijerya:

31 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Nijerya’nın kuzeydoğusunda Zari kenti, Çad gölü yakınlarında, dün birkaç Nijerya ordusu askeri öldürdüğünü ve 2 araçlarını ele geçirdiğini iddia etti.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.