Haftalık DAEŞ Raporu 24–30 Ağustos

İdlib Bölgesi:

26 Ağustos’ta HTŞ bağlantılı İba Haber Ajansı’nın yaptığı haberde: ‘’Hey’et Tahriru’ş-Şam emniyet yetkililerinden Halid eş-Şami, bu sabah emniyet biriminin Derkuş, Kefer Hind, Azmerin ve Tel Ammar beldelerinde düzenlediği operasyon sonucunda DAEŞ örgütü üyelerinden 20 kişinin yakalandığını açıkladı.’’ Grup ayrıca operasyona dair birkaç görüntü de yayımladı.

Deyr ez Zor:

24 Ağustos’ta SDG/YPG kaynakları, Deyr ez Zor’un doğusunda yer alan Hajin kasabasında DAEŞ’ten ele geçirdiklerini mühimmat deposunun görüntülerini yayımladı.

24 Ağustos’ta Deyr ez Zor’dan haber yapan bir yerel kaynak, ABD güçlerinin bölgedeki petrol sahalarına takviye güç gönderdiğini aktardı. DAEŞ’in petrol sahalarına yönelik saldırı girişimleri olmuştu.

26 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel ajanslar, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin DAEŞ pozisyonlarını yanıcı/fosfor bombaları ile vurduğunu bir video görüntüsü ile birlikte paylaştı.

27 Ağustos’ta Uluslararası koalisyon tarafından yapılan açıklamada, Doğal Kararlılık Harekatı kapsamında, 20–26 Ağustos tarihleri arasında 18 hava saldırısı ve 26 sortinin yapıldığı belirtildi.

27 Ağustos’ta Deyr ez Zor’un doğusundaki el-Kaşmah köyünde uluslararası koalisyon güçlerinin hava saldırılarında 3 DAEŞ unsurunun öldürüldüğü bildirildi.

27 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre Deyr ez Zor’da 3 PKK/YPG üyesine suikast düzenleyerek öldürdüğünü iddia etti.

Esed rejimine yakınlığı ile bilinen SOHR, 29 Ağustos’ta, DAEŞ’in al Azraq bölgesinde SDG/YPG birliklerine saldırı başlattığını ve çatışmaların yaşandığını bildirdi.

29 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel kaynaklar tarafından, Esed rejimi güçlerinin Deyr ez Zor’un Mayadin kentinde gençleri askere almak için gözaltı kampanyası başlattığı bildirildi.

29 Ağustos’ta YPG/SDG kaynaklarının paylaştığı videoya göre, Uluslararası Koalisyon güçlerinin danışmanı William Roebuck Deyr ez Zor’da al Basira bölgesinde aşiret reisleriyle görüştü. Ayrıca Roebuck, al Basira’da aşiretlerle görüşmesinde tüm İranlı güçlerin ülkeden çıkmasını istediklerini ve Cenevre sürecinin önemli bir bölüm olduğunu söyledi.

30 Ağustos’ta bölge kaynaklarına göre, Irak’tan gelen İranlı milisler Ebu Kemal bölgesinde DAEŞ unsurlarınca pusuya düşürüldü. Saldırı neticesinde İranlı unsurlardan ölü ve yaralıların olduğu bildiriliyor.

30 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel ajanslar, Esed rejimi unsurlarının al Baghuz’daki DAEŞ pozisyonlarına yönelik havan atışı yaptığını bildirdi.

Suveyda:

24 Ağustos’ta Rejime yakınlığı ile bilinen SOHR, Şam ve Suveyda kırsal ve çöllerinde DAEŞ’e karşı Esed rejimi unsurlarının gerçekleştirdiği operasyonlarda en az 180 DAEŞ unsurunun öldürüldüğünü aktardı.

24 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel kaynaklar, rejimin Safa volkanik bölgesinde DAEŞ’e karşı 2 km ilerleme kaydettiği, bu ilerlemeler sırasında 30 DAEŞ ve 4 rejim unsurunun öldüğünü aktardı. Ayrıca rejim güçlerinden en az 45 kişinin de yaralandığı belirtildi.

27 Ağustos’ta rejim kaynaklarının aktardığına göre, Esed rejimi unsurları DAEŞ’e ait bir bombalı aracı etkisiz hale getirdi.

28 Ağustos’ta Esed rejimi unsurları DAEŞ’in hakimiyetinde olan Damietta barajının kontrolünü ele geçirdi. Esed rejimi, DAEŞ’in kuşatıldığı Safa bölgesinin batısında da ilerleme kaydetmişti. Rejim ile DAEŞ arasındaki savaş hala varlığını korumaya devam etmekte. Bölge kaynakları yoğun çatışmaların devam ettiğini aktarırken operasyon esnasında 2 Hizbullah üyesinin de öldüğü bildiriliyor.

