Saha Raporu [24 – 30 Ağustos]

İdlib Bölgesi:

24 Ağustos’ta yerel kaynakların aktardığına göre Halep Bab Feraj bölgesinde Ebu Amara Tugayı tarafından rejim unsurlarına yönelik EYP saldırısı düzenlendiği bildirildi.

24 Ağustos’ta Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne ait resmi hesaplar tarafından yayımlanan görüntülerle birlikte, yapılanmanın rejimin muhtemel İdlib saldırısına yönelik kara savunma planlarının hazır olduğu belirtilirken, savunma ve taarruz çalışmalarına da başlandığı belirtildi.

24 Ağustos’ta yerel kaynakların yapmış olduğu haberlere göre, rejim unsurları Lazkiye, Gab ovası ve Hama kuzeyleri bölgelerine yönelik takviye güçler göndermekte.

25 Ağustos’ta rejim unsurları muhaliflerin kontrolünde bulunan Hama kuzeyindeki kasabalar ve köylere yönelik (Kafr Zita, Lataminah) topçu saldırısı gerçekleştirildi. ayrıca İdlib’in güneyindeki Khuwayn kasabası da rejimin topçu saldırılarının hedefindeydik.

Kefr Zita yerel yönetimi, 26 Ağustos’ta yaptıkları açıklamada Esed rejiminin bölgeye kimyasal saldırı gerçekleştirebileceğini ve uluslararası kuruluşlara konu hakkında başvuruda bulundukları açıklamalarında bulundu.

26 Ağustos’ta HTŞ bağlantılı İba Haber Ajansı’nın yaptığı haberde: ‘’Hey’et Tahriru’ş-Şam emniyet yetkililerinden Halid eş-Şami, bu sabah emniyet biriminin Derkuş, Kefer Hind, Azmerin ve Tel Ammar beldelerinde düzenlediği operasyon sonucunda Bağdadi örgütü üyelerinden 20 kişinin yakalandığını açıkladı.’’ Grup ayrıca operasyona dair birkaç görüntü yayımladı.

27 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel ajanslar, prefabrik evler taşıyan 7 Türk kamyonunun Maarat el-Numan’dan geçerek Türk gözlem noktalarına doğru ilerlediğini belirtti.

27 Ağustos’ta Ceyş’ul İzze lideri Cemal el Salih, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ‘’eğer Rusya, özgürleştirilmiş bölgelere girerse Hama’ya gireriz.’’ İfadelerini kullandı. Sosyal medya ağları üzerinde Ceyş’ul İzze’ye bağlı kişilerin Hama ve Şam merkezden servis ettiği görüntüler de yer aldı. Ceyş’ul İzze kuzey Hama muhalif bölgesinin en etkili grubu olarak biliniyor.

27 Ağustos’ta birçok noktada muhalif gruplar cephelere takviye güç gönderdi. Takviye güç gönderenler arasında Türkistan İslam Partisi’de vardı. Örgüt Cisr el Suğur ve çevresinde hakimiyete sahip.

27 Ağustos’ta rejime yakınlığı ile bilinen SOHR, rejim güçlerinin İdlib savaşı hazırlıklarında 2. aşamaya geçildiğini belirtti.

28 Ağustos’ta yerel ajansların görüntülerle birlikte aktardığına göre TSK’nın Hama’nın kuzeyi Morek’teki gözlem noktasına Türkiye’den tırlarla beton duvarlar getirildi.

28 Ağustos’ta Türk ajansların ve yerel kaynakların aktardığına göre 224 Türk komandosu Suriye’de görev yapmak üzere Türkiye’den ayrıldı.

28 – 29 Ağustos tarihlerinde bölgeden haber yapan yerel kaynaklar Hama’nın kuzeyi Gab Ovası bölgesinde az Ziyarah köyü ve çevresinin rejim unsurlarınca hedef alındığını aktardı.

29 Ağustos’ta Cephe Tahrir Suriye’nin (Ulusal Kurtuluş Cephesine katılım sağladı) unsurları rejim ile anlaşan 30 kişiyi gözaltına aldıkları bildirildi.

