Suriye Genel Durum Haritası [01.05.2018]

7. yılını geride bırakan Suriye savaşı askeri, siyasi, ekonomik, demografik ve benzeri alanlarda güç mücadelesine sahne olmaya devam etmektedir.

Geçtiğimiz ay içerisinde Şam sahasında hakimiyetini perçinleyen rejim, Doğu Ğuta ve Doğu Kalamun bölgelerini muhaliflerden ele geçirmeyi başarmıştır. Şam bölgesinde muhaliflerin ve DAEŞ’in elinde bulundurduğu Yermük Kampı ve çevresine ise Rusya ve İran destekli rejim birlikleri askeri operasyon gerçekleştirmeye devam etmektedir.

18 Mart itibari ile de TSK ve desteklediği ÖSO birlikleri Afrin merkezinde hakimiyet sağlamıştır. Tel Rıfat bölgesi ise tam anlamı ile bir netlik kazanmamakla birlikte rejim-PYD/YPG ittifakının kontrolündedir.

Deyr ez Zor kırsalında ise DAEŞ-YPG, YPG-rejim ve DAEŞ-rejim arasında yer yer çatışmalara sahne olmaktadır.

Rusya ve İran destekli rejim; Humus kuzeyi ve Yermük Kampı ve çevresine yönelik askeri operasyonlarına devam etmektedir.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.