Rejim’in Güney Şam’daki Son İlerlemesi

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin Doğu Ğuta ve Doğu Kalamun bölgelerinden muhalifleri çıkardıktan sonra Şam’da bulunan ve bir bölümünü DAEŞ’in kontrol ettiği Yermük Kampı ve çevresine yönelik askeri harekat başlatmış ve ciddi ilerlemeler sağlamıştır.

Yermük Kampının kuzeyinde HTŞ ve muhaliflerin kontrol ettiği bölge 29 Nisan itibariyle, Esed rejimi ile varılan anlaşma gereğince İdlib’te bulunan Fua ve Keferya köylerindeki Şii milis ve halk ile karşılıklı takas neticesinde boşaltılmıştır. Bölgedeki yaklaşık 5000 muhalif ise İdlib’e ve Fırat Kalkanı Bölgelerine geçiş yapmıştır.

Esed rejimi bu takasın ardından DAEŞ’e yönelik askeri operasyonlarına devam etmekte ve DAEŞ’in kontrol ettiği bölgeyi 2’ye bölerek Ğuta’da da yapmış olduğu gibi askeri direnci ve koordinasyonu kırarak hızla bölgelerin düşmesini öncelemektedir. Bu minvalde gerçekleşen Rusya’nın yoğun hava saldırıları bölgede birçok sivilin de hayatına kaybetmesine sebebiyet vermektedir.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.