Haftalık DAEŞ Raporu [27 Temmuz – 2 Ağustos]

İdlib Bölgesi:

Geçtiğimiz haftalara göre, DAEŞ’in İdlib’teki faaliyetleri oldukça sınırlanmış gözüküyor. Bu kapsamda HTŞ emniyet birimleri ise DAEŞ’e yönelik operasyonlarına devam etmekte. 1 Ağustos’ta HTŞ’ye bağlı İba Haber Ajansının haberine göre, HTŞ emniyet birimi, Güney İdlib kırsalına bağlı Kensufra beldesinde düzenlediği baskın sonucu DAEŞ’in istihbaratçılarından birisini yakaladı. Tutuklama sırasında patlayıcı kemer ve mayınlar ele geçirildi.

Dera:

Geçtiğimiz hafta itibariyle başlayan rejimin Yermük Basin’deki DAEŞ’e yönelik operasyonu 30 Temmuz itibariyle Ürdün ve Golan bölgesinin birleştiği Mariyah bölgesinin rejimin ele geçirilmesi ile önemli bir aşaması tamamlanmış oldu. Ardından 31 Temmuz tarihinde rejim kaynakları DAEŞ’in kontrolünde bulunan tüm bölgenin rejim unsurlarınca ele geçirildiğini haberini paylaştı. Bu yaşanan savaşa Rastan cebi, Dera ve çevresinde rejim ile anlaşarak Suriye rejiminin birliklerine katılan eski ÖSO mensupları da katılım sağlamıştı. Bu birlikler güneyde DAEŞ ile yaşanan savaşta onlarca DAEŞ mensubunu esir alarak, infaz etti.

Geçtiğimiz hafta DAEŞ, Süveyda’da birçok sivil ve rejim unsurunu esir almıştı. Bu esirlere karşılık olarak Yermük Basin bölgesindeki birçok DAEŞ unsurunun Süveyda bölgesine nakledildiği bölge kaynaklarının aktardıkları arasında.

Ayrıca rejime yakın SOHR, 31 Temmuz’da, DAEŞ ile rejim arasındaki 12 günlük savaşta 283 DAEŞ unsurunun öldürüldüğünü iddia etti. Açıklanan bu rakamlar ile DAEŞ’in bölgedeki varlığı arasında oldukça büyük bir fark bulunuyor. Bu manada birçok aktivist bölgedeki DAEŞ unsurlarının nerede olduğu sorusunu sormaya devam ediyor. Bir kısmının rejim ile DAEŞ arasında varılan anlaşma kapsamında Süveyda kırsalına döndükleri varsayılsa dahi yine de oldukça önemli bir sayının varlığının nerede olduğu belli değil.

2 Ağustos tarihinde İsrail kaynaklarının yayımladığı görüntülerde bir grup DAEŞ üyesinin İsrail sınırına yaklaştığı ve bu yönde görüntü alan İsrail hava unsurlarının gruba hava harekatı düzenlediği bildirilmekte. Ardından bölgede yapılan aramalarda intihar yelekleri ve kalaşnikof türü silahların bulunduğu ifade edildi. Bununla birlikte Ürdün kaynaklı haber ajansları, 2 Ağustos tarihinde, Ürdün sınırında Ürdün güvenlik güçlerinin DAEŞ unsurları ile çatışmaya girdiğini yazdı. Ayrıca haberlerde bazı DAEŞ unsurlarının öldürüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Dera’da DAEŞ ile savaş sona erse de rejim unsurlarının Dera’da kontrolü sağlamak amaçlı faaliyetleri sürmeye devam ediyor. 2 Ağustos tarihinde yerel kaynakların ifadelerine göre en az 30 sivil rejim unsurları tarafından gözaltına alındı.

Suveyda:

31 Temmuz tarihinde ise DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde, Süveyda’da yer alan Khalkhalah hava üssüne saldırı gerçekleştirdiğini ve çok sayıda askeri emtiaya zarar verdiğini iddia etti. DAEŞ’in iddiaları arasında 8 askeri hava aracının imhası da yer alıyor. Ayrıca DAEŞ, 1 Ağustos’ta Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberinde, yaklaşık 45 rejim unsurunu da öldürdüğünü iddia etti.

