Saha Raporu [23-29 Nisan 2018]

 23 Nisan 2018

 1. Şam’ın güneyinde Daeş ve muhalif militanlarla çatışan Esad rejimi ve yanlısı milislerin saflarında 18 ölü olduğu rapor edildi.
 2. Esad rejimi Humus’un kuzeyinde muhalefetin elinde bulunan bölgelere yönelik bombardıman düzenledi.
 3. Esad rejimi hava güçleri, İdlib Han Şeyhun beldesini ve civarını hedef aldı
 4. Hama’nın kuzeyinde bulunan Kafar Zita beldesine fosfor bombalarıyla saldırıldığı öne sürüldü.
24 Nisan 2018
 1. Şam’ın güneyinde bulunan Hacr Esved semtinde kuşatılan Daeş militanlarının attığı havan topu neticesinde Şam’da 5 ölü ve 22 yaralı olduğu iddia edildi.
 2. Darya Ceyş’ül İslam grubunun komutanı binbaşı Ebu Cemal Said Nekraş, HTŞ tarafından tutuklandığı öne sürüldü
 3. Esad rejimi ve yanlısı milislerin Humus’un kuzeydoğusunda başlattığı taarruzun püskürtülmesi neticesinde birçok askerin öldürüldüğü veya muhalefetin eline esir düştüğü aktarıldı.
 4. Yapılan tahliyelerden sonra Esad rejimi güçleri Doğu Kalamun’da bulunan Ceyrud beldesine girerek rejim bayrağını beldenin merkezine astı.
25 Nisan 2018
 1. Brüksel’de düzenlenen Suriye’ye bağış konferansında uluslararası donörler Suriye’de savaştan etkilenen siviller için 4,4 milyar dolar yardım taahhüt etti
 2. Hmeymim hava üssünde, Rus hava savunma sistemlerinin, sayıları belirlenmeyen insansız hava aracı düşürdüğü iddia edildi.
 3. Muhalefetin önde gelen isimler Halit Hoca, George Sabra ve Sühir Atasi SMDK’dan istifa ettikleri duyuruldu.
 4. Halep’in güneyinde HTŞ ile Hizbullah arasında esir takası yapıldığı bildirildi.
26 Nisan 2018
 1. Başar Esad’ın kardeşi Maher Esad Suriye ordusunun 4. Fırkasının komutanı olarak atandığı iddia edildi.
 2. Şam’ın güneyinde bulunan Hacr Esved semtinde Esad rejimi ve yanlısı milisler ile Daeş militanları arasında çatışmalar devam etti.
 3. Suriye’nin doğusunda bulunan Rumaylan askeri üssüne Fransız özel kuvvetlerin geldiği iddia edildi.
 4. Muhalif güçleri, Lazkiye’nin kuzeyinde Esad rejimine ait bir insansız hava aracı düşürdüğünü iddia etti.
27 Nisan 2018
 1. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı ilk görüşme sonrasında iki ülkenin Suriye’nin Menbiç kentinde birlikte hareket edeceklerini söyledi
 2. Şam’ın güneyinde bulunan Yarmuk kampında Esad rejiminin bombardımanı neticesinde aralarında 7 çocuk 17 kişi hayatını kaybettiği bildirildi.
 3. İdlib’te son 24 saat içinde muhtelif askeri gruplarının üyelerine hedef alan 16 suikast düzenlendiği rapor edildi.
 4. Bilenen din adamlarından Abdullah El-Muheysni İdlib’te bir suikast girişimine maruz kaldığı aktarıldı.
28 Nisan 2018
 1. Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Zarif’le bir araya gelen Dışişleri bakanı Çavuşoğlu yapacakları görüşmenin Suriye’de çözüm için yeni adımlar atılması açısından önemli olduğunu söyledi.
 2. Esad rejimi güçleri ve yanlısı milislerin, Şam’ın güneyinde Daeş’in elinde bulunan Hacr Esvad semtine karşı saldırısı devam etti.
 3. Şam’ın güneyinde tahliye edilen yaralılar Fırat Kalkanı alanına ulaştı.
 4. HTŞ ile Suriye Kurtuluş Cephesi arasında esir takası yapıldığı öne sürüldü.
29 Nisan 2018
 1. Gece saatlerinde Hama yakınlarında Esad rejimi ve İran Devrim Muhafızlarının bulunduğu tugaya düzenlenen saldırıda şiddetli patlamalar meydan geldi, onlarca yaralı ve ölü olduğu iddia edildi.
 2. Deyr Ez Zor’un doğusunda Uluslararası Koalisyon destekli SDG-YPG güçleri, Esad rejiminin geçtiği saldırıyı püskürttü.
 3. Esad rejiminin Humus’un kuzeyinde bulunan muhalif bölgelerine karşı düzenlediği bombardımanda bir hastane büyük hasar gördü.
 4. HTŞ, Cisr eş-Şuğur’da iki aktivist gazeteci tutukladığı bildirildi.

Geçtiğimiz haftada Suriye’nin muhtelif bölgelerinde çatışmalar düşük seviyede devam ederken, Esad rejimi güçleri ve yanlısı milisler bir kısmı Daeş’in elinde bulunan Şam’ın güneyindeki Yarmuk kampına ve Humus’un kuzeyinde muhalefetin elinde bulunan kuşatılmış bölgeye yönelik taarruzunu devam ettirdi. 25 Nisan’da Doğu Kalamun başta olmak üzere Şam’ın kuzeyi tamamen kontrol eden Esad rejimi, Şam’ın güneyini ve Humus’un kuzeyini kontrol etmeye çalışıyor. Esad rejimi, muhtemelen gelecek haftalarda diğer bölgelerde yapıldığı gibi tahliye anlaşmalara zorlayarak bölgelerin kontrolünü sağlayacaktır, nitekim her iki bölgede müzakereler devam ettiği bildirildi. Öte yandan İdlib’te düzenlenen suikast girişimleri bir artış yaşadı, geçen hafta yirmiden fazla suikast düzenlendiği tahmin ediliyor. Suriye’nin doğusunda ise, Esad rejiminin girişimlerine rağmen cephe hatlarında bir değişiklik olmadı.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.