29 Ağustos’ta Ulusal Kurtuluş Cephesi, Halep batısı Raşidin cephesinde gece saatlerinde rejim sızma girişimini püskürttüğünü ve rejim unsularından kayıplar olduğunu açıkladı.

29 Ağustos’ta yerel kaynakların aktardığına göre 15 araçtan oluşan TSK’ya ait zırhlı araçlar, Kuzey Hama bölgesindeki Morek gözlem noktasında konuşlandı.

30 Ağustos’ta Türk ajansları ve yerel kaynakların aktarımına göre, TSK’nın Suriye’ye zırhlı araç ve tank sevkiyatı yaptığı bildirildi. Ayrıca Afrin’de bulunan komando birliklerinin İdlib’e sevk edildiği de aktarılanlar arasında yer aldı.

30 Ağustos’ta rejim unsurları, Hama kırsalı, Gab ovası bölgesi, Halep batısı ve Cisr el Suğur civarında topçu atışları gerçekleştirmeye devam etti.

Genel manada baktığımızda bu hafta içerisinde TSK, gözlem noktalarını ve İdlib’teki birliklerini tahkim ederken, rejim unsurları ise İdlib ve çevresine askeri yığınak yapmaya ve belirli noktalara yönelik topçu saldırısı gerçekleştirmeye devam ediyor.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Bölgeleri:

24 Ağustos’ta bölgeden haber yapan bir kaynak, Türkiye destekli muhaliflerin Afrin’in Bülbül kasabasında bazı köylerin isimlerini değiştirdiğini bildirdi. Söz konusu değişiklikler, Qastal Meqdad / Seljuk Obasi, Kutana / Dhafer Obasi, Karzila / Jugar Obasi şeklinde gerçekleştiği ifade edildi.

28 Ağustos’ta Suriye Ulusal Ordusuna ait resmi hesaplardan yayımlanan görüntülü habere göre Afrin’de eylem planlayan bir bombalı araç etkisiz hale getirilirken, araç sürücüsünün de yakalandığı bildirildi.

Türk ajansları ve yerel kaynakları tarafından 28 Ağustos’ta TSK’nın Tel Rıfat ve Menbiç sınır hattına askeri zırhlı araç ve tank sevkiyatı yaptığı bildirildi.

29 Ağustos’ta Esed rejimi unsurlarının Tel Rıfat bölgesinde TSK’ya ait bir İHA’yı düşürmeye çalıştığı anacak başarısız olduğu bilgisi paylaşıldı.

29 Ağustos’ta Afrin kentinin Racu kasabasında YPG/PKK unsurlarının gerçekleştirdiği bombalı araç saldırısında 2 sivil hayatını kaybederken, 20 sivilinde yaralandığı belirtildi.

Deyr ez-Zor:

24 Ağustos’ta SDG/YPG kaynakları,  Deyr ez Zor’un doğusunda yer alan Hajin kasabasında DAEŞ’ten ele geçirdiklerini mühimmat deposunun görüntülerini yayımladı.

24 Ağustos’ta Deyr ez Zor’dan haber yapan bir yerel kaynak, ABD güçlerinin bölgedeki petrol sahalarına takviye güç gönderdiğini aktardı.

26 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel ajanslar, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin DAEŞ pozisyonlarını yanıcı/fosfor bombaları ile vurduğunu bir video görüntüsü ile birlikte paylaştı.

27 Ağustos’ta Uluslararası koalisyon tarafından yapılan açıklamada, Doğal Kararlılık Harekatı kapsamında, 20-26 Ağustos tarihleri arasında 18 hava saldırısı ve 26 sortinin yapıldığı belirtildi.

27 Ağustos’ta Deyr ez Zor’un doğusundaki el-Kaşmah köyünde uluslararası koalisyon güçlerinin hava saldırılarında 3 DAEŞ unsurunun öldürüldüğü bildirildi.