Menbiç:

DAEŞ, 30 Ağustos’ta Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Menbiç’te YPG/PKK üyesi 1 kişiyi öldürdüğünü iddia etti.

Haseke:

27 Ağustos’ta bölgeden haber yapan ajansın aktardığına göre, SDG/YPG birlikleri 1 DAEŞ üyesini gözaltına aldılar.

29 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde Haseke’de gerçekleştirdiği saldırıda ABD askerlerinin de yaralandığını iddia etti.

Irak:

25 Ağustos’ta Irak kaynaklarının haberine göre, Irak Hava Kuvvetlerinin hava saldırısında 10 DAEŞ unsurunun öldüğü bildirilirken, 5 DAEŞ mensubunun da Musul’un doğusunda yakalandığı belirtildi.

25 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre Anbar vilayetinde Irak Özel Kuvvetleri mensubu 5 askeri öldürdüğünü iddia etti.

25 Ağustos’ta Kerkük’ün Havice ilçesinde bir köyde gerçekleştirilen bombalı saldırıda Irak Emniyet güçlerinden 3 polisin yaralandığı belirtildi. Yerel kaynakların aktardığı haberde saldırıyı kimin gerçekleştirdiği belirtilmiyor.

25 Ağustos’ta Irak Emniyet Güçlerinden Anbar Polisinin Felluce’nin güneyinde Shuhada mahallesinde 2 DAEŞ üyesini gözaltına aldıkları yerel kaynaklarca belirtildi.

26 Ağustos’ta bölge kaynaklarının aktardığına göre, Irak Ninova Eyaleti Polisi Batı Musul’un Rifa’i Mahallesinde 1 Islah Zara mahallesinde 1 DAEŞ üyesini yakaladı.

27 Ağustos’ta bölge kaynaklarının aktardığına göre, Irak Ordusu Musul’un güneyindeki Qayyara köyünde 20 DAEŞ üyesini gözaltına aldı. Yakalananların 5’ini kadınların oluşturduğu belirtildi.

27 Ağustos’ta Irak Ordusu Basın merkezi Batı Musul’da 5 DAEŞ üyesinin gözaltına alındığını açıkladı.

27 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, dün Bağdat’ın güneyi Dorah bölgesinde 5 PMU üyesini öldürdüğünü veya yaraladığını ve araçlarının da patladığını iddia etti.

29 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde Suriye sınırına yakın al Kaim şehrinde Irak Ordusu ve Haşdi Şabi milislerine yönelik gerçekleştirilen saldırıyı üstlendi. Uluslararası ajansların aktardığına göre saldırıda en az 21 Irak Ordusu veya Haşdi Şabi üyesi hayatını kaybetti.

29 Ağustos’ta bölge kaynaklarının aktardığına göre, Irak Ninova Eyaleti Polisi, Batı Musul Islah Zara mahallesinde 11 DAEŞ üyesini tutukladı. 30 Ağustos’ta aynı kaynağa göre Irak Ninova Eyaleti Polisi, Batı Musul’da Baduş cezaevi yakınlarında 26 DAEŞ üyesini hafif silah ve mühimmatları ile birlikte tutukladı.

29 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberine göre Diyala bölgesinde Irak Emniyet güçlerine yönelik saldırı gerçekleştirdiği ve ölü ve yaralıların olduğunu iddia etti.

30 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Ramadi’nin batısında patlayıcılı saldırı sonucu 4 Irak Ordusu mensubunu öldüğünü ve 1 aracın da imha olduğunu iddia etti.

30 Ağustos’ta bölge kaynaklarının bir haberine göre, DAEŞ’in Musul’un güneyindeki Şura köyüne saldırı düzenlediği ve bir aileden 8 kişiyi öldürdüklerini belirtti.

30 Ağustos’ta Amerikan merkezli basın kuruluşu NBC’nin özel haberine göre, Trump yönetiminin 100’ün üzerindeki DAEŞ’li tutuklunun bir bölümünü Irak’taki bir hapishaneye, üst düzey yetkili olanlarını ise Guantanamo’ya sevk edeceği belirtiliyor.

Afganistan:

26 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Celalabad’da gerçekleştirdiği bombalı saldırı sonucu 35 kişinin öldüğünü veya yaralandığını iddia etti. Celalabad kentinde meclisten ihraç edilen milletvekilini desteklemek amaçlı gösteri yapan Afganlıların hedef alındığı saldırı 25 Ağustos’ta gerçekleşmişti. Bu ilan ile birlikte DAEŞ saldırı üstlenmiş oldu.

