Deyr ez Zor Bölgesinde Rejim ile YPG-SDG Arasındaki Son Durum

Geçtiğimiz yıl YPG/SDG’nin ABD’nin yoğun hava desteği ile birlikte gerçekleştirdiği Rakka operasyonuna müteakip olarak rejiminde Rusya’nın hava ve kara desteği ile birlikte Humus kırsalından Deyr ez Zor’a kadar uzanan bölgede askeri ilerlemeleri olmuştu. Rusya ve İran destekli rejimin Deyr ez Zor’a kadar hızla ilerlemesi YPG’yi de bölgeye operasyon yapmaya sevk etmişti. Fakat bu süreçte Rakka’da DAEŞ tamamen bitirilebilmiş değildi. ABD’nin de yoğun hava desteği ile birlikte YPG nehrin doğusunda, rejim ise batısında hakimiyet sağlamışlardı ancak bölgede rejim ve YPG birlikleri arasında aralıklarla çatışmalar yaşanmıştı.

Bu çatışmalar 29 Nisan’da tekrar yaşanmış, rejim birlikleri gündüz saatlerinde YPG’nin hakimiyetinde bulunan birkaç köyde kontrol sağlamış ancak akşam saatlerinde geri çekilmek zorunda kalmıştı. Bu geri çekilmeye ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının rejim birliklerini vurması neden olarak gösterilmektedir.

 

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.