İdlib’teki Muhaliflerin Kontrol Alanı [7 Ağustos 2018]

1 Ağustos’ta Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösteren 3 önemli askeri grup, Ulusal Özgürleştirme Cephesi’ne katılarak birleşme kararı aldı. Söz konusu muhalif askeri gruplar: “Cephe Tahrir Suriye”, “Ceyşü’l Ahrar’’, ve “Sukuru’ş Şam”.

Böylelikle İdlib bölgesinde varlık gösteren 3 başat güç, 2’ye indirgenmiş oldu. Bu başat güçler Heyet Tahriru’ş Şam ve Ulusal Özgürleştirme Cephesi oldu. Bu güçlerin yanında bölge içerisinde dar alanları kontrol eden gruplar yer alsa da bölge siyasetine etki edecek düzeyde değiller. Bu grupların en başında ise, dikkat çekici bir şekilde Ulusal Özgürleştirme Cephesi’ne katılmayan Ceyşul İzze bulunmakta. Ceyşul İzze’nin Hama kuzeyinde kısıtlı ancak yerel manada değerli bir varlığı bulunmakta. Cisr El Suğur ve çevresinde varlık gösteren Türkistan İslam Partisi gibi.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.