27 Ağustos’ta bölgeden haber yapan kaynaklar, ABD ve SDG/YPG’nin Deyr ez Zor’daki Tanak petrol arazisinde petrol üretimine başladıkları uzaydan çekilen görüntülerde yer görüldüğünü belirtti.

Esed rejimine yakınlığı ile bilinen SOHR, 29 Ağustos’ta, DAEŞ’in al Azraq bölgesinde SDG/YPG birliklerine saldırı başlattığını ve çatışmaların yaşandığını bildirdi.

29 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel kaynaklar tarafından, Esed rejimi güçlerinin Deyr ez Zor’un Mayadin kentinde gençleri askere almak için gözaltı kampanyası başlattığı bildirildi.

29 Ağustos’ta YPG/SDG kaynaklarının paylaştığı videoya göre, Uluslararası Koalisyon güçlerinin danışmanı William Roebuck Deyr ez Zor’da al Basira bölgesinde aşiret reisleriyle görüştü. Ayrıca Roebuck, al Basira’da aşiretlerle görüşmesinde tüm İranlı güçlerin ülkeden çıkmasını istediklerini ve Cenevre sürecinin önemli bir bölüm olduğunu söyledi.

30 Ağustos’ta bölge kaynaklarına göre, Irak’tan gelen İranlı milisler Ebu Kemal bölgesinde DAEŞ unsurlarınca pusuya düşürüldü. Saldırı neticesinde İranlı unsurlardan ölü ve yaralıların olduğu bildiriliyor.

30 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel ajanslar, Esed rejimi unsurlarının al Baghuz’daki DAEŞ pozisyonlarına yönelik havan atışı yaptığını bildirdi.

Rakka:

26 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel kaynakların aktardığına göre Rakka’nın kuzeyinde yer alan Asilm köyü yakınlarında bomba patlaması sonucu 4 YPG/SDG unsurunun öldüğü belirtildi.

27 Ağustos’ta Rakka’dan haber yapan yerel kaynak, YPG/SDG unsurlarının Rakka kentinde kırmızı alarm verdiği ve bu bağlamda şehrin birçok noktası güvenlik noktaları oluşturulduğunu aktardı.

Suriye’den haber yapan Baladi News’in haberine göre, ABD hava kontrol filosunu kuzeydoğu Suriye’ye getirdi. Söz konusu filonun şuan için Kobani ve Haseke bölgelerini kapsayacağı düşünülürken, ilerleyen dönemde Deyr ez Zor’a da gidebileceği belirtiliyor.

29 Ağustos’ta YPG/PKK yayın organlarının paylaştığı videolu habere göre, 33 kişi 4 aylık eğitimlerin ardından SDG/YPG güçlerine katıldı.

Suveyda:

24 Ağustos’ta Rejime yakınlığı ile bilinen SOHR, Şam ve Suveyda kırsal ve çöllerinde DAEŞ’e karşı Esed rejimi unsurlarının gerçekleştirdiği operasyonlarda en az 180 DAEŞ unsurunun öldürüldüğünü aktardı.

24 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel kaynaklar, rejimin Safa volkanik bölgesinde DAEŞ’e karşı 2 km ilerleme kaydettiği, bu ilerlemeler sırasında 30 DAEŞ ve 4 rejim unsurunun öldüğünü aktardı. Ayrıca rejim güçlerinden en az 45 kişinin de yaralandığı belirtildi.

27 Ağustos’ta rejim kaynaklarının aktardığına göre, Esed rejimi unsurları DAEŞ’e ait bir bombalı aracı etkisiz hale getirdi.

28 Ağustos’ta Esed rejimi unsurları DAEŞ’in hakimiyetinde olan Damietta barajının kontrolünü ele geçirdi. Esed rejimi, DAEŞ’in kuşatıldığı Safa bölgesinin batısında da ilerleme kaydetmişti. Rejim ile DAEŞ arasındaki savaş hala varlığını korumaya devam etmekte. Bölge kaynakları yoğun çatışmaların devam ettiğini aktarırken operasyon esnasında 2 Hizbullah üyesinin de öldüğü bildiriliyor.