26 Ağustos’ta Afgan haber ajanslarının yaptığı habere göre, Kunar vilayetinde 10’dan fazla DAEŞ üyesi hava saldırıları ile birlikte etkisiz hale getirildiği belirtildi. Etkisiz hale getirilenlerin arasında 1 DAEŞ komutanında öldürüldüğü aktarılanlar arasında. Ayrıca örgüt mensuplarına ait silah ve ekipmanlarda imha edildiği belirtiliyor.

26 Ağustos’ta Afgan medyasının yaptığı habere göre DAEŞ’in Afganistan (Horasan) emirinin ABD’nin hava saldırısı sonucunda öldürüldüğü haberleri yer aldı. Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’de bu bilgiyi doğruladı. Ancak yerel kaynakların ulaştığı DAEŞ kaynakları Afganistan (Horasan) emiri Ebu Saad el Muhacir’in öldüğü iddialarını yalanladı.

29 Ağustos’ta Afgan medyasına göre, 4 DAEŞ mensubu Kabil’de Afgan güvenlik güçlerince yakalandı.

30 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Nangahar vilayeti Sanzli köyünde Afgan Sınır Polislerini hedef aldığı saldırıda 10 unsuru öldürdüğünü iddia etti. Öldürülenlerin 5’inin komutan seviyesinde olduğu haberde yer alan bilgiler arasında.

Sina:

25 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği ‘Şehitler Kervanı’ silsilesinde Ebu al Hasan al Maqdisi’nin ölümünü duyurdu. Maqdisi mahlası dolayısıyla ile Ebu al Hasan’ın Filistin kökenli olması muhtemel.

26 Ağustos’ta DAEŞ, 25 Ağustos’ta el Ariş kentinde Mısır Ordusuna yönelik gerçekleştirdiği saldırının sorumluluğunu üstlenen bir haberi Amaq Agency üzerinden servis etti. Habere göre DAEŞ unsurları Mısır Ordusu mensubu 15 kişiyi öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti. 25 Ağustos’ta saldırı üzerine haber yapan yerel kaynaklar 4 DAEŞ unsurunun 4’te Mısır Ordusu mensubunun öldüğünü belirtmişti. Ancak DAEŞ, söz konusu haberde 2 DAEŞ unsurunun saldırı gerçekleştirdiğini iddia etmekte. Buna karşın saldırı sonrası ele geçirilen silahlar arasında 4 adet AK-47 ile 1 adette RPG 7 bulunduğu görüntülerle birlikte servis edilmişti. 28 Ağustos’ta ise DAEŞ, saldırıya ilişkin görüntüler paylaştı. Bu da saldırı zamanında medyacının varlığını göstermekle beraber, söz konusu görüntüleri korumayı başarmış görünüyor.

28 Ağustos’ta Ariş kenti bölgesinde DAEŞ, Amaq Agency üzerinden 3 saldırı gerçekleştirdiği ayrı ayrı yayımladığı haberler ile birlikte iddia etti. Saldırılarda bir askeri aracı bir de askeri ambulansı EYP ile hedeflendiği belirtildi. Saldırılar neticesinde 3 Mısır Ordusu mensubunun ise öldürdüğünü iddia etti.

28 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, 27 Ağustos’ta Şeyh Zuveid’in doğusunda Khurafin kontrol noktasına gerçekleştirdiği saldırı neticesinde 1 buldozere hasar verdiklerini, 2 Mısır Ordusu askerini öldürdüklerini ve 2’sini de yaraladıklarını iddia etti.

29 Ağustos’ta Mısırı Ordusu Sözcüsü yaptığı açıklamada 13 DAEŞ unsurunun öldürüldüğünü, 18’inin de yakalandığını ifade etti. Mısır Ordusu, genel itibari ile direkt olarak DAEŞ/IŞİD ifadelerini kullanmıyor. Aşırıcı veya tekfirci olarak nitelendirilen kişiler arasında DAEŞ üyesi olmayan kişilerde bulunabiliyor. Bazı rapor ve haberlere göre bu tutuklamalar gerçekleştirilirken DAEŞ bağlantısı olmayan sivil unsurların yer aldığı ifade ediliyor. Batı menşeili bazı yayınlarda Mısır Ordusunun Sina’da sivil infazı gerçekleştirdikleri de ifade edilmişti.

Somali:

29 Ağustos’ta DAEŞ’in Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre Mogadişu kenti Wardegle mahallesinde bir Somali polisini öldürdüğünü iddia etti.

Filipinler:

27 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Filipinlerin güneyinde Maguindanao’ya bağlı Datu Onsi köyünde 2 Filipin askerini öldürdüğünü 1 de humvee askeri aracını imha ettiğini iddia etti.

28 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Mindanao İsland’a bağlı Sultan Qadrat’ın Kalawag köyünde 3 Filipin askerini öldürdüğünü iddia etti.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.