Saha Raporu [16-22 Nisan 2018]

 16 Nisan 2018

 1. Tel Abyad karşısında bulunan Akçakale’de yapılan bir toplantının sonrasında Rakka Askeri Konseyi kurulması duyuruldu.
 2. Muhalif gruplar, Şam’ın kuzeydoğusunda bulunan Doğu Kalamun bölgesinde Esad rejiminin mevziilerine saldırdığı iddia etti.
 3. Rakka’da SDG-YPG güçlerini hedef alan bir patlama sonucunda 1 militan ile beraber 4 sivil hayatını kaybettiği söylendi.
 4. Deyr Ez Zor doğusunda bulunan Daeş militanlarının arasında çatışma çıktığı, birçok yaralı ve ölü olduğu öne sürüldü.
17 Nisan 2018
 1. Uluslararası Koalisyon Hasake’nin güneyinde uçar birlik hareketi operasyonu düzenleyerek birçok Daeş militanı tutukladığı iddia edildi.
 2. Suudi Arabistan hükümeti, ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyonun kapsamında Suriye’ye asker göndermeye hazır olduğunu duyurdu.
 3. Şam’ın kuzeydoğusunda bulunan Dumayr beldesindeki muhalif gruplar, Rusya’nın arabuluculuğuyla Esad rejimi ile bir tahliye anlaşmasına vardı.
 4. Duma’ya gelen OPCW kimyasal silah inceleme komisyonu ateşe maruz kaldığı bildirildi.
18 Nisan 2018
 1. Deyr Ez Zor’un doğusunda Daeş militanları ile SDG-YPG militanları arasında esir takası yapıldığı öne sürüldü.
 2. Şam’ın güneyinde Daeş’in kontrolünde bulunan bölge, Esad rejiminin bombardımanı maruz kaldı.
 3. Humus’un kuzeyinde kuşatılan muhalif grupları ile Rusya tarafı arasında bir müzakere turu yapıldığı aktarıldı.
 4. Tel Rıfat’ta bulunan SDG-YPG mevkileri, kaynağı bilinmeyen bir bombardımana maruz kaldığı iddia edildi.
19 Nisan 2018
 1. İdlib yakınlarında HTŞ militanları protestoculara ateş açılması sonucunda en az 5 sivilin yaralandığı bildirildi.
 2. Esad rejimi ile yapılan tahliye anlaşmasının sonucunda muhalif unsurlar aileleriyle beraber Dumayr’dan çıkmaya başladı.
 3. Deraa batısında Daeş’e bağlı Halit Bin Velit Ordusunun düzenlediği saldırıda 25 ÖSO savaşçısının öldürüldüğü öne sürüldü.
 4. Esad rejimi ve yanlısı güçleri, Şam’ın güneyinde bulunan Yermük Kampına yönelik taarruz başlattı.
20 Nisan 2018
 1. Lazkiye’nin kuzeyinde düzenlenen baskın saldırı neticesinde 12 rejimi askeri öldürüldüğü bildirildi.
 2. Esad rejimi güçlerinin bir kısmı muhalefetin diğer kısmı ise Daeş’in elinde bulunan Yermük mülteci kampına saldırısı devam ediyor.
 3. Hama’nın güneyinde Esad rejimi güçleri ile muhalefet arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.
 4. Dumayr beldesinden tehcir edilenler Cerablus’a ulaştı.
21 Nisan 2018 
 1. HTŞ ile Esad rejimi güçleri arasında Şam’ın güneyinde bulunun Yermük kampında çatışmalar yaşandı.
 2. Esad rejimi güçlerinin bombardımanı neticesinde Yermük kampında 5 kişi hayatını kaybettiği aktarıldı.
 3. Humus’un kuzeyinde kuşatma altında bulunan muhalif bölgelere yönelik Esad rejiminin düzenlediği bombardımanı neticesinde 6 kişi hayatını kaybettiği bildirildi.
 4. Şam’ın kuzeydoğusunda bulunan Doğu Kalamun bölgesinde muhalefetin tahliyesinin ardından Daeş militanları birçok nokta ele geçirdiği iddia edildi.
22 Nisan 2018
 1. Halep’in batısında Şam Kurtuluş Cephesi, HTŞ mevziilerine karşı saldırı düzenlediği aktarıldı.
 2. Humus’un kuzeyinde kuşatılmış muhalif gruplarla Rus tarafı arasında yapılması planlanan müzakere turu gerçekleşemedi.
 3. Doğu Kalamun bölgesinden tahliye edilenlerin bir kısmı Afrin bölgesine ulaştı.
 4. Irak ordusunu sözcüsü, geçen haftada Irak ordusunun Suriye içinde bulunan bir Daeş mevziine karşı düzenlediği saldırıda çok sayıda örgüt militanı öldürdüğünü iddia etti.

Geçtiğimiz haftada Suriye’deki çatışmalar genel itibarıyla azalmaya devam etse de, birçok noktada çatışmalar sürdü. Bu bağlamda, 19 Nisan’da Esad rejimi ve yanlısı milisler Şam’ın güneyinde bulunan ve bir kısmı HTŞ diğer kısmı ise Daeş elinde bulunan Yermük ilçesine yönelik taarruz başlattı. Senelerdir kuşatma altına alınan bölgenin sakinleri zor durumda olduğu ve düzenlenen bombardıman neticesinde aralarında ölü ve yaralı olduğu bildirildi. Öte yandan uzun zamandır Esad rejiminin uyguladığı ‘kuşat – aç bırak – tehcir et’ politikasının meyveleri toplamaya devam ettiği görülüyor, Doğu Guta ardından Şam’ın kuzeydoğusunda bulunan Doğu Kalamun bölgesinde kuşatma altında bulunan muhalif unsurlar, Esad rejimi ile bir tahliye anlaşması yaparak bölgeden Fırat Kalkanı ve Afrin bölgelerine çekildi. Humus’un kuzeyinde kuşatılan muhalifler ise, Rus tarafıyla müzakereler başlattı, bölgede zaman zaman Esad rejimi ile muhalif gruplar arasında çatışmalar çıksa da, diğer örneklerde olduğu gibi muhtemelen gelecek haftalarda bir tahliye anlaşması imzalanabilir.

mm
Suriye’de devam etmekte olan iç savaşın siyasi, insani ve askeri yönlerini en güncel, anlaşılır, olabildiğince objektif ve yalın bir dille Türkiye kamuoyuna ulaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen haber-analiz portalıdır.