Menbiç:

27 Ağustos’ta resmi kaynaklar, Menbiç Askeri Konseyi’ne bağlı unsurlar meskun mahal, ilk yardım ve yaralıları güvenli bölgelere taşıma gibi askeri eğitim aldıklarını belirtti.

29 Ağustos’ta bölgeden haber yapan yerel kaynaklar, SDG/YPG birlikleri tarafından eşlik edilen ABD’li yetkililerin, Türkiye/ÖSO kontrolündeki bölgeye sınır,  Menbiç’in Aid Darat bölgesine geldiklerini aktardılar.

TSK Twitter üzerinden yaptığı açıklamada; ‘’Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Fırat Kalkanı Harekât alanı ile Münbiç arasında kalan hatta 29 Ağustos 2018’de 37’nci koordineli/bağımsız devriye faaliyeti icra edilmiştir.’’ İfadelerini kullandı.

DAEŞ, 30 Ağustos’ta Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Menbiç’te YPG/PKK üyesi 1 kişiyi öldürdüğünü iddia etti.

Menbiç Askeri Konseyi sözcüsü Şervan Derviş, 30 Ağustos’ta yaptığı açıklamada Fransız askerlerinin, ABD askerlerine eşlik ettiğini belirtti.

Haseke:

25 Ağustos’ta bölge kaynaklarının aktardığına göre, uluslararası koalisyon danışmanı William Roebuck, Şedadi, Daşişe ve Irak-Suriye sınırını ziyaret etti.

26 Ağustos’ta bölgeden haber yapan ajansların aktardığına göre, ABD’nin getirdiği hava radar sistemlerinin Şedadi’deki ABD üssüne götürüldüğü bildirildi.

27 Ağustos’ta bölgeden haber yapan  ajansın aktardığına göre, SDG/YPG birlikleri 1 DAEŞ üyesini gözaltına aldılar.

27 Ağustos’ta PKK/YPG kaynaklarının belirttiğine göre, uluslararası koalisyona ait 200’den fazla tır/kamyon içerisinde askeri ekipman ve silah ile birlikte, SDG/YPG birliklerine teslim edilmek üzere Kuzey Suriye’ye ulaştı.

27 Ağustos’ta PKK/YPG kaynaklarının aktardığına göre 3.cüsü toplanan Demokratik Toplum Kongresi, Afrin’in Türkiye ve Türkiye destekli güçlerden kurtarılması gerektiğini bildirdi.

28 Ağustos’ta bölge kaynaklarının aktardığına göre geçtiğimiz hafta kapatılan Hristiyan okulları için eylem yapan Hristiyanlara SDG/YPG emniyet birimlerinin ateş açtığını aktardı.

29 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde Haseke’de gerçekleştirdiği saldırıda ABD askerlerinin de yaralandığını iddia etti.

Tanf bölgesi:

25 Ağutos’ta bölge kaynakları, Rusya’nın uluslararası koalisyon güçlerinin Suriye’deki varlığını meşru görmemesi üzerine al Tanf üssüne 55 kilometreye kadar geldiği belirtildi.

24 Ağustos’ta Rus haber ajansı RT’nin DAEŞ ve Nusra unsurlarının ABD kontrolündeki kamplarda saklandığı yönündeki haberini 25 Ağustos’ta Twitter üzerinden yorumlayan uluslararası koalisyon sözcüsü söz konusu haberin gülünç olduğunu belirtirken, uluslararası koalisyon güçlerinin DAEŞ’i bitirmeye odaklandığını ve bu minval üzerinde al Tanf bölgesinde Magheweir Thowra ile çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

29 Ağustos’ta Maghawir al-Thowra hesapları, Tanf üssünde HIMARS sistemlerinin deneme atışlarını gösteren bir video yayımladı.

30 Ağustos’ta bağımsız bir kaynak, uluslararası koalisyon güçlerinin, uydu görüntülerinden çıkarımları üzerine, Tanf üssüne çöl kamuflajlı SAM füze sistemleri getirdiğini iddia etti.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.