YPG/SDG ve DAEŞ Arasındaki Savaşta Ebu Kemal Bölgesindeki Son Durum

TSK ve TSK destekli Özgür Suriye Ordusu birliklerinin düzenledikleri Zeytin Dalı Harekatı nedeni ile YPG/SDG Deyr ez Zor kırsalında DAEŞ’e yönelik operasyonları durdurma kararı almıştı. Ve bölgeden Afrin’in savunulması için milis takviyesi gerçekleştirdiği de biliniyordu.

1 Mayıs 2018 tarihi ile birlikte yeniden bölgede DAEŞ’e karşı operasyon başlatan YPG/SDG, harekatın Irak ordusu ile koordineli bir şekilde olacağını ve DAEŞ’i bölgeden tamamen çıkarmaya yönelik olduğunu bildirmiştir. ABD ise bir açıklama yayınlayarak Suriye topraklarında DAEŞ’in bitirilmesine yönelik operasyonun başladığını ve sahadaki müttefiklerini koruyacaklarını belirtmiştir. Ve DAEŞ’ten kurtarılan bölgelerin ”Esed rejimi ya da İran taraftarları tarafından sömürülemeyecek” ifadeleri de bu açıklama da yer almaktadır.
Bu operasyon kapsamında Koalisyon uçakları bölgedeki DAEŞ unsurlarına yönelik hava saldırılarına devam ederken YPG’de Fırat nehrinin doğusunda DAEŞ’in elinde bulundurduğu yerleşim bölgelerini ele geçirmek için uygun konumlanma arayışı içindedir. YPG bugün itibari ile Fırat nehrinin doğusunda bulunan ve DAEŞ’in kontrolünde olan al Bağhuz Tahtani köyüne 4 kilometrelik bir mesafededir.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.