1 Ağustos’da yerel kaynakların haberine göre de rejime ait hava unsurları ve topçuları Süveyda’nın doğusunda DAEŞ unsurlarını hedefledi.

Şam:

31 Temmuz’da DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde, Şam’ın doğusunda rejim unsurlarına karşı gerçekleştirdiği pusuda 3 rejim subayını öldürdüğünü iddia etti. Ayrıca DAEŞ’in iddiaları arasında öldürülen subaylardan birinin tuğgeneral rütbesinde olduğu belirtiliyor. Yine habere göre bir de yaralı bulunmakta.

Deyr ez-Zor:

27 Temmuz’da yerel kaynakların aktardığına göre, Esed rejiminin topçu atışında DAEŞ’in kontrolündeki Deyr ez Zor’un doğu kırsalında yer alan As Susah’da 2 sivil hayatını kaybetti.

27 Temmuz’da YPG/PYD kaynakları yayımladıkları ile video ile birlikte bir DAEŞ liderinin üzerinde bir miktar ile yakaladıklarını iddia ettiler.

30 Temmuz’da YPG/PYD kaynakları yayımladıkları görüntü ile birlikte Hajin bölgesinden kaçmaya çalışan 2 DAEŞ mensubunu yakaladıklarını iddia etti.

1 Ağustos’ta uluslararası koalisyon DAEŞ’in kontrolünde olan ve Deyr ez Zor’un doğu kırsalında yer alan Bağhuz köyüne birkaç hava saldırısı gerçekleştirdiği bölge kaynakları tarafından bildirildi.

2 Ağustos’ta CENTCOM yaptığı açıklamada SDG’nin Kuzey Cezire’nin tamamen temizlendiğini deklare etmesine yer verdi ve 2. aşamanın tamamlandığını belirtti. Geçtiğimiz hafta itibariyle ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon destekli YPG/PYD güçleri, Irak sınırından DAEŞ’in temizlendiğini deklare etmişti. Ancak bazı bölge kaynakları kısıtlı da olsa DAEŞ’in hala varlığını sürdürdüğünü belirtmekte.

Sina (Mısır):

DAEŞ’e bağlı olarak faaliyet gösteren Sina Vilayeti, geçtiğimiz haftalara göre eylemleri bu hafta oldukça kısıtlı kaldı. DAEŞ, 1 Ağustos’ta Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde Rafah kenti yakınlarında IED saldırısı ile 1 askeri buldozer aracı hedeflediğini iddia etti.

Irak:

26 Temmuz’da Amaq Agency’nin servis ettiği habere göre, Ramadi’nin batısında DAEŞ unsurlarının Irak Ordusunu hedeflemesi neticesinde 20 Irak askeri hayatını kaybederken, 7’sinin yaralandığı bildirildi.

27 Temmuz’da DAEŞ’e bağlı Amaq Agency’nin servis ettiği habere göre, DAEŞ unsurları Kerkük’e bağlı Dibs köyünde 3 Irak Federal Polisini öldürdüğü belirtildi.

29 Temmuz’da Amaq Agency’i üzerinden servis edilen görüntülerde Ramadi’nin batısında DAEŞ unsurlarının Humvee aracını IED ile birlikte hedef aldığı görülüyor.

30 Temmuz’da Amaq Agency’nin servis ettiği habere göre, DAEŞ unsurları Kerkük’e bağlı Doğu Havice Umm Kassir köyünde Irak güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirdikleri saldırıda en az 10 Irak unsurunun öldürüldüğü veya yaralandığı bildirildi.

31 Temmuz’da Amaq Agency’nin servis ettiği habere göre, Kerkük’e bağlı Allas Oil Filed’i koruyan Irak güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada 3 Irak polisinin öldürüldüğü belirtiliyor.

