TSK İdlib Bölgesinde 11. Gözlem Noktasını Kurdu

Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde başlayan Astana süreci, Suriye sahasındaki çatışmaları azaltıp siyasi geçiş süreci için altyapı oluşturmayı hedeflemektedir. Astana süreci kapsamında ilerleme kat eden tarafların mutabık kaldığı gerilimi azaltma bölgeleri arasında İdlib bölgesi öne çıkmaktadır.

Bu çerçevede TSK’nın İdlib bölgesinde oluşturduğu çatışmasızlık gözetim noktalarının onuncusu da oluşturuldu. Yeni oluşturulan gözlem noktası Han Şeyhun kentinin batısında, Gab ovasına yakın bir noktada bulunan Zaviye’dedir. Böylelikle TSK’nın oluşturduğu gözlem noktaları; Dare’t İzze bölgesinde 3 nokta olmak üzere, Anadan, El Eys, Tel Tukan, Surman, Zeytunah, Morek, Raşidin ve Zaviye oldu. TSK’nın İdlib ve çevresinde toplam 12 gözlem noktası oluşturması beklenmektedir. Bu minvalde TSK, son gözlem noktasını oluşturmak üzere bölgede keşif faaliyetlerine devam etmektedir.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.