PYD’nin Yurtdışı Temsilcileri

2003 yılında kurulan PYD; yalnızca Suriye’de değil, öncelik Avrupa olmak üzere yurtdışında da faaliyet göstermektedir. Avrupa ülkeleri PYD’ye karşı  temkinli yaklaşım sergileseler de ofis açarak ülkelerinde temsilci bulundurmalarına izin vermektedir. PYD ise örgütlenmesini yalnızca kendisi üzerinden değil, gerektiği noktalarda YPG/YPJ veya SDG/SDK üzerinden de gerçekleştirmektedir.

Avrupa yapılanmalarına ek olarak en önemli yurtdışı ofisleri kuşkusuz Moskova ve ABD’de olanıdır. Ancak ABD’de açılan ofis tam manası ile resmiyet kazanmış değildir, ofisin varlığı ve temsilcisi söylemi PKK/PYD/SDG kaynaklarına aittir ve ABD tarafından temsilciliğin kabulüne dair henüz bir doğrulama yapılmış değildir. PKK/PYD, ABD temsilciliği için Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı olan Suriye Demokratik Konseyi SDK ismi ile temsilci bulundurduğunu iddia etmektedir. Bu durum ABD-Türkiye ilişkileri gözetilerek alınmış bir karar olarak gözükse de Türkiye ve Türk kamuoyu, SDG/PYD/PKK arasında bir fark olmadığını düşünmektedir. Nitekim ABD temsilcisi olarak atandığı ifade edilen Sinam Mohamed, PYD’nin birçok Avrupa temsilciliği açılışına bizzat katılmıştır.

PYD’nin Yurtdışı Temsilcileri;

Zuhat Kobane – PYD Avrupa Temsilcisi/Sorumlusu

Serbest Welad – PYD Oslo/Norveç Temsilcisi

Sipan İbrahim – PYD Berlin/Almanya Temsilcisi

Ayhan Efrini – PYD Bremen/Almanya Temsilcisi

Şervan Hasan – PYD Lahey/Benelüks Temsilcisi

Ahmed Şemo – PYD Londra/İngiltere Temsilcisi

Koçer Haseke – PYD Brüksel/Belçika Temsilcisi

Halid İsa – PYD Paris/Fransa Temsilcisi

Şiyar Ali – PYD Stockholm/İsveç Temsilcisi

Abdusselam Muhammed Ali – PYD Moskova/Rusya Temsilcisi

Bave Hüseyin – PYD Kopenhag/Danimarka Temsilcisi

İman Derviş – YPJ Prag/Çek Cumhuriyeti Temsilcisi

Xerib Huso – PYD IKYB Temsilcisi

Sinam Mohamed – SDK/SDG Washington/ABD Temsilcisi

İnfografik Kutluhan Görücü‘nün çalışmaları sonucunda hazırlanmıştır.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.