1 Ağustos’ta DAEŞ’ bağlı Amaq Agency’nin yaptığı habere göre, DAEŞ unsurları Selahaddin vilayeti, Baiji şehrine bağlı al Askeri mahallesinde askeri transport aracını imha ettiklerini iddia ettiler. Haberde ölü veya yaralı bilgisi bulunuyor.

1 Ağustos’ta yerel kaynakların bildirdiğine göre 14 DAEŞ mensubu Doğu Musul’da gözaltına alındı. Ayrıca Irak savunma bakanının 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamasına dayandırılan haberde de, 15 DAEŞ mensubu Kerkük’te yakalandığı belirtildi.

Somali:

DAEŞ, 27 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde Somali’nin Bosaso kentinde 1 polisi öldürdüğünü iddia etti.

2 Ağustos’ta DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde, Lower Shabelle şehrinin Elasha ilçesinde 3 Somali askerine yönelik suikast düzenleyerek öldürdüğünü iddia etti. Örgüt geçtiğimiz haftalarda da benzer saldırılar gerçekleştirmişti.

Afganistan:

27 Temmuz’da DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre Kunar’a bağlı Manuki kentinde Amerikan Ordusuna ajanlık yapan 4 kişiyi öldürdüğünü açıkladı.

28 Temmuz’da DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği habere göre, Nangahar şehrinin Ghani Khayl bölgesinde bir Taliban komutanını suikast düzenleyerek öldürdüğünü iddia etti.

28 Temmuz’da DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği geniş bir haber metninde Cevzcan şehrinde 25 Taliban üyesi öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti. Cevzcan vilayetinde DAEŞ ile Taliban arasında savaş uzun süredir devam etmekte idi. Ancak 1 Ağustos’ta Taliban sözcüsü yaptığı açıklamada Cevzcan vilayetindeki DAEŞ varlığının tamamen bitirildiği belirtildi. 100’den fazla DAEŞ unsuru Taliban ile savaşta hayatını kaybederken yaklaşık 150 DAEŞ üyesi de Afganistan güvenlik güçlerine teslim oldu.

DAEŞ, 28 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde Kunar şehrinde en az 10 Afgan Ordusundan askeri öldürdüğünü veya yaraladığını iddia etti.

DAEŞ, 29 Temmuz’da Amaq Agency üzerinden yayımladığı haber ile birlikte Celalabad kentinde BM Mülteci binasına yönelik gerçekleştirilen saldırıyı üstlendi. Ayrıca aynı gün yayımladığı haberde 33 kişiyi öldürdüğünü iddia etti. Ancak yerel haber ajanslarına göre hükümet görevlisi 18 kişi öldü veya yaralandı.

Ayrıca DAEŞ, 29 Temmuz’da yayımladığı görüntüler ile birlikte Amerika’ya ajanlık faaliyetinde bulunduğunu iddia ettiği 4 kişinin infaz görüntülerini yayınladı. Söz konusu kişiler turuncu tulum giydirilmişti. DAEŞ, 27 Temmuz’da bu kişileri öldürdüğünü duyurmuştu.

Tacikistan:

31 Temmuz tarihinde, DAEŞ, Amaq Agency üzerinden servis ettiği haberde Tacikistan’da 4 turistin hayatını kaybettiği saldırıyı üstlendi. Ayrıca konu ile ilgili bir video yayımladı. Video 5 DAEŞ üyesi yer almakta ve propaganda konuşması gerçekleştirmekteler. Saldırıya ilişkin bir delil sunulmuş değil.

Filipinler:

DAEŞ, Amaq Agency üzerinden 31 Temmuz’da servis ettiği haberinde Basilan İsland’a bağlı Lamitan’da bombalı araç saldırısı ile 15 Filipin askerinin öldürüldüğünü iddia etti. Söz konusu saldırıyı Fas asıllı Abu Kathir al-Maghribi’nin gerçekleştirdiğini belirtirken şahsın fotoğrafını yayımladı.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.